10 Vendet më të mahnitshme për t’u vizituar para se të Vdisni

Bota është plot me vende të mahnitshme, të bukura dhe misterioze.

10 Vendet Me Te Bukura Per Tu Vizituar Para Se Te Vdisni 1
10 Vendet Me Te Bukura Per Tu Vizituar Para Se Te Vdisni 1

Gjeni një vend të bukur brenda natyrës dhe freskohuni atje, se sa mirë do të pushoni do të përcaktojë më së shumti se sa larg mund të shkoni në këtë univers!

Mehmet Murat Ildan

Nga kopshtet te shpellat, kjo është lista jonë e 10 vendeve më të mahnitshme për t’u vizituar para se të vdisni.

Pulpit Rock, Preikestolen, Norvegji

I vendosur 604 metra mbi Lysefjorden, Norvegji, Pulpit Rock është një nga vendet më të vizituara nga atraksionet turistike natyrore. Maja e shkëmbit është një zonë e sheshtë, 25 me 25 metra ku vizitorët mund të ulen dhe të shijojnë pamjen. Pulpit Rock vizitohet nga afërsisht 175,000 njerëz në vit.

Kopshtet në Marqueyssac, Vezac, Francë

Kopshtet unike në Marqueyssac ndodhen në qytetin e vogël të Vezac në rajonin Dordogne të Francës. Vezac ndodhet afërsisht 500 km në jug të atraksioneve të mrekullueshme të Parisit. Një ekip shoqëruesish shkurtojnë dhe mirëmbajnë në mënyrë aktive kopshtin, duke siguruar që dizajni i tij më shumë se 300-vjeçar të vazhdojë. Gjethja e rrumbullakosur dhe e skalitur rrethon Chateau de Marqueyssac të shekullit të 17-të.

Ponte Vecchio, Firence, Itali

Ponte Vecchio, që përkthehet drejtpërdrejt në “Ura e Vjetër” është ndërtuar në vitin 1345. Dizajni unik ka një numër dyqanesh dhe shtëpish tregtare që janë ndërtuar në majë të strukturës së urës. Shitësit u shesin turistëve, duke ofruar kryesisht bizhuteri dhe muzikë live në varësi të kohës së ditës. Ura është një nga shumë atraksionet historike të Firences të krijuara nga njeriu.

Plazhi Whitehaven, Australi

I njohur për rërën e bardhë të ndritshme, plazhi Whitehaven është një destinacion popullor si për turistët ashtu edhe për vendasit. Për shkak të madhësisë së madhe të Australisë, vendi është i bekuar me një shumëllojshmëri të gjerë të monumenteve natyrore. Plazhi, i vendosur në ishullin Whitsunday është i arritshëm vetëm me varkë dhe krenohet me një rekord të fortë të sjelljes eko-miqësore. Për më tepër, udhëtarët duhet të paralajmërohen se pirja e duhanit dhe qentë nuk lejohen në plazh.

Shpellat e mermerit të liqenit Carrera, Kili

E vendosur në liqenin General Carrera, Patagonia, ky sistem i bukur shpellash ka ngjyra mahnitëse dhe formë të lë pa frymë. Shpellat përbëhen nga hyrje ajrore dhe rrjete ndërlidhëse të shpellave mermeri të mbushura me ujë.Faktike.com

Pishinat e Zanave në Ishullin Skye, Skoci

Kjo seri magjepsëse pishinash dhe ujëvarash të qarta duket sikur i përket një bote fantazie. Me emrin e duhur Pishinat e Zanave, ato mund të vendosen në kodrat Cuillin, Ishulli i Sky, Skoci. Blutë dhe jeshillëqet e ndezura pothuajse të panatyrshme të pishinave bëjnë kontrast me peizazhin e pastër dhe shkëmbor.

Burimet e nxehta të Pamukkale, Turqi

10-vendet-me-te-mahnitshme-per-t-u-vizituar-para-se-te-vdisni

Burimet e nxehta të Pamukkale janë një nga vendet më unike vizualisht të banjës në botë. Uji i pasur me kalcium rrjedh mbi shkëmbinjtë e vegjël të bardhë, duke lënë pas një shtresë të hollë të mineralit. Me kalimin e kohës ky proces krijon peizazhin e bardhë mahnitës që ne mund të shijojmë.

Edhe nga përvoja personale mund të them se është është një vend i mrekullueshëm të cilin ja vlen t’a vizitoni një herë në jetë.

Malet e Kuqe, Utah

Utah është një shtet i njohur për parqet e tij të bukura kombëtare. Zona e maleve të kuqe përmban disa nga pamjet më ikonike, duke filluar nga harqet befasuese deri te kanione të thepisura dhe të tejdukshme. Ndërsa duket të jetë një vend mjaft jomikpritës, zona përfiton nga një sërë resortesh të njohura.

Gjiri Ha Long, Vietnam

Ky vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s i ofron udhëtarit një kombinim të një peizazhi unik me një kulturë të gjallë. Është më mirë të përjetoni vendndodhjen përmes një turneu me varkë. Me një gamë të gjerë plazhesh, malesh dhe ndërveprime me vendasit për të përjetuar.

Gardhet e errëta, Irlanda e Veriut

Gardhe të errëta u mbollën në shekullin e 17-të dhe qëndron si një nga vendet më të mahnitshme të Irlandës së Veriut. Është interesante se pemët e plazhit janë paraqitur në shfaqjen e njohur televizive Game of Thrones. Kryesisht për shkak të pamjes së tyre të botës tjetër.Faktike.com