10 Fakte fantastike për Delfinët

Ka kaq shumë kafshë të lezetshme përreth sa është e vështirë të zgjedhësh një të preferuar.

Nga Nella
8 Min

Nga koalat tek këlyshët dhe pandat, ka disa specie vërtet të mahnitshme për të mësuar më shumë. Me siguri një nga më të dashuruarit duhet të jenë delfinët.

Edhe mbretërit flenë, por të zgjuarit, me një sy hapur, njësoj si delfinët dhe balenat.

Mehmet Murat Ildan

Këto krijesa detare të dashura jo vetëm që janë shumë të ngrohta dhe miqësore, por edhe mjaft të sigurta për t’u rrethuar. Ndërsa mund të dini pak për këto kafshë, ka shumë fakte për delfinët për të cilat mund të mos keni dëgjuar më parë. Këtu janë dhjetë më të mrekullueshmet për t’u përmendur në vazhdim.

Delfinët mund të gjenden në të gjithë Botën.

Ndërsa mund të supozoni se këto kafshë detare të lezetshme gjenden në vende si Karaibet, fakti është se ato janë në shtëpi në shumicën e oqeaneve anembanë planetit. Në total, ka 36 lloje delfinësh dhe ata mund të jetojnë jo vetëm në oqeane, por edhe në liqene të ujërave të ëmbla dhe në grykëderdhjet bregdetare.

Ata gjithashtu mund të mbijetojnë në temperatura që shkojnë nga rreth 0 gradë deri në më shumë se 30 gradë. Skocia për shembull ka pjesën më veriore të delfinëve me hundë shishe në botë në detet e saj të ftohta.

Ndotja akustike nënujore është një kërcënim për ta.

Ju mund të mendoni se delfinët janë të mbrojtur mirë nga ndotja akustike duke qenë nën ujë. Kjo nuk është e vërtetë edhe pse pasi ndotja akustike mund të jetë ende diçka që i prek ata. Ndotja nga anijet, industritë e naftës dhe gazit dhe ndërtimet nënujore mund të shkaktojnë shqetësime në këto kafshë. Shumë zhurmë nënujore gjithashtu pengon aftësinë e tyre për të komunikuar me njëri-tjetrin, për të lundruar në rrugët ujore të botës dhe për të gjuajtur për ushqim.

Ata mund të jenë të shpejtë.

Kur shihni kafshë në ujë, ndonjëherë mund të jetë e vështirë të matet saktësisht se sa shpejt lëvizin. Peshkaqenët për shembull duken të mëdhenj dhe të rëndë, por në fakt mund të udhëtojnë shumë shpejt. Kjo vlen edhe për delfinët. Për shembull, delfinët me hundë shishe mund të arrijnë shpejtësi deri në 50 km/h në distanca të shkurtra. Kjo i bën ata vrapues të shpejtë dhe i ndihmon jo vetëm të kapin gjahun, por edhe t’i kalojnë grabitqarët. Do të thotë gjithashtu se ata mund të vazhdojnë me varkat kur notojnë pranë tyre.

Ata kanë një mënyrë fantastike për të ngrënë peshk.

Një nga gjërat kryesore që delfinët do të hanë në jetën e tyre të përditshme është peshku. Ata nuk e hanë atë njësoj si ne! Delfinët kanë një truk të zgjuar, i cili në fakt është gjithashtu një mekanizëm vetëmbrojtjeje. Ata do të gëlltisin peshkun me kokë, në mënyrë që kurrizet të mos i zënë në fyt. Kjo natyrshëm do të thotë se ato zvogëlojnë shanset që shtyllat kurrizore të ngjiten në fyt, duke shkaktuar lëndime ose bllokime.

Fryrja e flluskave është një gjë e tyre.

Ndërsa mund të duken të lezetshëm, delfinët janë në fakt gjuetarë shumë të mirë të ushqimit. Një taktikë shumë e zgjuar që ata përdorin është të fryjnë flluska për të grumbulluar gjahun e tyre në sipërfaqe. Kjo më pas e bën më të lehtë për delfinët të kapin më shumë peshq për shkak të grumbullimit të tyre së bashku. Delfinët do të përdorin gjithashtu një teknikë të quajtur “grupim peshku” për të gjuajtur. Kjo e sheh delfinin që godet peshkun me bisht për t’i rrëzuar ata. Pasi të shtangur, peshku është shumë më i lehtë për t’u kapur për delfinin.Faktike.com

Gjuha e tyre është shumë e sofistikuar.

Ne kemi vërejtur tashmë se delfinët duan të komunikojnë me njëri-tjetrin. Por a e dini se ata kanë një gjuhë komplekse tingujsh për ta arritur këtë? Në fakt, shkencëtarët mendojnë se këto kafshë kanë disa nga shqisat akustike më të përpunuara në të gjithë mbretërinë e kafshëve. Tingujt që bëjnë delfinët për të biseduar me njëri-tjetrin përfshijnë bilbilat, klikimet, kërcitjet dhe gërvishje.

Delfinët janë shumë inteligjentë.

A e dini se një delfin me hundë shishe mund të njohë reflektimin e tij në një pasqyrë? Kjo i bën ata një nga speciet e vetme (pranë njerëzve dhe majmunëve) që mund ta bëjnë këtë. Kjo vetëm konfirmon se ata kanë një nivel të mirë inteligjence. Për ta shtuar më tej këtë pikëpamje, delfinët janë një nga kafshët e pakta që përdorin mjete. Ata vënë re duke vendosur sfungjer deti mbi sqepat e tyre ndërsa kërkojnë ushqim në shtratin e detit, për t’i mbrojtur nga shkëmbinjtë e mprehtë.

Ata ndonjëherë përdorin vetëm gjysmën e trurit të tyre.

Kjo tingëllon sikur nuk do të ishte e mundur, por me të vërtetë është e vërtetë. Vëzhguesit kanë zbuluar se delfinët mund të flenë, por mbajnë gjysmën e trurit të tyre aktiv në të njëjtën kohë. Është zbuluar gjithashtu se ata mund të flenë edhe me një sy hapur. Kjo besohet se i lejon ata të kujdesen për grabitqarët ndërsa pushojnë dhe të sigurohen që bishtaja e tyre të jetë e sigurt nga sulmi.

Pajisjet e peshkimit janë armiku i tyre.

Përveç ndotjes akustike, delfinët përballen me një kërcënim real nga pajisjet e peshkimit. Çdo vit, shumë prej tyre vriten aksidentalisht duke u ngatërruar në rrjeta rrëshqitëse, linja të gjata ose me grep dhe pajisje. Kjo është veçanërisht e përhapur në ujërat përreth Mbretërisë së Bashkuar, ku ata shpesh mund të kapen në pajisjet e peshkimit. Shumë kërkime po bëhen tani për përdorimin e kompletit të peshkimit, i cili është më i qëndrueshëm dhe nuk përbën kërcënim për delfinët.

Lëkura e tyre është shumë delikate.

Ju mund të mos e dini këtë, por delfinët kanë lëkurë shumë delikate. Edhe prekja më e vogël në një sipërfaqe të fortë mund të shqyejë ose gërvishë lëkurën e tyre. Megjithatë mos u shqetësoni! Delfinët shërohen shumë shpejt që do të thotë se çdo dëmtim në lëkurën e tyre së shpejti përmirësohet. Kjo është e vërtetë edhe për prerjet ose gërvishtjet më të thella. Kjo aftësi e shkëlqyer shëruese është shumë e dobishme për ta në natyrë dhe i ndihmon ata të mbijetojnë.

Të gjithë e dimë se delfinët janë kafshë shumë të lezetshme dhe miqësore. Kushdo që ka notuar me ta ose i ka parë duke garuar përgjatë oqeanit, e di këtë. Megjithatë, dhjetë faktet e mësipërme janë pak më të errëta dhe mund të mos jenë ato që i keni ditur më parë. Zbulimi i më shumë rreth mbretërisë së kafshëve është gjithmonë i vlefshëm dhe na ndihmon të kuptojmë pak më mirë speciet me të cilat ndajmë planetin.Faktike.com

Shpërndaje artikullin