10 Fakte që nuk i keni ditur rreth Qimeve të Trupit

2 Min Lexim

#1 Qimet e trupit, nuk rriten për aq kohë, sa flokët mbi kokën tuaj (Arsya pse qimet e trupit nuk rriten është sepse rritja vazhdon deri në 6 muaj maksimumi)

#2 Qimet e trupit kan muskuj (Besoni apo jo, qimet e trupit tuaj kan qeliza te muskujve

#3 Qimet e trupit tuaj janë të lidhur me intelegjencën (Sipas një studimi të bërë në vitin 1996 në disa meshkuj shkenctarët vërtetuan se sa më shumë qime në trupin tuaj, aq më intelegjente jeni./Faktike.com

#4 Ne kemi dy lloje të ndryshme të qimeve në trup, eventualisht tri (Qimet TERMINAL janë të trashë dhe të gjatë, si psh: qimet mjekërr, qimet sqetull, kurse qimet e fytyres tek meshkujt janë tnjejt me atë të penisit

#5 Qimet në pjesen intime janë përgjegjëse për erën e quditshme në atë pjesë (Çdo qime në pjesën intime ka gjëndërn e vet dhjamore. Gjëndrat janë përgjegjës për prodhimin e djersës dhe mbrojtjen kundër mikrobeve … dhe për këtë krijohet erë e quditshme

LEXO EDHE: 15 Fakte interesante për Trupin e Njeriut

#6 Por gjithashtu qimet janë përgjegjës për dërgimin e hormoneve që tërheqin seksit të kundërt

#7 Qimet e trupit tuaj rregullojn temperaturën tuaj.

#8 Ju mund të humbni deri në 150 qime në ditë. (Në mesataren e njerëzve është 100)

#9 Ngjyra e qimeve tuaja në fakt mund të jetë tregues i çrregullimeve gjenetike. (Gratë bjonde kanë tendencë të kenë më shumë estrogjenit; bjondet gjithashtu kanë tendencë që të kenë një përqindje më të lartë të aftësis të kufizuar të të mësuarit dhe të degjenerimit makular. Flokëkuqet janë më të ndjeshëme ndaj dhimbjes, brunet kanë më shumë gjasa të jenë të dhëna pas pirjes së duhanit)

#10 Qimet tuaja mund të përmbajnë ari

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin