10 Njerëzit që janë më të pasur se Bill Gates!

Nga Nella
6 Min

Bill Gates mund të jetë një nga njerëzit më të pasur në tokë tani, por dije që ai nuk është më i pasuri.

Në fakt shumë njerëz në të gjithë botën kanë më shumë vlerë neto se Bill Gates dhe e besoni apo jo ky gjeni i Microsoft ka ende një rrugë të gjatë për të bërë!

ROTSCHILD!

Bill Gates nuk është asgjë nëse e krahason me Familjen Rothschild. Kjo familje hebreje vjen nga Frankfurti i Gjermanisë. Në 1790 Rothschild krijoi firmën e tij bankare dhe me kalimin e viteve 5 djemtë e tij filluan institucionet e tyre në të gjithë botën. Shekuj pune dhe punë inteligjente më vonë, është e sigurt të thuhet se pothuajse çdo anëtar i kësaj familje është më i pasur se Bill Gates! Nga ky Jacob Rothschild, Baroni i 4-të Rothschild vlerësohet me një pasuri prej 2 Trilionë dollarësh!

SHTPIA E SAUDIT!

Me një rastësi prej 2-2,4 trilionë dollarësh, Shtëpia e Saudit ndodh të jetë familja më e pasur në botë në kohët e fundit. Epo për fillestarët ata zotërojnë praktikisht të gjithë Arabinë Saudite. Familja mbretërore e Arabisë Saudite ka qenë e pasur që prej shekujsh dhe paratë nga nafta dhe ari i tyre shkojnë thellë brenda familjes.

PABLO ESCOBAR!

Ky mund të jetë bërë vetëm një emër i njohur sidomos për shkak të serialit televiziv hit NARCOS. Jeta e tij zakonet e tij (sidomos kur ai do të harxhonte 2500 dollarë në shirita gome për të lidhur kartmonedhat) interesat e tij etj. Të gjitha e kanë intriguar botën. Dhe kështu na bën të mendojmë nëse ky shok do të kishte qenë gjallë sot, sa më i pasur se Bill Gates do të ishte ai!

KIM JONG UN!

Me 170 miliardë dollarë Kimi i njohur si një nga diktatorët më pak të pëlqyer të botës për momentin është shumë larg Bill Gates. Koreja e Veriut ka qenë nën kontrollin e familjes së Kim Jong që prej dekadash, dhe të gjitha paratë që ata kanë grumbulluar kanë qenë përmes ndikimit të tij politik dhe biznesit. Midis shumë gjërave edhe statusi i tij i saktë i pasurisë nuk është i qartë pra është një supozim i thjeshtë!

LEXO EDHE: 10 Femrat më të pasura në botë

BASHAR AL ASSAD!

Presidenti i 19-të i Sirisë dhe komandanti Ushtarak i Forcave të Armatosura Siriane është akuzuar për shumë iniciativa të paligjshme dhe një goditje të dhunshme përsëri mbi protestuesit e pranverës Arabe. Si udhëheqës i një vendi Asad e ka provuar veten herë pas here se është i paaftë për të udhëhequr një vend paqësor. Edhe atëherë për shkak të trashëgimisë dhe ndikimit politik të familjes së tij vlera e tij neto vlerësohet në 122 miliardë dollarë.Faktike.com

ALI ABDULLAH SALEH!

Çdo vend ka ato figura të korruptuara politike që ulen në këto vende të rëndësishme dhe uzurpojnë paratë e njerëzve të thjeshtë. Në mandatin e tij prej 12 vjetësh partia e tij u akuzua për korrupsion dhe madje edhe rënien e kryeqytetit të Sana’a. Pasuria e tij neto është 126 miliardë dollarë.

MUAMMAR GADDAFI!

Nëse nuk do të kishte qenë një plagë vdekjeprurëse me armë zjarri në kokën e tij në 2011, Gaddaffi do të ishte ende për rreth, me të gjitha çmenduritë e tij me entuziazëm të plotë. Gaddafi ishte i njohur më së miri për taktikat e tij korruptive dhe ideologjitë e tij të çmendura që ai zbatoi mbi popullin Libian gjatë mbretërimit të tij. Para se të vdiste ai ishte vlerësuar me 180 miliardë dollarë!

MANSA MUSA!

Në rregull, ky njeri nuk është më gjallë dhe ndërsa ne po flasim për ata që janë gjallë, rezulton se Mansa Musa do të kishte ngritur në qiell Bill Gates dhe çdo persona të tjerë të pasur në tokë me së paku një mijë milion më shumë. Rezulton se Mansa Musa, mbreti i dikurshëm i Malit nga Afrika Perëndimore ishte njeriu më i pasur i gjallë me një shifër të vlerësuar prej 4OO miliardë dollarë. Vetëm imagjinoni cili do të ishte vlerësimi i atyre parave sot! Gjithashtu e dini se si i bëri këto para? Me shitjen e Arit dhe kripës nga toka e tij – E thjeshtë!

VLADIMIR PUTIN!

Babushkaaaa! Jo për asgjë kjo famë dhe pasuri e Putinit? Rezulton se Presidenti i Rusisë Vladamir Putin ka shumë para që e mbështesin atë. Mbi të gjitha të jesh president i një superfuqie nuk vjen lehtë. Puti Vjen me shumë para të paimagjinueshme me 200 milion dollarë.

JEFF BEZOS!

Koka e Amazonit Jeff Bezos vazhdon të luhatet markën e burrave aktual më të pasur në botë. Në fakt së bashku me të janë edhe Elon Musk dhe Mark Zuckerberg. Këta 3 së bashku me Bill Gates gjithmonë janë në garë për njeriun më të pasur të botës. Por të thuhet e vërteta ata të gjithë janë njësoj të shkëlqyeshëm në biznesin e tyre.

Shpërndaje artikullin
Lini një koment