10 Kafshët më të rrezikshme në Botë

Nga Nella
6 Min

Përshëndetje, miq të fakteve! Sot ne do të shikojmë 10 kafshët më të rrezikshme në botë.

Nga mushkonja pa pretendime te hipopotami masiv, do të habiteni se cilat krijesa janë vrasësit më vdekjeprurës.

Mushkonjat: 725,000 vdekje në vit

Kur bëhet fjalë për vrasjen e njerëzve, asnjë kafshë nuk është aq vdekjeprurëse sa mushkonja e vogël. Ky insekt bezdisës është përgjegjës për një sasi të madhe vdekjesh, mbi 725,000 në vit.

Sëmundjet e lindura nga mushkonjat të tilla si malaria, ethet, ethet e verdha dhe encefaliti kanë shkaktuar kërdi në racën njerëzore gjatë gjithë historisë. Do të duheshin rreth 1.2 milion kafshime për të kulluar të gjithë gjakun nga trupi juaj.

Njerëzit: 475,000 vdekje në vit

Njerëzit mbajnë një vend të dyshimtë numër 2 në listën tonë të kafshëve më të rrezikshme në botë, me mbi 437,000 vrasje në vit.

Ndërsa nuk mund të jemi armiqtë tanë më të këqij, ne po afrohemi goxha. Gjatë një jete 75-vjeçare, një person ka një shans 1 në 200 të vritet në Amerikë.

Gjarpërinjtë: 50,000 vdekje në vit

Gjarpërinjtë vrasin afërsisht 50,000 njerëz çdo vit, gjë që i vendos ata si kafsha e tretë më e rrezikshme në botë. Numri i vdekjeve mund të jetë edhe më i lartë sepse pickimet e gjarprit raportohen dobët në shumë pjesë të botës.

Vetëm në Indi mbi 46,000 njerëz vdesin nga pickimi i gjarprit. Numri i vdekjeve të gjarprit mund të jetë më i lartë sepse zonat rurale mund të mos kenë dokumentacion adekuat.

LEXO EDHE:

Këto janë 10 nga Kafshët më inteligjente në Botë

10 Racat më të rrezikshme të Qenve në Botë

Qentë: 25,000 vdekje në vit

Shoku më i mirë i njeriut? Ndoshta jo. Qentë vrasin mbi 25,000 njerëz në vit, gjë që i bën ata të zënë vendin #4 në listën tonë të kafshëve më të rrezikshme në botë.

Sidoqoftë shumica e vdekjeve të qenve nuk janë nga kafshët shtëpiake, por nga qentë e egër dhe endacakë të infektuar me tërbim. Vetëm India ka mbi 30 milion qen endacakë. Qentë e tërbuar përbëjnë një sasi të madhe të këtyre vdekjeve.

Mizat Cetse, Insektet Vrasëse dhe Kërmijtë e Ujërave të ëmbla: 10,000 vdekje në vit secila

Kafshët e radhës në listën tonë janë shumë të vogla, por masivisht të rrezikshme. Mizat Cetse, insektet vrasëse dhe kërmijtë e ujërave të ëmbla vrasin të paktën 10,000 njerëz në vit – secili.

Këta parazitë të vegjël por vdekjeprurës po përhapen gjithnjë e më shumë në botë për shkak të ndryshimit të klimës dhe kushteve johigjienike të jetesës. Fjala “Cetse” do të thotë “mizë” në Tswana

Krimbat e rrumbullakët: 2,500 vdekje në vit

Radha në numrin #6 në listën tonë i takon krimbave të rrumbullakët. Njihuni me krijesën e tmerrshme që e bën shtëpinë e saj të ëmbël në zorrët e vogla të afërsisht 1.5 miliardë njerëzve dhe vret 2,500 njerëz në të gjithë botën.

Thjesht imagjinoni një masë të krimbave të tokës për sa kohë që një këmbë zvarritet rreth e rrotull në barkun tuaj ose del nga anusi juaj në atë që duket si një tufë me petë të dredhura të spagetit. Krimbat e rrumbullakët mund të arrijnë deri në 60cm gjatësi.

Krimbat e shiritave: 2,000 vdekje në vit

Duke shkaktuar vdekjen e mbi 2,000 njerëzve në vit, krimbi i mërzitshëm renditet në numrin 7 në listën tonë të kafshëve më të rrezikshme në botë.

Me aftësinë për tu rritur deri në 9metra, këta parazitë të neveritshëm jetojnë, lulëzojnë dhe riprodhohen në trupin e njeriut dhe madje mund të përhapen në trurin tuaj, ku mund të shkaktojnë meningjit, kriza dhe çmenduri. Mënyra më e zakonshme për të marrë një krimb shirit është përmes ngrënies së mishit të pa gatuar.

Krokodilat: 1.000 vdekje në vit

Njëqind herë më vdekjeprurëse se peshkaqenët, krokodilët vijnë si numri #8 në listën tonë të kafshëve më të rrezikshme në botë.

Ndërsa numrat janë të vështirë për tu llogaritur, besohet se krokodilët vrasin rreth 1.000 njerëz në vit. Jashtëzakonisht territoriale, ata sulmojnë për të vrarë dhe do të hanë pothuajse çdo gjë – brenda ose jashtë ujit. Krokodilët janë jashtëzakonisht territoriale dhe do të vrasin çdo ndërhyrës, përfshirë edhe njerëzit

Hipopotami: 800 vdekje në vit

Kafsha e nëntë më e rrezikshme është hipopotami, jashtëzakonisht agresiv dhe territorial. Megjithëse këto kafshë topolake janë kryesisht vegjetarianë, ato vrasin mbi 800 njerëz në vit.

Mburrja me dhëmbë të mprehtë, një peshë trupore prej mbi 1360 kilogram dhe shkathtësi si brenda dhe jashtë ujit, hipopotamët janë kafshë të frikshme vërtet. Emri “hipopotam” është greqisht për “kalin e lumit”.

Elefantët: 100 vdekje në vit

Vjen në numrin #10 elefanti, i cili vret rreth 100 njerëz në vit. Ndërsa elefantët janë zakonisht të dashur, nëse provokohen në natyrë, ata mund të bëhen një nga kafshët më vdekjeprurëse në botë.

“Zemërimi i elefantëve” po bëhet më i zakonshëm ndërsa njerëzit dhe elefantët gjithnjë e më shumë vijnë në kontakt me njëri-tjetrin. Elefantët kanë trurin më të madh të mbretërisë së kafshëve.Faktike.com

Shpërndaje artikullin
1 Koment