Pablo Escobar, 40 Fakte interesante rreth bosit të Drogës

Askush tjetër nuk ishte më i suksesshëm në kontrabandimin e kokainës sesa Pablo Escobar i Kolumbisë

Nga Nella
5 Min

Kokaina ishte bar i paligjshëm i zgjedhur dhe Pablo ishte atje për ta bërë atë të arrinte në vendet që askush tjetër nuk mund të bënte.

Sidoqoftë, në këtë zotëri krimi kishte më shumë sesa drogë dhe dhunë. Mësoni rreth disa prej sekreteve të tij në këtë listë të fakteve për Pablo Escobarin.

#1 Pablo Escobar lindi në Rionegro, Kolumbi më 1 dhjetor të viti 1949.

#2 Perandoria e tij e drogës ishte më e madhe se qeveria e tij. Njerëzit i referoheshin atij si “Plato O Plomo”, që do të thotë “prano një ryshfet, ose do kesh përballe plumba”.

#3 U bë udhëheqësi famëkeq i Kartelit Medellin.

#4 Emri i tij i plotë ishte Pablo Emilio Escobar Gaviria.

#5 Nofkat e tjera të njohura të Escobar ishin “Don Pablo” & “El Patron”.

#6 Babai i tij ishte një fermer dhe nëna e tij ishte mësuese në shkollë.

#7 Në vitin 1976, Escobar u martua me Maria Victoria Henao Vellejoin.

#8 Para se të bëhej zot i drogës, Pablo shiste cigare kontrabandë, vidhte makina, bileta false të llotarisë dhe madje rrëmbente njerëz.

#9 Escobar mori pseudonimin “Robin Hood” nga njerëzit e varfër.

#10 Ai u caktua si zëvendës përfaqësues në Dhomën e Përfaqësuesve të Kolumbisë në vitin 1982.Faktike.com

#11 Pablo shpenzoi miliona në shkolla, stadiume futbolli, spitale dhe kisha.

#12 Ishte i mbyllur në një burg luksoz të referuar si “La Catedral”.

#13 Në 1982 ishte përfaqësuesi zyrtar i qeverisë kolumbiane në betimin e Kryeministrit të Spanjës.

#14 10% e parave të tij u humbën sepse minjtë i hanin ato ose dëmtoheshin nga uji.

15 Pablo kontrabandoi kokainë në goma të vjetra aeroplani.

LEXO GJITHASHTU: 10 Ilaçe medicinale që nuk e dini se mund t’ju vrasin

#16 Burgu “La Catedral” strehonte një kazino, një klub nate dhe madje edhe një banjë.

#17 Escobar dha pasurinë e tij për t’u zgjedhur vetë në Kongresin e Kolumbisë.

#18 Dërgesa më e madhe e kokainës e bërë ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara nga Escobar peshonte rreth 23,133 KG.

#19 Escobar ndërtoi një kopsht zoologjik, një liqen dhe gjëra të tjera për argëtimin e tij dhe të familjes së tij.

#20 Bleu një tokë 20 kilometra katrorë që përfshinte “Hacienda Napoles” afër qytetit veriperëndimor të Kolumbisë.Faktike.com

#21 Ai gjithashtu dyshohej për një bombardim të Qendrës Botërore të Tregtisë në 1993.

#22 Search Bloc, një ekip kolumbian i mbikëqyrjes elektronike gjeti vendin e fshehjes së Escobar në Medellin.

#23 Teknologjia e triangulimit me radio u përdor për të gjetur Escobarin.

#24 Në vitin 2007 dy filma artistikë u lansuan për jetën dhe vrasjen e tij.

#25 Escobari ofroi të paguante borxhin e Kolumbisë gati 10 miliardë dollarë për të ndryshuar ligjet e ekstradimit.

#26 Sebastian Marroquin është djali i Pablo Escobar. Ai është një arkitekt dhe autor kolumbian.

#27 Escobar shpenzoi rreth 2,500 dollarë në muaj në shirita gome për të mbajtur të gjitha paratë e tij.

40-fakte-interesante-qe-mund-te-ju-interesojne-per-parate

#28 Ishte përgjegjës për vrasjen e një të nominuar presidencial kolumbian, një ministër të drejtësisë, më shumë se 200 gjykatës dhe mbi 1000 oficerë policie.

#29 Pablo Escobar u vra me armë në moshën 44 vjeçare.

#30 Pasuria neto e Escobar ishte 30 miliardë dollarë, të gjitha fitimet vinin nga biznesi i tij i kokainës.

#31 Kishte shpërndarë personalisht para për rreth 25,000 njerëz të varfër kolumbianë në Medellin, Kolumbi.

#32 Në vitin 1980, autoritetet kolumbiane mbajtën flotën masive të Escobarit, 20 helikopterë, 32 jahte, 141 shtëpi, 142 aeroplanë dhe shumë zyra.

#33 Sapo vajza e Escobar Manuela u bë hipotermike, për ta mbajtur vajzën e tij të ngrohtë, Escobar dogji rreth dy milion dollarë.

#34 Escobar kontrabandoi deri në 15 tonë kokainë çdo ditë.

#35 Karteli Medellin i Escobarit shpërndau 80% të kokainës në Shtetet e Bashkuara në vitin 1980.

#36 U fajësua për bombardimin e Avianca Flight 203 në vitin 1989.

#37 Para se të hynte në tregtinë e drogës, Escobar shiti makinat e vjedhura dhe gurët e varreve kontrabandistëve.

#38 Pablo bleu një Learjet posaçërisht për të transportuar paratë e tij.

#39 Pagoi rreth 500,000 dollarë për pilotët në ditë për të transportuar kokainën e tij.

#40 Ai u vra nga Blloku i Kërkimit në 2 Dhjetor të vitit 1993.Faktike.com

Shpërndaje artikullin