YouTube, 40 fakte interesante që duhet t’i dini

YouTube është një uebfaqe amerikane për ndarjen e videove që u bë një nga faqet e internetit më të vizituara në botë.

Youtube 40 Fakte Interesante Qe Duhet T I Dini 2
Youtube 40 Fakte Interesante Qe Duhet T I Dini 2

Lexoni përpara dhe provoni veten nëse i dinit këto fakte interesante në YouTube apo jo.

#1 YouTube është një uebfaqe falas e cila ofron përmbajtjen e videove, dhe lejon një përdorues të ruajë dhe të ndajë video.

#2 Kjo faqe u krijua pasi një nga themeluesit e tij u zhgënjye me përpjekjen për të ndarë video për shkak të kufizimeve të madhësisë së bashkëngjitur.

#3 Emri i domain-it YouTube.com u regjistrua në Ditën e Shën Valentinit në vitin 2005.

#4 Më 12 nëntor 2014 YouTube filloi shërbimin e tij të parë premium, të quajtur fillimisht “Music Key”.

#5 Më shumë se 1 milion krijues nga 30 vende po fitojnë para nga videot e tyre në YouTube.

#6 ‘La La La’ e Shakiras dhe Activias tani është video reklama më e shpërndarë ndonjëherë.

#7 Fillimisht filloi si një faqe takimesh e quajtur ‘Tune In, Hook Up’.

#8 Kanali YouTube i EMI Music ka më së shumti shikime me mbi 6.3 miliardë.

#9 Kanali Vevo i Justin Bieberit mban rekordin për shumicën e abonuesve për një akt muzikor.

youtube-40-fakte-interesante-qe-duhet-t-i-dini

#10 Filloi në 9 vende në qershor 2007.

#11 Kërkimet kryesore në YouTube janë për Minecraft, Frozen, Drake, Beyonce dhe Eminem me Minecraft në krye që arrin në 75%.

#12 “Si të shkarkoni video nga YouTube” është pyetja më e kërkuar në YouTube.

#13 Në janar 2015, YouTube njoftoi se do të ofroj mbështetje edhe për videoy 360 °.

#14 Gjigandi Google bleu YouTube për 1.65 miliardë dollarë në nëntor të vitit 2006.

#15 Kënga hit Despacito, nga Luis Fonsi dhe Daddy Yankee, është bërë videoja më e shikuar në YouTube ndonjëherë.

#16 Më shumë se 100 orë video ngarkohen në YouTube çdo minutë.

#17 Ka mbi një miliard përdorues, pothuajse një të tretën e të gjithë njerëzve në internet.

#18 Videoja e parë në YouTube u ngarkua nga Jawed Karim në Kopshtin Zoologjik të San Diego në 23 Prill 2005.

#19 Faqja u themelua nga 3 pronarë të PayPal.

#20 Pothuajse rreth 70% e videove shikohen në pajisjet mobile.

#21 80% e trafikut në YouTube vjen nga jashtë SHBA-ve.

#22 Njëra nga videot më të gjata në YouTube është 571 orë, 1 minutë e 41 sekonda.

#23 Hiti muzikor ‘Gangnam Style’ u bë aq e famshme sa që theu numrin e shikimit të YouTubes, i cili duhej të azhurnohej.

#24 Është motori i dytë më i madh i kërkimit pas Google.

#25 Selia e hershme e YouTube ishte e vendosur mbi një piceri dhe restorant japonez në San Mateo, Kaliforni.

#26 Nëse kërkoni “Dridhjen Harlem” në YouTube, vetë faqja do të bëjë dridhjen e Harlemit për ju.

#27 “Baby” e Justin Bieber është videoja më e papëlqyeshme, me mbi 4,400,000 mospëlqime.

#28 Në selinë e YouTube, punonjësit mund të marrin ashensorin, shkallët ose një rrëshqitse të madhe.

#29 Manuali më i kërkuar në është “Si të puthemi“.

#30 Ju mund të lundroni në në më shumë se 75 gjuhë të ndryshme, duke mbuluar 95% të popullsisë së internetit.

#31 Ka një hapësirë ​​prodhimi në Los Anxhelos që është falas për t’u përdorur nëse keni 10,000 abonentë.

#32 Teknikisht videoja më e vjetër e maceve në e ngarkuar daton nga viti 1894.

#33 Ylli “Grumpy Cat” fitoi më shumë para sesa aktorja fituese e Oskarit Gwyneth Paltrow në 2014.

#34 Ky gjigand i videove përdori po aq trafik sa i gjithë interneti i përdorur në vitin 2000.

#35 Në vitin 2007, YouTube filloi të shfaq reklama para videove.

#36 Fituesi më i mirë i YouTube është Felix Arvid Ulf Kjelberg i njohur si PewDiePie.

#37 Në vitin 2009, Kongresi Amerikan dhe Presidenti startuan me kanalet e tyre në YouTube.

#38 Me 40 milion abonentë, PewDiePie ka më shumë se çdo kanal tjetër.

#39 Në vitin 2007, Kryeministri Britanik Toni Bler u bë udhëheqësi i parë botëror me një kanal në YouTube.

#40 Mbi 5 miliardë orë video shikohen në YouTube çdo ditë.Faktike.com