13 Fakte Shkëlqyese rreth Arit

ARI konsiderohet gjerësisht si një nga elementët më të kërkuar dhe të vlefshëm që do të gjeni në planet.

5 Min

Ari është para. Çdo gjë tjetër është kredi.

J. P. Morgan

Vlera e vërtetë monetare e arit mund të rritet dhe ulet me kalimin e viteve, është e sigurt të thuhet se shkëlqimi i një bizhuteri ari ka të ngjarë të jetë gjithmonë tërheqës. Ne kemi kërkuar nxjerrim dhe tregtojmë këtë metal të çmuar për shekuj me radhë – këtu janë disa fakte argëtuese për arin që mund të mos i dini.

Pikat e nxehta të arit janë kudo.

Ari mund të gjendet në të gjithë botën – nga Kalifornia në Afrikën e Jugut. Në fakt është në Afrikën e Jugut, veçanërisht në Witwatersrand, ku do të gjeni rreth 50% të të gjithë arit të nxjerrë dhe të shitur ndonjëherë. E mahnitshme!

Vishe botën me Ar!

Ari është absolutisht kudo – thjesht nuk e kuptoni atë. Thuhet se në thelbin e planetit ka mjaftueshëm për të veshur Tokën me të. Një thellësi prej rreth një metër e gjysmë, do të ishe deri në gjunjë në shufër!

Medalje ari? Ndoshta jo…

Medaljet e arta të dhuruara në Lojërat Olimpike përmbajnë vetëm rreth 1.3% ar të vërtetë në të vërtetë. Na vjen keq për të zhgënjyer!

Tani kjo është një copëz!

Dora e Besimit mbetet pjesa më e madhe e arit ende e disponueshme për t’u parë. Është minuar në vitin 1980, dhe ndërsa është gjetur në Australi, ka një vitrinë në Las Vegas. Ndonjë supozim se ku? Kazino Gold Nugget!

Minimi i Arit vazhdon.

Pavarësisht se minimi i Arit ka përfunduar pothuajse dy shekuj më parë, ka ende mijëra miniera të pjekura me ar në të gjithë Sierra Nevada.

Mbreti duhet të ketë ar!

top-10-elementet-me-te-shtrenjta-ne-toke

Elvis Presley ishte një adhurues i madh i shkëlqimit të arit, aq sa kishte tre makina me porosi të bëra me zëvendësime kromi në ar.

Shijoni arin!

Ari përdoret shpesh për të mbuluar dhe modifikuar dhëmbët në të gjithë botën. Megjithatë a e dini se thuhet se ka qenë në praktikë për katër mijëvjeçarë? Arkeologët janë të habitur që kanë gjetur mbetje njerëzore me dëshmi të kapakëve që shkojnë të paktën në 2000 para Krishtit.

Mund të ketë flori në telefonin tuaj.

Besoni apo jo, Apple ka qenë në gjendje të nxjerrë më shumë se 1000 kilogram ar të pastër vetëm nga shkrirja e iPhone-ve të vjetër. Për ju dhe unë, janë 40 milionë dollarë në bankë!

Zhytja për ar?

Ka ari në thellësi të oqeaneve – rreth 20 milionë tonë prej tij, për të qenë të saktë!

Formoje atë flori!

Ari i pastër nuk është metali i fortë që do të shihni në shufra, në fakt është shumë i butë, dhe mund të formohet në forma!

Sa më i rëndë, aq më i kushtueshëm!

Shufrat e arit mund të peshojnë sasi të jashtëzakonshme – më e madhja që ekziston sot peshon 250 kilogram – do t’ju duhet pak ndihmë për ta futur atë në kasafortë!

Ari ka qëllim praktik.

Ari në fakt është mjaft i mirë në përcjelljen e nxehtësisë. Megjithatë, bakri priret të jetë më i miri në këtë – dhe është shumë më i lirë në çdo rast!

Nxehtë dhe flori!

Vetë dielli besoni apo jo përmban ar! Ndërsa askush nuk ka qenë atje për ta kontrolluar (ose për ta minuar), thuhet se deri në gjashtëdhjetë miliardat (një fraksion kompleks!) është ari i pastër. Kjo mund të tingëllojë e vogël, por duke pasur parasysh madhësinë e diellit, ka ende gjasa të jetë mbresëlënëse.Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth Arit

Sa vlen ari?
Kjo me të vërtetë mund të ndryshojë nga dita në ditë! Aktualisht, për shembull, thuhet se vlen rreth 52,000 dollarë për kg.
Pse ari quhet “Au” në tabelën periodike?
Emri ‘Au’ vjen nga latinishtja dhe anglo-saksone – ‘aurum’ ishte një fjalë që përdorej për ta përshkruar atë shekuj më parë.
Kur u zbulua për herë të parë ari?
Ari mendohet të jetë zbuluar ose nxjerrë për herë të parë mijëvjeçarë më parë – rreth 3000 vjet para Krishtit!
ETIKETA: , ,
Shpërndaje artikullin