15 Fakte Mbresëlënëse për Mercedes Benz

10 Min Lexim

Nëse keni ndonjë lloj interesi për makinat ose motorizmin në përgjithësi, është e sigurt të thuhet se keni dëgjuar për Mercedes Benz. Firma gjermane e automobilave ka prodhuar makina fantastike për dekada, dhe ato kanë ekzistuar për më shumë se sa shumë njerëz mund të imagjinojnë.

Por çfarë i bën makinat e tyre kaq të qëndrueshme, kaq të besueshme dhe kaq tërheqëse për shoferët në të gjithë botën? Le të hedhim një vështrim në disa fakte zbavitëse rreth Mercedes Benz, të cilat ka të ngjarë t’ju befasojnë.

1 Mercedes Benz ka kohë që ekziston

Besoni apo jo Mercedes Benz ka qenë teknikisht një emër global që nga shekulli i 19-të. Pikërisht në ballë të revolucionit të automobilave, Karl Benz patentoi ‘Motorwagen’ – dhe me gruan e tij Bertha, ata ishin në gjendje të prodhonin makinën e parë moderne në 1886. Në mënyrë të përshtatshme, Benz ishte gjithashtu personi i parë që zotëronte një patentë shoferi .

2 Ata bëjnë edhe makina garash

Mercedes Benz nuk është i rëndësishëm vetëm në historinë e industrisë së automobilave në përgjithësi, por edhe në botën e garave me motor. Ata kanë ndërtuar automjete garash për dekada tani duke i bërë ato një nga emrat më të besueshëm në inxhinierinë me shpejtësi të lartë.

3 Pse kaq shumë Merca janë argjend?

Me siguri do të zbuloni se shumica dërrmuese e makinave Mercedes Benz të ndërtuara për gara janë me ngjyrë argjendi. Por kjo nuk ka të bëjë vetëm me zgjedhjen estetike. Në fakt, është si rezultat i një mase të vjetër ku mekanikët do të duhej të grisnin bojërat për t’u siguruar që makinat e tyre përmbushnin kufizimet e peshës për garat! Pamja e argjendtë më pas ngeci – duke u bërë ikonë e markës Mercedes Benz.

4 Për çfarë është logoja?

Logoja e kompanisë është mjaft interesante më vete. Supozohet të përfaqësojë tre elementë të ndryshëm – ujin, ajrin dhe tokën. Në fakt mendohet se kompania fillimisht synonte t’i shtonte hapësirë ​​logos si një element i katërt, megjithëse kjo nuk ndodhi kurrë.

5 Përhapja e tyre është globale

Mercedes Benz është me të vërtetë një markë globale. Ka makina dhe automjete që mbajnë emrin Mercedes Benz të cilat ndërtohen dhe shiten në 30 vende të ndryshme anembanë globit.

Tani është e zakonshme që frenimi kundër bllokimit të vendoset nëpër makina në të gjithë botën. Megjithatë a e dini se Mercedes Benz në të vërtetë ishte pionier i teknologjisë që në vitin 1978? Deri në ardhjen e Mercedes Benz S-Class në atë vit, sistemet filluan të shfaqen. Deri më sot është bërë një masë standarde sigurie, duke i lejuar drejtuesit të drejtojnë në mënyrë të sigurt automjetet e tyre edhe kur duhet të frenojnë më shumë se zakonisht.

6 Nepali zgjodhi Mercs mbi të gjithë të tjerët.

Vendi i Nepalit nuk filloi të hynte në automobil deri në vitet 1940, dhe vetëm atëherë ata filluan të dilnin në rrugë si rezultat i monarkisë që mori zgjedhjen e parë të automjeteve! Makina e parë e Mbretit të Nepalit në vitin 1940 ishte – e merrni me mend – një Mercedes Benz!

7 Mercedes prodhon makina të sigurta

Mercedes Benz ka qenë në krye të sigurisë së makinave për dekada tani. Aq shumë saqë automjetet e tyre ishin të parat që kishin frena të vendosura në të katër rrotat e tyre. Këto masa filluan të hyjnë në lojë rreth vitit 1924.

8 Jurassic Park përfitoi nga teknologjia Mercedes.

Mercedes Benz furnizoi një SUV ikonë për filmin hollivudian Jurassic Park, me regji të Steven Spielberg. Edhe sot e kësaj dite ju ende mund ta shihni automjetin e ekspozuar në Muzeun Mercedes Benz në Shtutgart, Gjermani.

9 Ata ishin vërtet pistë

Duke qenë se Mercedes Benz ishte pikërisht në fillimin e bumit të automobilizmit, nuk është për t’u habitur që ata ishin të parët që bënë shumë gjëra që prodhuesit e tjerë të automjeteve do të ndiqnin përfundimisht shembullin. Për shembull Mercedes Benz ishte përgjegjës për prodhimin e makinës së parë në botë që funksiononte me naftë. Kjo makinë e modelit 260D ishte në dispozicion gjatë gjithë rrugës deri në vitet 1950, dhe përsëri ju mund të shihni një automjet origjinal në linjë në muzeun Mercedes Benz të Shtutgartit.

10 Një Benz i porositur është diçka për t’u parë

Mercedes Benz nuk është i panjohur për ndërtimet me porosi, dhe makina më mbresëlënëse me porosi nga prodhuesi u ndërtua në shumën prej 2.5 milionë dollarësh. Një komision nga një miliarder nafte pa kompaninë të projektonte dhe ndërtoi një makinë prej ari të bardhë!

11 Këtu nuk ka klithmë!

Besojeni ose jo makinat Mercedes Benz janë të markuara për rezistencën e tyre ndaj gërvishtjeve. Kjo falë faktit se ato janë ndërtuar me saldim preciz në vend. Thuhet se ka rreth 10,000 pika saldimi në të gjithë Mercedes Benz-in tuaj mesatar, që do të thotë se rrallë ka ndonjë justifikim për lirimin e bulonave ose zhurmat e bezdisshme në lëvizje.

12 Mercedes Benz nuk ishte kurrë i madh në ndërtime të automatizuara.

Pak makina sot prodhohen me dorë, por njësoj si Aston Martin, Mercedes Benz largohet nga ndërtimi dhe montimi i automatizuar. Fabrika e tyre kryesore në Affalterbach fokusohet në një qasje “një njeri një motor” për prodhimin, që do të thotë se do të jetë vetëm një inxhinier i vetëm i përfshirë në ndërtimin me dorë dhe akordimin e një makine të vetme.

13 Nga lindi emri?

Ndërsa pjesa Benz e emrit të markës është e lehtë për t’u shpjeguar, pjesa e Mercedesit nuk është gjithmonë aq e lehtë për t’u gjetur. Mendohet se kjo pjesë e emrit rrjedh nga vajza e Emil Jellinek, i cili ishte një nga biznesmenët e parë që investoi në Mercedes Benz dhe do të projektonte automjetet e tij me një fokus të fortë tek performanca.

14 Çfarë është teknologjia e ‘crumple’?

Makinat Mercedes Benz gjithashtu kryesuan kur bëhej fjalë për teknologjinë e ‘thërmimit’. Kjo do të thotë se, ndryshe nga shumë makina të tjera të viteve 1950, modelet e Mercedes Benz do të përmbajnë qeliza që do të gërvishteshin dhe do të krijonin më pak sipërfaqe gjatë aksidenteve dhe goditjeve të papritura. Kjo u propozua, do të ndihmonte për të kontrolluar forcën që përjetoni kur diçka prek makinën tuaj. Është e sigurt të thuhet se kjo teknologji pati një ndikim të qëndrueshëm.

15 Merrni për më pak!

Ekziston një program i certifikuar në pronësi të mëparshme ose CPO përmes Mercedes Benz, i cili ju lejon të merrni një makinë të shkëlqyer me një çmim më të ulët nga sa mund të prisni normalisht të paguani. Për më tepër, ky program ju lejon të përfitoni nga një garanci pesëvjeçare me një garanci të pakufizuar. Është një arsye tjetër pse prodhuesi dhe linjat e tyre të mëdha mbeten kaq të njohura me drejtuesit modernë. Dhe pse jo?Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth Mercedes Benz

A është Mercedes Benz një markë Gjermane?
Fillimisht po, Mercedes Benz ishte i bazuar në Gjermani, megjithatë tani është vërtet markë ndërkombëtare.
Cili është Mercedes Benz më i mirë?
Makinat e njohura Mercedes Benz përfshijnë 300D Adenauer, 190SL dhe G-Class.
Ku është baza e Mercedes Benz në Gjermani tani?
Në Gjermani, do të gjeni Mercedes Benz me bazë në qytetin e Shtutgartit.

A ju pëlqyen faktet tona për Mercedes Benz? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin