17 Fakte të Shijshme rreth Picës

A e dini se një programer nga Florida bleu 2 pica për 10,000 Bitcoin më 22 maj 2010?!

Pica është një pjatë e shijshme e bërë me bukë, domate, djathë dhe më shumë gjëra tjera. Ndërsa e ka origjinën në Itali, ka shumë lokalizime të ndryshme në klasiken! Këtu keni një tufë me kore të trashë me fakte argëtuese për pica për t’ju hapur oreksin.

1 Pica është jashtëzakonisht popullore

Mendohet se ne blejmë dhe konsumojmë më shumë se pesë miliardë pica globalisht çdo vit.

2 Ne kemi ngrënë pica për shekuj

Pica supozohet se daton që nga shekulli i 16-të, por askush nuk është plotësisht i sigurt se kur dhe si. Duket se ka nisur në Napoli të Italisë.

3 Ne nuk ishim gjithmonë të inatosur me domatet

Ajo që dallon për origjinën e picës është se domatet nuk shiheshin domosdoshmërisht si të ngrënshme shekuj më parë, ato dikur ishin mjaft helmuese.

4 SHBA e përqafuan picën mjaft vonë

Pica në fakt nuk filloi të bëhej një punë e madhe në SHBA deri pas Luftës së Dytë Botërore. Pse? Mendohet se ushtarët e vendosur jashtë vendit në Itali gjatë viteve ’30 dhe ’40 zhvilluan një shije për kuzhinën vendase.

5 Një picë japoneze është një premisë mjaft interesante

Tifozët japonezë të picave priren të pëlqejnë që mbushjet e tyre të jenë pak më ndryshe nga ne perëndimorët. Në Japoni ka të ngjarë të gjeni pica të mbushura me majonezë, patate dhe kallamar. Yummy?

6 Adhuruesit e picave rrinë së bashku!

Shkoni në Las Vegas dhe do të zbuloni se Ekspozita Ndërkombëtare e Pizzave tregon krijimet më të fundit dhe më të mira të kuzhinës në këtë fushë.

7 Pica më jetëgjatë në botë?

Mendohet se ushtarët amerikanë kanë akses në një picë që mund të mbahet në ruajtje deri në tre vjet pa u prishur apo humbur shijen e saj!

8 Ka shumë e shumë libra mbi picën

Pica duket të jetë një temë e njohur, pasi amazon.com aktualisht pret më shumë se 26,000 libra unikë rreth pjatës së shijshme.

9 Buka nuk është baza e vetme

Nuk është e nevojshme të hani bukë për të shijuar pica. Vitet e fundit risitë si bazat e lulelakrës dhe panxharit e kanë bërë ëmbëlsirën pak më të shëndetshme.

10 Emri i picës Hawaiian është mashtrues

Keni pasur ndonjëherë një pizza Havai? Nuk ka asnjë lidhje me Hawaiin. Ajo u shpik nga një kuzhinier grek që po shërbente pica në Kanada në atë kohë!

11 Ananasi në pica ishte një gabim, pavarësisht se si e shikoni atë!

Po – ananasi në pica është në fakt rezultat i një përzierjeje, pasi shpikësi i picës Havaiane me sa duket kapi copa ananasi në vend të specit, dhe vendosi të ndërmarrë një rrezik të guximshëm.

12 Sa më i hollë aq më mirë!

Shumica e njerëzve duket se shijojnë koren e hollë kur bëhet fjalë për të porositur pica.

13 Fillimet e përulura

Legjenda e filmit aksion, Jean-Claude Van Damme në fakt filloi të punonte si shofer picash përpara se të dilte në kohën e duhur. Ndoshta nuk do të dëshironit të rrezikoni të lini një bakshish të shkurtër!

14 Nju Jorku është masiv në pica

Vetëm në shtetin e Nju Jorkut mendohet se ka më shumë se 9,000 piceri të ndryshme. Të thuash që prodhimi italian ka gjetur një jetë të vetën këtu është një nënvlerësim.

15 Ngrënia e picës një herë në javë mund t’ju mbrojë nga kanceri

Po – studimet kanë treguar në të vërtetë se një vakt i rregullt pica mund të ndihmojë në zvogëlimin e gjasave për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë dhe të ezofagut.

16 Dorëzimi i picave online ka tre dekada

Personi i parë që porositi pica online e bëri këtë në vitin 1994 – ishte një nga porositë e para të ushqimit të bëra ndonjëherë përmes internetit.

17 Gjërat e kuqe mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë

Mendohet se domatet janë fantastike për të ndihmuar në rritjen e imunitetit tuaj natyror.Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth Picave

Pica është italiane apo greke?

Ndërsa ka kthesa greke në pjatë, pica është pothuajse me siguri një pjatë italiane dhe daton që nga Napoli i lashtë.
Cili vend ha më shumë pica?

Është Norvegjia, vendi ku një person mesatar do të hajë rreth njëmbëdhjetë pica të plota për vete çdo vit.
Cili është mbushja më e njohur e picave?

Globalisht, mendohet se peperoni është sipërfaqja më e popullarizuar, me kërpudha jo shumë prapa.
Piceria më e mirë në Prishtinë?

Po, Është La Napoletana Pizzeria

Yummy.. A ju pëlqyen faktet tona për Picat? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA: , , ,
Shpërndaje artikullin