10 Vendet më të vizituara për Instagram

6 Min

Gjëja ime e preferuar është të shkoj atje ku nuk kam qenë kurrë.

Autori

Pikat e denja për Instagram tërheqin shumë turistë në ditët e sotme. Ka pasur ndonjë moment kur keni shkuar në vende të bukura dhe nuk keni bërë asnjë foto?

Shpërndarja e fotove dhe videove në rrjetet sociale është mënyra më e zakonshme për aventurierët për të regjistruar dhe mburrur udhëtimet e tyre jashtë vendit.

Mos kini frikë nëse nuk e dini se ku po udhëtoni më pas. Ne kemi renditur disa nga vendet më të mira në mbarë botën që janë të denja për Insta.

Më poshtë janë 10 vendet më të vizituara në Instagram:

Sidnej, Australi

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Sidnej, Australi

Nëse vetëm ne mund të udhëtojmë me rrugë tokësore, atëherë ndoshta shumica prej nesh kanë arritur tashmë në një nga vendet më të vizituara në Instagram në botë. Përveç Sidneit, ku do të kaloni pak nga koha juaj? Me Wedding Cake Rock, Bondi Beach, dhe Sydney Opera House, ka shumë pamje të mahnitshme që presin për t’u kapur.

Hong Kong, Kinë

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Hong Kong, Kinë

Hong Kongu është i famshëm për ushqimin e gjallë, rrokaqiejt e lartë dhe rrethin e zhurmshëm të biznesit. Është një destinacion që meriton një vend në listën tuaj të preferuar. Vendi i dytë më i instagramuar në mbarë botën është Rajoni Special Administrativ i Kinës.

Kyoto, Japoni

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Kyoto, Japoni

Tokio, kryeqyteti i Japonisë, është një metropol plot lëvizje dhe më modern, ndërsa Kioto është një qytet tradicional për t’u çlodhur. Kyoto ka më shumë tempuj, pyll të qetë bambuje dhe porta të kuqe të njohura të faltores Fushimi Inari. Nëse dëshironi një pamje të qartë kur vizitoni këtë vend, thjesht jini më të durueshëm.

Taipei, Tajvan

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Taipei, Tajvan

Po kërkoni një arkitekturë mahnitëse, tregje të mrekullueshme nate dhe forma të ndryshme kulture për të zbuluar, atëherë lokacioni më i mirë për ju është Taipei. Kryeqyteti i Tajvanit është një destinacion i njohur me shumë instragamerë. Një falënderim i madh për pikat e tij të nxehta të përsosura, prandaj sigurohuni që ta vizitoni dhe kontrolloni këtë vend.

Amsterdam, Holandë

10-vendet-me-te-lumtura-ne-bote-2022
Amsterdam, Holandë

Edhe nëse udhëtoni shkurt në kryeqytetin holandez, pamjet janë dërrmuese dhe të denja për Instagram. Nga kopshtet me tulipanë që shpërthejnë, mullinjtë magjepsës me erë deri te Oude Kerk i mrekullueshëm, me siguri do të mahniteni! Sidoqoftë, më mirë mos provoni të bëni fotografi në Red Light District nëse nuk doni të futeni në telashe :p

New York City, Shtetet e Bashkuara

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
New York City, Shtetet e Bashkuara

Nëse dëshironi që Instagrami juaj të jetë i mbushur me faqe ikonike, atëherë Nju Jorku është vendi më i mirë për ju për të rezervuar. Nju Jorku ka sulmues të mëdhenj si Central Park, Times Square dhe Empire State Building për t’i lënë ndjekësit tuaj t’ju kenë zili. Megjithatë, ka ende kaq shumë vende jopopullore të bukura, por patjetër që ia vlen të vizitohen.

Vankuver, Kanada

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Vankuver, Kanada

Kanadaja është shtëpia e vendeve të Instagram-it, megjithatë Vankuveri dallon nga të tjerët. Faleminderit për pamjet e saj piktoreske që janë tërheqëse dhe peizazhet e qytetit që janë të përhapura. Dashamirët e artit me siguri do t’i pëlqejnë vendndodhjet dhe galeritë e artit të Kanadasë!

Cape Town, Afrika e Jugut

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Cape Town, Afrika e Jugut

Falë pamjeve nga maja e shkëmbinjve dhe bukurisë natyrore që janë epike, Cape Town është i preferuari i përdoruesve të Instagramit. A do të filloni me Cape Point të lë pa frymë? Apo ndoshta, dëshironi të shihni perëndimin e diellit në Kloof Corner? Secila nga të dyja, padyshim që mund të fitoni më shumë pëlqime dhe ndjekës kur postoni fotot nga këto vende!

Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Dubai është përfshirë në listën e vendeve më të aksesueshme në Instagram që duhet të vizitoni. Falë jetës së gjallë të natës në Dubai, ishujve artificialë përreth dhe horizontit me shumë rrokaqiej. Vetëm sigurohuni që të keni disa para për blerje luksoze.

Mumbai, Indi

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Mumbai, Indi

Mumbai multikulturor ka 20 milionë banorë. Bëhuni gati për të vizituar vendin dhe për të kapur vende të bukura. Nëse nuk dini se ku të filloni, faltorja Vipassana dhe porta ikonike e Indisë janë bastet e sigurta. Drejtimi në Çor Pazari është alternativa më e mirë nëse jeni pas suvenirit. Është gjithashtu e mrekullueshme të ndash përvojën tënde në Çor Pazarin duke e ndarë këtë në Storie në Instagram.Faktike.com

Shpërndaje artikullin