TOP 10 Markat më të shtrenjta të çantave në Botë

Çanta e dorës është bërë një pjesë e rëndësishme e stilit të jetës së çdo femre

Nga Nella
7 Min

Ka shumë marka që prodhojnë variatete të çantave në të gjitha pjesët e botës. Disa janë bërë të përballueshme që mund të blihen nga shumica dhe disa janë thjesht shumë të shtrenjta madje edhe shumë më të shtrenjta se një makinë e re.

Meqenëse disa prej këtyre çantave janë shumë të shtrenjta dhe të harlisura, këto çanta dore janë bërë pika referuese e statusit shoqëror. Në përgjithësi, çantat janë një nga dobësitë e femrave, dhe për disa, koleksioni i tyre i çantave nuk do të përfundojë kurrë. Për këtë arsye, markat e shtrenjta dhe të famshme krijojnë vazhdimisht dizajne të reja që do të tërheqin të gjithë dashamirët e çantave në të gjithë botën.

Më poshtë janë 10 markat e çantave më të shtrenjta në botë.

Mouawad

Mouawad është i njohur për bizhuteritë dhe orët e tij dhe më pas, më vonë u angazhua të prodhonte edhe çanta që i bën ato edhe më të njohura ndërkombëtarisht. Ata kanë seli në Dubai dhe Gjenevë, si dhe në vende të tjera. Çanta e tyre e famshme 1001 Nights Diamond mban titullin e të qenit çanta më e shtrenjtë në botë në rekordin botëror Guinness për vite me radhë tani. Vlera e tij është mahnitëse 3.8 milion dollarë.

Hermes

Hermes është një markë popullore nga Parisi, kompani kjo e njohur për modelet e saja të stilit të lartë dhe elegant. Kompania gjithashtu prodhon këpucë dhe orë më luksoze. Çanta e tyre e famshme Himalaya Birkin me diamante dhe ar të bardhë u shit në një ankand për 300,168 dollarë, duke e bërë atë çantën e dytë më të shtrenjtë në botë.

Chanel

Chanel është një kompani e njohur e modës nga Franca që u krijua që në vitin 1909. Ka shumë personalitete të njohura që u panë duke mbajtur çanta nga kjo markë e famshme. Një nga krenaritë e kësaj marke është çanta e saj “Diamond Forever” e bërë prej lëkure krokodili me cilësi të lartë dhe ka 334 diamante, rripi i tij është bërë prej ari të bardhë të ndashëm 18k. Ata bënë vetëm 13 nga këto çanta dhe i vendosën çmimin prej 261,000 dollarë secila.

Lana Marks

Lana Marks ka qenë e njohur për produktet e tyre prej lëkure që vijnë me rreth 150 stile dhe ngjyra të ndryshme. Angelina Jolie, Kate Winslet dhe madje edhe Princesha e ndjerë Diana e Uellsit janë vetëm disa nga njerëzit e famshëm që zotërojnë këtë çantë që e bëri këtë markë të veçantë edhe më të popullarizuar ndërkombëtarisht. Çanta e tyre më e shtrenjtë “Cleopatra Clutch” varion nga 100,000 deri në 400,000 dollarë dhe e zbukuruar me 1600 diamante të bardha.

LEXO GJITHASHTU: 10 Femrat më të pasura në botë

Louis Vuitton

Louis Vuitton është një markë luksoze në Paris që bëri emër në industrinë e modës që nga viti 1854. Dihet që çantat e tyre janë kundër ujit dhe të zjarrdurueshme. Për gjashtë vjet rresht, ajo mban titullin e markës më të shtrenjtë dhe më të vlerësuar në botë. Çanta e tyre unike dhe e famshme Kusama Pumpkin Minaudiere Jewel u shit për 133,430 dollarë.

Judith Leiber

Judith Leiber është një markë e famshme nga Hungaria që filloi aktivitetin e saj në vitin 1963. Çanta e tyre më e vlerësuar është çanta Rose, e mbushur me 1,196 safirë, 800 turmalina dhe 1,016 diamante të gjitha të kombinuara me ar të bardhë që e bëri këtë çantë me vlerë 92,000 dollarë.. Ishte kaq e çmuar sa nuk e bënë kurrë më.

Hilde Palladino

Kjo markë e famshme vjen nga Norvegjia dhe ata së pari lëshuan çantën e tyre në vitin 2001 por ata i prodhojnë çantat e tyre në Itali për shkak të kostos më të lirë të punës. Çanta e tyre më e shtrenjtë është çanta Gadino e krijuar me lëkurë krokodili të bardhë të zbukuruar me 39 diamante të bardha dhe u shit për 38,470 dollarë. Krijimi i kësaj çante i bën që ata të njihen në të gjithë botën.

Marc Jacobs

Marc Jacobs është një markë shumë e njohur në SHBA. Ky person përgjegjës për këtë markë ishte përdorur për të qenë drejtori krijues i Louis Vuitton për 17 vjet. Jacobs u përfshi në 100 njerëzit më me ndikim në botë dhe gjithashtu ai ishte një nga homoseksualët më të njohur në Amerikë. Çanta e tyre më e dashur dhe e famshme është çanta e dorës Carolyn Crocodile që kushton 38,000 dollarë.

Fendi

Fendi është një markë shumë e dashur nga Italia që filloi në Romë që nga viti 1925. Ata janë të njohur për produktet e tyre autentike të leshit të lëkurës. Çanta e tyre me çmim më të lartë, Selleria kushton 38,000 dollarë dhe përbëhet nga lëkura e chinchilla dhe sable që janë të shtrenjta. Dhe dizajnet e çantës së tyre janë ato që i bëjnë ata të popullarizuar në mesin e të gjithë dashamirëve të çantave në botë.

Prada

Prada filloi në biznesin e modës në vitin 1913. Prada është një markë e njohur nga Italia që ofron produkte për burra dhe gra, dhe produktet e tyre ndryshojnë nga çanta në rroba, kozmetikë, dhe madje edhe bizhuteri. Edhe koleksioni i tyre i orëve është shumë popullor dhe çantat e tyre vlerësohen si një nga çantat më të mira në botë. Çanta e tyre më e shtrenjtë thuhet se është më shumë se 10,000 dollarë.Faktike.com

Shpërndaje artikullin