30 Fakte Interesante për Coca-Cola

Coca-Cola ose Cola, është një pije freskuese e gazuar që prodhohet nga kompania Coca-Cola.

6 Min

Coca-Cola nuk do të dalë kurrë nga moda.

Whitney Port

Fillimisht ishte menduar si një patentë ilaçesh , por më vonë u ndryshua në një pije me sheqer. Hidhini një sy më poshtë për 30 fakte të tjera argëtuese dhe magjepsëse rreth pijes më të famshme në botë.

#1 Coca-Cola u shpik në fund të shekullit të 19-të nga John Pemberton dhe u ble nga biznesmeni Asa Griggs Candler, taktikat e marketingut të të cilit e çuan Coca-Cola në dominimin e saj në tregun botëror të pijeve joalkoolike përgjatë shekullit të 20-të.

#2 Emri i pijes i referohet dy prej përbërësve të saj origjinalë, të cilët ishin arra koala, një burim i kafeinës dhe gjethet e kokës.

#3 Formula aktuale mbetet një sekret tregtar, megjithëse janë publikuar një sërë recetash dhe argëtimesh eksperimentale të raportuara.

#4 Kompania Coca-Cola prodhon koncentrat, e cila më pas u shitet shisheve të licencuara të në të gjithë botën.

#5 Janë shishet e Coca-Cola, të cilët kanë kontrata ekskluzive territori me kompaninë, prodhojnë produktin e përfunduar në kanaçe dhe shishe nga koncentrati, në kombinim me ujë të filtruar dhe ëmbëlsues.

#6 Kompania Coca-Cola shet gjithashtu koncentrat për shatërvanët e gazit të restoranteve kryesore dhe distributorëve të shërbimeve ushqimore.

#7 Bazuar në studimin “Best Global Brand” të Interbrand të vitit 2015, Coca-Cola ishte marka e tretë më e vlefshme në botë, pas Apple dhe Google.

#8 Në vitin 2013, produktet e coca-cola-së u shitën në mbi 200 vende të botës, me konsumatorët që pinin më shumë se 1.8 miliardë servione pijesh të kompanisë çdo ditë.

#9 Megjithëse farmacisti amerikan John S. Pemberton shpiku Coca-Cola në 1886, llogaritari i tij, Frank Robinson shpiku emrin. Robinson kishte një dorëshkrim të bukur dhe shkrimi i tij i lulëzuar përdoret ende sot.

#10 Coca-Cola fillimisht u tregtua si një tonik nervor që lehtëson lodhjen.Faktike.com

30-fakte-interesante-per-coca-cola

#11 Produktet e para të Coca-Cola përmbanin kokainë, rreth 9 miligramë për gotë. Ajo u hoq nga pija në vitin 1903. Koka origjinale ishte gjithashtu alkoolike.

#12 Coca-Cola është produkti më i përhapur në planet.

#13 Coca-Cola ka kaq shumë lloje pijesh saqë do t’i duhej një personi që pinte një në ditë mbi nëntë vjet për t’i provuar të gjitha.

#14 Nëse çdo pikë kola e prodhuar ndonjëherë do të vendosej në shishe 0.2l dhe do të vendosej nga fundi në fund, shishet do të arrinin në Hënë dhe do të ktheheshin mbi 2000 herë.

#15 Meksikanët pinë më shumë Coca-Cola se çdo vend tjetër në botë. Meksikanët pinë rreth 745 pije Coca-Cola në vit. Amerikanët pinë rreth 401 produkte Coca-Cola në vit.

#16 Studimet kanë vërtetuar se Coca-Cola, veçanërisht Coca Diet, është një spermicid me efekt.

#17 Sipas Warren Buffet, Coca-Cola nuk ka shije, që do të thotë, si uji, njeriu nuk do të sëmuret kurrë prej tij.

#18 Përafërsisht 96% e popullsisë së botës e njeh logon e Coca-Cola.

#19 Coca-Cola zotëron gjysmën e të gjitha pijeve joalkoolike të shitura.

#20 Në vitin 2015, Coca-Cola krijoi polemika kur pagoi 550,000 dollarë direkt tek kreu i një grupi kundër obezitetit. Pasi u zbulua donacioni, grupi u shpërbë.Faktike.com

#21 Një kanaçe Coca-Cola do të fundoset në ujë ndërsa një kanaçe Coca-Cola Diet do të notojë.

#22 Tre persona u përpoqën t’i shisnin Pepsit përbërësit sekret të Coca-Cola-s, por Pepsi i raportoi ato në Coke dhe FBI.

#23 Për shkak se burrat e lidhnin Diet Coke me gratë, Coca-Cola krijoi Coke Zero për burrat.

#24 Në mënyrë që Coca-Cola të vazhdojë të funksionojë në formën e saj aktuale, kompania ka një marrëveshje të veçantë me Agjencinë e Zbatimit të Drogës për t’i lejuar ata të importojnë gjethe të thata koka nga Peruja në sasi masive.

#25 Kinezët që duan të shfaqin pasurinë e tyre shpesh pinë verëra të kuqe të shtrenjta të përziera me Coca-Cola dhe Sprite për ta bërë shijen më të këndshme.

#26 Në vitet 1990, Coca-Cola kishte një plan që makinat e tyre shitëse të rrisnin ose ulnin automatikisht çmimin e një sode sipas temperaturës së asaj dite, por ata nuk ia dolën mbanë.

#27 Fermers Union Iced Coffee shet më shumë se Coca-Cola në Australinë e Jugut, duke e bërë atë të vetmin vend në botë ku një pije qumështi është më e madhe se një produkt cola.

#28 Vicente Fox filloi në Coca Cola Mexico si shofer kamioni përpara se të shkonte drejt presidentit të Coke-s në Amerikën Latine. Kur u bë president i Meksikës.

#29 Gjatë Pashkës, Coca-Cola shet Coca-Cola me sheqer në vend të shurupit të misrit në zonat me një popullsi të konsiderueshme hebreje, sepse shurupi i misrit nuk është kosher.

#30 Coca-Cola është përdoruesi më i madh i kanaçeve në Shtetet e Bashkuara. Kompania e tyre përdor mbi 300,000 ton fletë alumini çdo vit.Faktike.com

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin