10 Vendet më të lira për të jetuar dhe vizituar

A keni dëshirë që më në fund ta paketoni përsëri çantën e shpinës dhe të bëni rrugën për në aeroport?

9 Min

A nuk mund të prisni derisa herën tjetër të ndieni rërën e ngrohtë të një plazhi të shkretë diku në Australi ose Kosta Rika nën këmbët tuaja, apo ndiheni me dërrasën tuaj të surfit që është pa përdorur në bodrum për muaj me radhë?

Ka shumë arsye pse duhet të planifikoni aventurën tuaj të rradhës, por shpesh buxheti juaj i udhëtimit ju prish ëndrrat! Nëse keni menduar se nuk ka asnjë aventurë të mëtejshme këtë vit, unë kam vetëm kontributin e duhur për ju! Unë do të zbuloj destinacione të lira udhëtimi që janë plot aventura dhe mund të vizitohen me një buxhet të vogël! Ju mund të zbuloni se ku vlen një udhëtim me buxhet të ulët dhe çfarë ju pret atje në rreshtat e ardhshëm! Pra, çfarë thua? Le të fillojmë!

Greqia

Në ishujt e famshëm grekë, ju mund të kaloni natën mirë dhe me çmim të ulët dhe gjithashtu mund të merrni një larmi ushqimesh të shijshme me çmime të lira. Kur bëhet fjalë për destinacione të lira pushimesh, Greqia është ndoshta vendi më i nënvlerësuar. Pra për pushimet e ardhshme, sigurohuni që të vendosni Greqinë në listë: vendet historike, deti i thellë blu dhe vera e shijshme, çfarë mund të dëshironi më shumë?

Argjentina

Buenos Aires, kryeqyteti i Argjentinës, shpesh është quajtur një nga qytetet më emocionuese në botë për jetën e tij të gjallë të natës. Metropoli ndodhet në një nga vendet më të lira të pushimeve në Amerikën Latine. Nëse qëndroni larg netëve të egra të festave, mund të përjetoni stilin e jetës shumëngjyrëshe dhe ekstravagante të kryeqytetit të Argjentinës për më pak se 40 € në ditë. Por kush nuk dëshiron të jetë në qytet dhe zona urbane kur mund të zbulosh mrekulli të tilla natyrore si Ujëvarat Iguazu në Argjentinë?

Sri Lanka

“Plazhi më i mirë me rërë, male të mbuluara me re, ujëvara, plantacione çaji dhe palma që fryjnë në erë – Sri Lanka është si një parajsë!” Kjo është ajo që thonë shumë udhëzues udhëtimesh. Por ju gjithashtu mund të prisni thjesht për racion të bollshëm peshku, udhëtim në xhungël ose hotele në plazh. Dhe të gjitha për çmime të ulëta, më pak se 25 € në ditë janë të mjaftueshme në Sri Lanka dhe ju merrni një destinacion të vërtetë ëndrrash me peisazhe të harlisura dhe plazhe të bukura.

Bullgaria

Vendpushimet në Detin e Zi janë mbushur gjithnjë e më shumë nga turistë nga e gjithë bota në vitet e fundit. Ndoshta sepse vera dhe rrezet e diellit janë po aq të bukura në Bullgari sa në Spanjë apo Itali – thjesht më lirë. Nëse preferoni të shkoni në një udhëtim në qytet në vend të pushimeve në plazh, kryeqyteti Sofja ofron ushqime të bollshme, një atmosferë miqësore dhe shumë pamje të bukura, kjo vlen edhe për qytetet jugore të Burgas dhe Varna. Bullgaria ofron diçka për çdo lloj pushimi dhe është thjesht e bukur për tu parë!

LEXO GJITHASHTU:

Hondurasi

Nuk është Belize, ka Kosta Rika dhe nuk është Guatemala. Gjuetarët e vërtetë të pazarit vijnë në Honduras, destinacioni më i lirë për pushime në Amerikën Qendrore. Vendi nuk është shumë i popullarizuar nga turistët, sepse konsiderohet të mos jetë plotësisht i padëmshëm. Por nëse doni të mësoni paraprakisht për situatën aktuale politike dhe të qëndroni larg zonave të caktuara, mund të shkoni në një parajsë të lirë të Karaibeve. Vendi ofron plazhe me rërë të bardhë me palma, det të thellë blu dhe ushqim të shijshëm super të lirë.

Hungaria

10-vendet-me-te-lira-per-te-jetuar-dhe-vizituar-ne-2021

Budapesti, kryeqyteti historik hungarez në Danub, duhet të jetë në rrugën e çdo turneu evropian. Ndërsa nuk është më aq i lirë sa ishte kur linjat ajrore me kosto të ulët nuk u ulën atje, çmimet janë padyshim të volitshme. Gjëja më e mirë është të prishësh veten me një copë tortë të shijshme, të pish një snap si një kapak nate dhe pastaj të djersitësh shumë në banjot termale relaksuese dhe e gjithë kjo me një çmim të shkëlqyeshëm – në Budapest, ju patjetër mund të bëni një ose dy pazare.

Bolivia

Lista vazhdon me një nga vendet më të lira të pushimeve në Amerikën e Jugut. Në Bolivi, ju mund të bëni fotografi po aq unike sa ajo e paraqitur më sipër në Salar de Uyuni, tigani më i madh në botë. Por gjithashtu në zemër të qytetit të La Paz, ju mund të gjeni zona shumë fotogjenike, të tilla si qyteti i vjetër Calle Jaén. Këtu mund të admironi rrugicën koloniale më të ruajtur në Bolivi. Sikur të mos mjaftonte kjo, Amerika e Jugut është e vështirë të gjesh çmime më të lira të ushqimit sesa Bolivia. Për shembull, një shishe birrë Paceña në restorant kushton më pak se dy euro, ashtu si një tas Chairo (supë me patate). Mbase kjo është gjithçka që ju nevojitet.

India

Në Indi, shpejt mund të shpenzoni shumë para nëse dëshironi, veçanërisht nëse jeni jashtë për një udhëtim pazari ose dëshironi të qëndroni në një hotel luksoz ndërkombëtar. Ju shpejt mund të harxhoni as shumë në Delhi sa në Dubai. Larg zonave turistike dhe luksoze, kostoja e jetesës është e ulët, edhe nëse ju pëlqen të merrni një taksi. Për rreth 15-20 euro ju mund ta kaloni ditën në Indi, e cila gjithashtu e bën atë një nga vendet më të lira të pushimeve.

Vietnami

Pavarësisht popullaritetit në rritje, Vietnami është ende një nga vendet më të lira të pushimeve në botë. Shumë nga qytetet dhe veçanërisht zonat rurale janë shumë të bukura për t’u parë. Kryeqyteti i gjallë Hanoi është po aq emocionues, nëse ndoshta pak më pak relaksues, sesa fushat shumëngjyrëshe të orizit të vendit. Me rreth 15-20 euro në ditë mund të mbani fundin e gjendjes dhe gjithçka është përfshirë tashmë. Nëse doni ta trajtoni veten me pak më shumë luks, nuk ka kufizime.

Kamboxhia

Kamboxhia është e para në listën time të destinacioneve më të lira për pushime. Një natë në një hotel kushton vetëm rreth dhjetë euro, një vakt fantastik edhe më pak. Kamboxhia është aq e lirë sa ndihesh fajtor kur paguan kaq pak. Në të kaluarën, vetëm disa udhëtarë vunë këmbët në këtë vend, por tani Kamboxhia është kryesisht në rrugën për turistët dhe duhet të jetë gjithashtu e juaja. Atraksioni më i madh i vendit është Angkor Wat, një nga komplekset e tempujve më të famshëm dhe magjepsës në botë. Shpirtërore, e jashtëzakonshme dhe e lirë – patjetër që ia vlen të udhëtosh në këtë vend.

Shumë njerëz besojnë se ju ose keni fituar llotari ose ndonjë burim tjetër të fshehtë të të ardhurave për shkak të të gjitha udhëtimeve tuaja. Ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se udhëtimi nuk duhet të jetë i shtrenjtë! Sipas mendimit tim, udhëtimi në shumë raste nuk është luks, por domosdoshmëri! Sigurisht, kjo varet nga kërkesat tuaja dhe nëse preferoni të qëndroni në një hotel me katër ose pesë yje sesa në një shtrat të thjeshtë hoteli gjatë rrugës, kjo padyshim që do të ndihet vetë në çmim. Sidoqoftë, posa të ulni pak kërkesat tuaja dhe të jeni fleksibël me gjëra të tilla si periudha e udhëtimit dhe aeroporti i nisjes, me pak fat keni mundësinë të merrni shumë aventura për shumë pak para!Faktike.com

Shpërndaje artikullin