26 Fakte të Mrekullueshme për BMW

BMW është një nga markat më të njohura të makinave në botë! E themeluar në vitin 1916, kompania është bërë një pioniere e industrisë së automobilave.

11 Min Lexim

Emri i kompanisë është sinonim i automjeteve me performancë të lartë që janë të sofistikuara si në pamje ashtu edhe në performancë.
Falë historisë dhe trashëgimisë së saj të pasur, BMW sot ka nevojë për pak prezantim.

Le të bëjmë një shëtitje nëpër korsinë e historisë me këto fakte argëtuese rreth BMW dhe se si u bë marka që duam dhe admirojmë sot!

1 BMW nuk ka qenë gjithmonë e madhe me makinat!

BMW filloi të ndërtojë aeroplanë, jo makina.

Paraardhësi i prodhuesit të automjeteve njihej si Bayerische Flugzeugwerke (BFW). E themeluar në vitin 1916, qëllimi kryesor i kompanisë ishte të ndërtonte avionë në Mynih, Gjermani. BFW përfundimisht vazhdoi të ndërtojë motorë.

2 Fillimisht quheshin BFW

E quajtur fillimisht Bayerische Flugzeugwerke ose “BFW”, që do të thotë prodhim i avionëve bavarez, kompania ndryshoi emrin e saj në Bayerische Motoren Werke (BMW) në vitin 1917.

3 BMW-të kanë ndihmuar për të vendosur rekorde

Në vitin 1919, një motor BMW u gjet në një avion të pilotuar nga pionieri bavarez i fluturimit Franz Zeno Diemer i cili vendosi një rekord (jozyrtar) botëror të lartësisë prej 9,760 metrash.

4 Megjithatë, ata nuk u lejuan të ndërtonin motorë avionësh për shumë më gjatë

Në qershor 1919, BMW u përjashtua nga ndërtimi i motorëve të avionëve për shkak të Traktatit të Versajës, një marrëveshje paqeje e pas Luftës së Parë Botërore midis Gjermanisë dhe Fuqive Aleate. Si rezultat, prodhuesi gjerman vazhdoi të ndërtonte motoçikleta.

5 Ata kanë ndërtuar edhe biçikleta

Në vitin 1923, BMW zbuloi biçikletën R32 të pajisur me një motor boksier të kundërt horizontalisht dhe me bosht (në vend të një zinxhiri).

6 Ka një konfuzion në lidhje me logon

Ndryshe nga besimi popullor, logoja blu e bardhë dhe e zezë e BMW-së nuk përfaqëson një helikë që rrotullohet kundër një qielli blu. Logoja në fakt i bën nder flamurit bavarez dhe ngjyrave të tij blu dhe të bardhë shtetërore.

7 Cila ishte makina e parë BMW e prodhuar ndonjëherë?

Makina e parë e kompanisë ishte Dixi angleze 3/15 PS.

8 Ata filluan të prodhonin makina në fund të viteve 1920

BMW mori një licencë për të ndërtuar një automjet nga Kompania Austin Motor dhe filloi të prodhojë makina në vitin 1929.

9 1933 ishte një vit i madh për BMW

BMW prezantoi dy karakteristika të rëndësishme në vitin 1933, një motor me gjashtë cilindra në linjë dhe një grilë të veçantë në formë veshke. Disa vite më vonë kompania prezantoi BMW 328 Roadster me këto dy elemente. Automjeti ishte menduar për gara dhe për këtë arsye ishte i pajisur me koka cilindrash me aliazh të lehtë dhe karburatorë të trefishtë.

10 Biçikletat e tyre janë gjithashtu mbajtëse rekord

Në vitin 1937 BMW prodhoi motoçikletën më të shpejtë në botë, e cila mund të arrinte shpejtësi deri në 278 km/h.

11 Ata janë futur edhe në enë kuzhine!

Në një moment, prodhuesi gjerman i automjeteve prodhonte pajisje kuzhine. Aleatët e ndaluan BMW-në të prodhonte automjete me motor deri në fund të viteve 1940, duke e detyruar kompaninë të gjente një mënyrë tjetër për të mbajtur veten pas Luftës së Dytë Botërore.

12 Ata pothuajse u gëlltitën në vitet ’50.

Vitet 1950 ishin një kohë e trazuar për BMW, pasi Mercedes pothuajse mori përsipër kompaninë. Aksionerët e BMW-së e penguan marrjen në pronësi me ndihmën e një kundërsulmi agresiv, që përfshinte riblerjen e aksioneve.

13 BMW 501 ishte një lloj goditjeje në gjumë

BMW 501 ishte automjeti i parë i kompanisë pas luftës. Nuk ishte i suksesshëm, por i shërbeu një qëllimi të rëndësishëm, ndihmoi në rivendosjen e reputacionit të prodhuesit të automjeteve për krijimin e makinave me cilësi të lartë dhe të orientuar drejt performancës.

14 BMW 1500 ishte një punë e madhe

Sedani BMW 1500 i prezantuar në Motor Show në Frankfurt të vitit 1961, u kthye në një fitim të bukur për prodhuesin gjerman me prodhimin e pothuajse 340,000 njësive deri në vitin 1972.

15 Slogani kryesor i BMW-së nuk debutoi deri në mesin e viteve ’60

Slogani ikonë, “Kënaqësi e madhe ngarje”, u krijua së bashku me makinën kompakte BMW 02 të projektuar fillimisht në vitin 1966.

16 Kompania ka qenë gjithmonë e madhe në makinat elektrike

BMW kishte dorën e saj në prodhimin e automjeteve elektrike që në vitet 1970. Prodhuesi i automjeteve krijoi dy makina të elektrizuara bazuar në modelin e saj 1602 për të transportuar zyrtarët për Lojërat Olimpike të 1972 në Mynih, Gjermani.

17 BMW HQ është formuar në një mënyrë të caktuar për një arsye

A e keni vënë re ndonjëherë se selia kryesore e BMW-së ka formën e pjesëve të makinave? Në vitin 1973, prodhuesi hapi ndërtesën e tij të re të veçantë “katër cilindra” në Mynih, Gjermani. Konsiderohet të jetë ndër shembujt më të shquar të arkitekturës në qytet.

18 Një nga sloganet e tyre të mëdha ishte një krijim fansash

Një entuziast i makinave shpiku frazën popullore të BMW-së “The Ultimate Driving Machine”.

19 BMW ka prodhuar disa motorë fitues të kampionatit

BMW projektoi motorin që hyri në makinën Brabham të Nelson Piquet, fitues i Kampionatit Botëror të vitit 1983.

20 BMW përfundimisht gëlltiti RR

BMW dhe Volkswagen e patën vëmendjen e tyre te Rolls-Royce kur asetet e saj u rrëmbyen në vitin 1998. VW bleu biznesin e prodhimit dhe supozoi se gjithçka ishte mirë në botë vetëm për të zbuluar se BMW kishte marrë të drejtat e markës Rolls-Royce dhe të emrit.

RR nuk është marka e vetme e madhe që BMW zotëron

BMW zotëron MINI dhe Rolls-Royce! Secila prej tyre ka një dizajn autentik dhe karakteristika unike dhe prodhohet për kategori të ndryshme klientësh.

MINI dhe Rolls-Royce janë dy marka ikonike britanike të makinave dhe është e mrekullueshme që BMW arriti të ruajë trashëgiminë e tyre.

21 Ata janë futur përsëri në aeroplanë

Ndërsa ne të gjithë e njohim BMW si një prodhues makinash, ka shumë më tepër që ata bëjnë në të vërtetë. Për shembull, ekziston një kompani e tërë e veçantë ‘Designworks’ nën ombrellën e BMW Group.

Kompania deri më sot dizajnon ambientet e brendshme të avionëve. Ata janë të njohur për dizajnimin e ambienteve të brendshme të Singapore Airlines.

22 Shikoni grilën!

Grila e nënshkrimit quhet grilë e veshkave. Është një nga tiparet më dalluese të BMW-së.

23 Ata kanë shpinën e tifozëve të makinave klasike.

BMW e ka bërë jetën më të lehtë për entuziastët e makinave klasike, pasi ajo ende prodhon pjesë të automjeteve të bëra që nga Lufta e Dytë Botërore.

24 Për të ndërtuar ato pjesë klasike, BMW bleu përsëri fabrikën e saj të vjetër të motoçikletave në Mynih.

BMW investoi 2 miliardë dollarë në kërkime dhe zhvillim drejt modeleve të reja të markës elektrike i-brand midis viteve 2013 dhe 2014.

25 BMW është duke ecur përpara në prodhimin e EV.

BMW shpreson që deri në vitin 2026 rreth 25% e makinave që shesin do të jenë automjete elektrike dhe hibride. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i këtyre modeleve është tani fokusi i tyre kryesor.

26 Bond e ndërroi Aston Martinin e tij me një BMW

“Goldeneye” ishte një revolucion i vogël në filmat e Bond në disa aspekte. Ishte paraqitja e parë si spiun legjendar për Pierce Brosnan dhe hera e parë që Aston Martin klasik u këmbye me BMW Z3. Tifozët mund të dallojnë gjithashtu modele të ndryshme BMW në “Tomorrow Never Dies” dhe “Bota nuk është e mjaftueshme”.Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth BMW-së

A janë të shtrenjta BMW-të?

E gjitha varet nga lloji i BMW-së që drejtoni, si dhe nga mosha e saj! Megjithatë, disa ekspertë besojnë se makinat BMW janë disa nga më të shtrenjtat për t’u mirëmbajtur.
Sa kohë duhet të zgjasë një BMW?

BMW-të në përgjithësi do të zgjasin të paktën 240,000 kilometra, nga të rejat duke siguruar që t’i kujdeseni siç duhet.
Çfarë është më e besueshme – BMW apo Mercedes?

Në teste të ndryshme, BMW-të janë pak përpara për sa i përket besueshmërisë, ato shihen si makina mbi mesataren, ndërkohë që janë të shtrenjta për t’u mirëmbajtur.

A ju pëlqyen faktet tona për BMW-në? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA: , ,
Shpërndaje artikullin