10 Arsyet pse ju thuhet të pini sa më shumë Ujë

Ju duhet të pini të paktën 8-10 gota ujë, nëse jo më shumë, çdo ditë - kjo është diçka që duhet t'ju jetë thënë një milion herë deri më tani

Si Ndikon Uji Pozitivisht Ne Shendetin Tone
Si Ndikon Uji Pozitivisht Ne Shendetin Tone

Disa prej jush e ndjekin këtë dhe disa e konsiderojnë si një këshillë tjetër, duke mos i dhënë shumë rëndësi. Sidoqoftë, fakti është se uji me të vërtetë është shumë i rëndësishëm për të gjithë, dhe nëse keni mjaftueshëm sigurisht që do të shijoni shumë përfitime, 10 prej të cilave do t’i mësojmë tani.

Uji ju mban më të lumtur

Ndjeni se hormonet tuaja po ju bëjnë nervoz? Epo, ju ndoshta nuk po pini ujë të mjaftueshëm. Sipas studimeve, edhe nëse jeni të dehidratuar lehtë, kjo mund të ndikojë në disponimin tuaj në një mënyrë negative. Pra, çfarë duhet të bësh? Thjesht kapni një gotë ujë, pini atë dhe vini re ndryshime menjëherë. Nëse mund të pini pak më shumë, ndoshta dy gota, do të jeni më të lumtur.

Ju bën më energjik

75 për qind e muskujve tanë janë të përbërë nga uji, dhe nëse jeni të dehidratuar me siguri do të përjetoni marramendje, dobësi dhe lodhje. Uji është shumë i rëndësishëm për qelizat tona, dhe nëse e merrni mjaftueshëm nga ai atëherë do të gëzoni gjithashtu më shumë forcë dhe energji për tu stërvitur me më shumë zell, dhe madje edhe kryerja e punëve të përditshme të shtëpisë do të bëhet shumë më e lehtë.

Ndihmon të dukeni më të ri

Uji ju mban të hidratuar nga brenda dhe rezultatet mund të shihen edhe nga jashtë. Lëkura juaj është organi më i madh i trupit tuaj dhe nëse pini shumë ujë mund të ndihmojë në përmirësimin e strukturës dhe ngjyrës së lëkurës suaj. Kjo do të parandalojë që lëkura juaj të thahet dhe të ndihmojë në rritjen e qelizave të reja. Uji ndihmon që lëkura juaj të duket e butë, elastike dhe vonon plakjen.

Uji i mban nyjet tuaja të shëndetshme

Ajo që mbase nuk e dini është se kërci i pranishëm në nyjet tuaja përbëhet nga 85 përqind ujë dhe është uji që ndihmon në mbajtjen e tij të hidratuar dhe të butë. Nëse pini më shumë ujë çdo ditë do të lëvizni më shpejt, më gjatë dhe nuk do të përjetoni dhimbje në nyjet tuaja.

Ju bënë më të zgjuar

Po, e keni lexuar mirë, uji me të vërtetë mund t’ju ndihmojë të jeni i zgjuar. Nëse jeni të dehidratuar, indet e trurit tuaj mund të tkurren. Kur nuk jeni duke pirë sa duhet jeni duke e bërë trurin tuaj të bëjë më shumë punë për të kryer në një nivel të ngjashëm. Dehidrimi gjithashtu mund të ketë një efekt në aftësitë tuaja motorike, kujtesën dhe hapësirën e vëmendjes. Pra, nëse doni që truri juaj të funksionojë shpejt, pa u stresuar shumë, rrisni marrjen e ujit që tani.

LEXO GJITHASHTU: Uji elementi më i rëndësishëm i Jetës, 40 Fakte për Ujin

Uji promovon humbjen e peshës

Në shumicën e rasteve trupi ynë mund të ngatërrojë etjen me urinë, dhe në situatë të tillë, ka shumë të ngjarë të hani diçka për të ngopur veten dhe për të shtuar peshë. Fakti është që në momente të tilla ju duhet më shumë ujë sesa ushqim. Nëse pini shumë gota ujë çdo ditë mund të parandaloni shtimin e shumë kalorive. Pirja e ujit një orë para vaktit gjithashtu ju mban të ngopur dhe rezulton që të hani më pak. Kur hani më pak jo vetëm që do të parandaloni shtimin e kalorive shtesë, nga ana tjetër, do t’ju ndihmojë të bëheni më të dobët.

Nuk ju lejon të sëmureni

Shumë studime tregojnë se ata që pinë mjaft ujë dhe janë gjithmonë të hidratuar dhe sëmuren më rrallë, dhe sa herë që pinë, shërohen shumë më shpejt transmeton faktike.com. Sistemi juaj imunitar bëhet më i fortë kur trupi juaj merr mjaftueshëm ujë. Uji gjithashtu ndihmon në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme si gripi, sulmet në zemër dhe madje edhe kanceri.

Gjithashtu mund të kurojë një dhimbje koke

Dhimbjet e kokës lidhen kryesisht me mungesën e gjumit ose me shumë stres. Ajo që shumica e njerëzve injorojnë është fakti që edhe nëse jeni të dehidruar mund të vuani nga një dhimbje koke, dhe kjo gradualisht mund të shkaktojë edhe një migrenë. Kur truri juaj fillon të humbasë ujë dhe tkurret, receptorët e dhimbjes shkaktohen dhe kjo shkakton një dhimbje koke. Shumica prej nesh pinë një ilaç menjëherë kur duhet të pini thjesht një gotë ujë.

Mund të ndikoj që sytë tuaj të ndihen më mirë

Membranat në gojën dhe sytë tuaj janë të përbëra nga uji, dhe është uji që ndihmon në mbajtjen e tyre gjithashtu të shëndetshëm. Kur pini shumë ujë ndihmon në hidratimin dhe vajosjen e syve dhe gjithashtu ndihmon që ato të duken më të ndritshme. Sidoqoftë, kur nuk pini sa duhet, goja juaj si dhe sytë duhet të vuajnë.

Ndihmon në parandalimin e një dhimbje barku

Uji ndihmon që gjërat të lëvizin siç duhet dhe shpejt në traktin tuaj të tretjes. Ajo i bashkohet fibrave në zorrën e trashë dhe ndihmon në tretjen e yndyrave dhe fibrave. Nëse ka mungesë të lëngjeve ose ujit në trupin tuaj zorra e trashë do të fillojë të lëvizë pak ujë nga jashtëqitjet tuaja, dhe kjo mund të shkaktojë dhimbje stomaku dhe kapsllëk.

Pra, uji është i rëndësishëm jo vetëm për universin tonë por edhe për organet tona. Është me të vërtetë e rëndësishme të pini një minimum prej 8-10 gota ujë çdo ditë, dhe ata që tashmë e ndjekin këtë numër mund të shtojnë disa gota më shumë dhe të vëzhgojnë më shumë ndryshime pozitive.Faktike.com