TOP 10 Filmat më të mirë të shikuar të të gjitha kohërave

Filmat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t'u çlodhur dhe relaksuar pas një dite të gjatë pune.

Nga Nella
8 Min

Ata gjithashtu ofrojnë planin perfekt për takimin e parë me vajzën e ëndrrave tuaja. Filmat janë pra pjesë e jona. Ata janë ata që jemi. Dhe ata janë edukues. Ata janë argëtues dhe janë informues gjithashtu.

Që nga kohërat e lashta, njerëzit janë të njohur për të shijuar aktrimin dhe teatrin. Kjo është ajo që çoi në industrinë e filmave në miliona dollarë që kemi për momentin. Në këtë pjesë do të shqyrtojmë 10 filmat më të mirë në botë. Epo le të shohim nëse filmat e këtij kalibri futen në listën e 10 filmave më të mirë në botë.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone

Prodhuar në fillim të mijëvjeçarit, Harry Potter and the Philosophers Stone është një film në lidhje me një fëmijë të ri, Harry Potter, i cili ndjek shkollën e Magjisë për herë të parë.

Ai zbulon se ai është me të vërtetë një magjistar i famshëm dhe pikërisht në këtë kohë ai fillon edukimin e tij magjik.

Komploti zhvillohet dhe Harry është në gjendje të mësojë më shumë për të kaluarën e tij.

Ky film bëri një magji në shikuesit e tij me njerëz që shkuan në kinema dhe mbushën sallat për ta parë atë.

Ende është popullor deri më tani dhe prandaj meriton një vend në 10 filmat më të mirë në botë.

The GodFather

The GodFather nga shumë konsiderohet si një nga filmat më të mirë të të gjitha kohërave. Është një film mob-dramë që nxjerr në pah familjen e fuqishme të krimit italo-amerikan të Don Vito Corleone.

Djali i Don Corleone, Michael bashkohet me mafian dhe futet në ciklin vicioz të dhunës kriminale dhe tradhëtisë.

Zhvillimet dhe skenat e konfliktit të armatosur midis policisë dhe kartelit të drogës janë të zakonshme. Filmi u votua si “Filmi i dytë më i Madh në Filmin Amerikan” nga Instituti Amerikan i Filmit.

Home Alone

Home Alone është një film i Komedisë së Krishtlindjeve i prodhuar në vitin 1990. Një fëmijë 8 vjeç përpiqet të shpëtojë familjen e tij nga vjedhësit kur aksidentalisht lihet vetëm në shtëpi pasi familja e tij fluturon në Paris për pushimet e tyre të Festave të Krishtlindjeve.

Ky është një nga ata filma të mirë në të cilët e mira triumfon mbi të keqen. Në fund, fëmija i vogël paralajmëron hajdutët dhe ata arrestohen dhe futen në burg. E gjitha është mirë që përfundon mirë.

The Lord of the Rings

Lord of the Rings është një ekskluzivitet filmi që përfshin tre filma aventureske fantastike të prodhuar nga Peter Jackson.

Filmi është vendosur në një mjedis fiktiv të Tokës së Mesme, Shoqëria përpiqet të shkatërrojë një Unazë të saj dhe duke zgjeruar sundimtarin e saj Lordin e Errët Sauron.

Është sa intrigues aq edhe emocionues dhe shikuesit e tij nuk mund të ngopeshin duke e bërë atë një nga filmat më të shikuar në botë

ET – The Extra Terrestrial

Ky është një film për alienët dhe si lidhen ata me Njerëzit.

Prodhuar në vitin 1982, ET – The Extra Terrestrial është një film për një të huaj të butë që bllokohet në tokë.

Ky i huaj është zbuluar nga një djalë i ri me emrin Elliot dhe ata bëhen miq.

Elliot e merr këtë krijesë të çuditshme në shtëpi dhe ai e prezanton atë me vëllain dhe motrën e tij dhe ata vendosin ta mbajnë sekret ekzistencën e saj.

I huaji sëmuret dhe qeveria ndërhyn.

LEXO EDHE: 40 Fakte interesante rreth bosit të drogës Pablo Escobar

Terminator 2 – Judgment Day

Ky është një nga filmat më të shikuar në botë dhe një nga arsyet kryesore për këtë është se ai luan askënd tjetër përveç Arnold Schwarzenegger.

Schwarzenegger është një i dashur për shumë njerëz me tifozët e tij të habitur me aktrimin dhe aftësitë luftarake aq shumë sa që ai u zgjodh guvernator i Kalifornisë menjëherë pas daljes në pension nga aktrimi aktiv.

Në film ai luan një robot T- 800 që ka për detyrë të mbrojë civilizimin duke mbrojtur një të ri John Connor.

Ai lufton me njeriun e keq robot T-1000 i cili synon të sjellë një kryengritje.

The Lion King

Mendoj se të gjithë e kemi parë filmin mbreti luan.

Është një film i animuar përmban gjurmët e një luani të ri me emrin Simba ndërsa ai përpiqet të marrë drejtimin e mbretërisë së kafshëve pasi babai i tij Mufasa u vra mizorisht nga xhaxhai xheloz Scar.

Ky film na mëson vlerat e njerëzimit dhe këmbënguljen përballë katastrofës. Ky është një nga filmat që gëzojnë fëmijët dhe për këtë arsye e bën atë si një nga filmat më të shikuar në botë.

Star Wars Episode IV – A new Hope

Në këtë hapësirë epike, forcat e errëta nën udhëheqjen e Darth Vader marrin peng Princeshën Leia në përpjekjen e tyre për të zbutur kundërshtimin kundër Perandorisë së re Galaktike.

Sokoli i mijëvjeçarit bashkon duart për të shpëtuar princeshën dhe për të rivendosur lirinë dhe rendin në Galaxy.

Avatar

Një tjetër film alien futet në listën e 10 filmave më të mirë në botë. Vendosja e këtij filmi është bota e hapësirave të huaja të Pandorës. Vendasit e këtij planeti janë Navi të cilët mund të duken primitivë, por në fakt janë mjaft të evoluar. Një hibrid midis një njeriu dhe një Navi çon në një krijesë të quajtur Avatar.

Lufta shfaqet aty ku Avatarët dhe vendasit Navi luftojnë për mbijetesën e botës së tyre. Është realizuar në vitin 2009 dhe dëshmon disa nga turmat më të mëdha në shfaqjen e saj nëpër kinema.

Titanic

top-10-filmat-me-te-mire-te-shikuar-te-te-gjitha-koherave

Titaniku është një nga filmat më të shikuar të të gjitha kohërave. Me protagonist Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet si anëtarë të klasave të ndryshme shoqërore.

Titaniku është një film romancë nga katastrofa, në të cilin anëtarët në bordin e RMS Titanic dashurohen me njëri-tjetrin dhe shumica e tyre vdesin kur fundoset gjatë udhëtimit të tij të parë.

Ishte nominuar për çmime të ndryshme dhe është një nga filmat me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave transmeton Faktike.com

ETIKETA:
Shpërndaje artikullin