Kjo është pasuria e këngëtares Dua Lipa

Vlera neto e Dua Lipa: 44 milionë dollarë Paga e Dua Lipës: 7.5 milion dollarë në vit

10 Min Lexim

Te ardhura neto:44 Milion Dollarë
Paga:7.5 Milion Dollarë për Vit
Emri:Dua Lipa
Data e Lindjes:22 Gusht 1995
Mosha:27 Vjeqare
Gjinia:Femër
Gjatësia:1.73m
Profesioni:Këngëtare
Nacionaliteti:Angleze
Përditësuar:30 Nëntor 2022

1 Biografia e Dua Lipa

Dua Lipa është një këngëtare, tekstshkruese dhe modele Anglese me origjinë Shqiptare e cila jeton dhe vepron në Britani të Madhe. Karriera e saj muzikore filloi në moshën 14-vjeçare, kur filloi të postonte kopertina këngësh nga artistë të tjerë në YouTube. Në vitin 2015, ajo nënshkroi me Warner Music Group dhe publikoi këngën e saj të parë, “New Love”.

Lipa ka arritur sukses komercial me albumin e saj debutues, i cili kryesoi listat në disa vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Ajo ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy çmime Grammy dhe tre Brit Awards.

2 Jeta e hershme Dua Lipas

Emrat e prindërve të saj janë Anesa (e mbiemri Rexha) dhe Dukagjin Lipa. Nëna e saj është nga Shqipëria dhe babai i saj nga Kosova. Ajo ka dy motra më të madhe me emrin Rina dhe Lena. Lipa ka lindur në Londër të Anglise, më 22 gusht të vitit 1995.

Dua Lipa ka studiuar në Sylvia Young Theatre School.

3 Karriera e Dua Lipa

Lipa nënshkroi me Warner Music Group në 2015 dhe publikoi albumin dhe këngën e saj të parë, “New Love”, po atë vit. Kënga arriti në vendin e dytë.

4 Dua Lipa Frymëzimi dhe Aspiratat muzikore

Lipa filloi të postonte kopertina të këngëve të artistëve të tjerë në YouTube kur ishte 14 vjeç. Ajo përmend Christina Aguilera, Nelly Furtado, Sean Paul dhe Coldplay si frymëzimet e saj muzikore.

Në vitin 2015, Dua nënshkroi me Warner Music Group dhe publikoi këngën e saj të parë, “New Love”. Kënga arriti në vendin e shtatë në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar. Kënga e dytë e Lipës, “Be the One”, u publikua në tetor 2015.

Lipa filloi të postonte këngë në YouTube në moshën 14-vjeçare. Një nga këngët që ajo postoi ishte një cover i këngës “Just Give Me a Reason” të Pink-ut, i cili tërhoqi vëmendjen e familjes dhe miqve.

Kënga e saj të parë, “New Love” arriti kulmin në vendin e 37 në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar.

5 Album me titull Dua Lipa

Dua Lipa publikoi albumin e saj debutues të vetëtitulluar më 2 qershor 2017. Albumi kryesoi listat në Mbretërinë e Bashkuar, Australi, Kanada, Irlandë, Zelandën e Re dhe Shtetet e Bashkuara.

Në MB, albumi debutoi në vendin e parë në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar, duke shitur 72,000 kopje në javën e tij të parë. Në SHBA, albumi debutoi në vendin e tretë në tabelën Billboard 200, duke shitur 111,000 kopje në javën e parë.

Kënga kryesore e albumit, “Be the One”, u publikua në tetor 2015 dhe arriti kulmin në vendin e parë në Belgjikë dhe Poloni. Kënga e dytë, “Hotter Than Hell”, u publikua në maj 2016 dhe arriti kulmin në vendin e nëntë në MB.

Dua Lipa ka arritur sukses komercial me albumin e saj debutues, i cili kryesoi listat në disa vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Ajo ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy çmime Grammy dhe tre Brit Awards.

6 Dua Lipa Nostalgjia e së Ardhmes

Future Nostalgia është albumi i dytë në studio i këngëtares Dua Lipa. Lipa e publikoi atë në 27 Prill 2020 nga Warner Records. Albumi i saj i dytë debutoi në vendin e dytë në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe në numrin tre në Billboard 200 të SHBA, duke u bërë albumi më i lartë i Lipës në të dy vendet.

Albumi është përshkruar si “një ode për disko, pop dhe R&B të viteve ’70 dhe ’80”. Lipa bashkëpunoi me një sërë producentësh dhe kompozitorë në album, duke përfshirë Stuart Price, Jeff Bhasker, Jon Levine, Damon Albarn dhe Nile Rodgers.

Pritja kritike për Nostalgjinë e së Ardhmes ka qenë pozitive. Shumë recensues vlerësuan performancën vokale të Lipës dhe prodhimin e albumit.Faktike.com

Kënga kryesore e albumit, “Don’t Start Now”, arriti në vendin e parë në MB dhe Irlandë dhe arriti në dhjetëshen e parë në disa vende të tjera. Kënga e dytë, “Physical”, u publikua më 6 shkurt 2020 dhe arriti kulmin në vendin e tretë në MB. Kënga e tretë, “Break My Heart”, u publikua më 11 mars 2020.

7 Dua Lipa Live LlP

Dua Lipa: Live in Session është një album live nga këngëtarja Dua Lipa, i publikuar më 14 maj 2021 nga Warner Records. Ai u regjistrua gjatë turneut të saj Future Nostalgia në 2020 dhe përfshinte regjistrime të drejtpërdrejta të realizuara nga Lipa. Albumi arriti kulmin në vendin e dhjetë në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar.

8 Dua Lipa Turneu

Dua Lipa ka bërë një turne me disa emra të mëdhenj. Ajo bëri turne me Bruno Mars në 2017 dhe Coldplay në 2019. Në vitin 2020, ajo kryesoi turneun e saj, Future Nostalgia Tour, ku e përmbylli në mënyrë të mrekullueshme duke mbajtur koncertin e fundit ne Qytetin e Tiranës më 28 Nëntor për nderë të 110 vjetorit të Pavarsisë së Shqipërisë.

9 Stili Dua Lipa

Dua Lipa njihet për stilin e saj unik dhe të egër. Ajo shpesh përzien stile të ndryshme së bashku për të krijuar pamjen e saj dhe dekorin e çuditshëm. Lipa nuk ka frikë të eksperimentojë me pamjen e saj dhe po provon gjithmonë gjëra të reja.

10 Popullariteti dhe Spotify Streams

  • Ajo është një nga artistet më të transmetuara në Spotify dhe industrinë e muzikës.
  • Që nga qershori 2020, Dua Lipa ka mbi 54 milionë dëgjues mujor në Spotify, gjë që i shton vlerën neto të saj.
  • Kënga e saj “Don’t Start Now” është transmetuar mbi 1.6 miliardë herë dhe është kënga e saj më e shitur.


Arritjet

  • Lipa ka fituar çmime të shumta për muzikën e saj, duke përfshirë dy çmime Grammy dhe tre Brit Awards.
  • Që nga viti 2021, pasuria neto e Dua Lipës është 30 milionë dollarë.
  • Dua Lipa është një nga artistet më të transmetuara në Spotify.

11 Përkrahje Dua Lipa

Në vitin 2018, Lipa nënshkroi një marrëveshje me Yves Saint Laurent Beauté për të qenë fytyra e fushatës së tyre të aromave Libre.

Dua Lipa është shfaqur edhe në fushata për marka të tjera si Adidas, Apple Music dhe CK One. Ajo ka qenë edhe fytyra e fushatave të tjera për marka si Versace dhe Mulberry.

12 Real Estate Dua Lipa

Në vitin 2019, u raportua se Dua Lipa kishte blerë një apartament nën çati prej 6 milionë dollarësh në Brooklyn, Nju Jork. Penthouse ndodhet në të njëjtën ndërtesë me Justin Bieber dhe Hailey Baldwin.

13 Fondacioni Dua Lipa Sunny Hill

Në vitin 2020, Lipa nisi Fondacionin Sunny Hill, një bamirësi që ofron mbështetje për fëmijët dhe të rinjtë me probleme të shëndetit mendor.

14 Karriera e muzikës Dua Lipa

Ajo thuhet se ka 34.54 milionë dollarë në asete muzikore nga shitjet e muzikës.

15 Puna e Bamirësisë Dua Lipa

Dua Lipa mbështet kauza të tilla si Black Lives Matter dhe feminism.Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth Dua Lipës

Sa para fiton Dua Lipa?

Dua Lipa fiton 7.5 milionë dollarë në vit nga burime të ndryshme.
Sa e gjatë është Dua Lipa?

Dua Lipa është 1,73m
Sa vjeç është Dua Lipa?

Dua Lipa aktualisht është 27 vjeç.

A ju pëlqyen faktet tona për Dua Lipën? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin