Top 10 Armët më të përhapura në Botë

Smith & Wesson Model 10

Smith & Wesson Model 10 është një revolver popullor me kornizë K. Gjatë viteve, rreth 6,000,000 të tilla janë prodhuar, duke e bërë atë pistoletën më të njohur të shekullit të njëzetë. Midis viteve 1900 dhe 1960, revolveri përdorej zakonisht nga agjencitë e policisë amerikane. Ai iu dha trupave amerikane gjatë të dy Luftërave Botërore, me një Model Victory të ndërtuar midis fillimit të viteve 1942 dhe 1944. Vendet aleate si Mbretëria e Bashkuar, Australia, Zelanda e Re dhe Kanadaja morën rreth një milion revolerë. Modeli 10 u rrit për të dominuar tregun e pistoletave të policisë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Model 10 dhe revolverët e tjerë Smith & Wesson ishin pistoletat më të njohura të policisë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën, me forcat policore në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Austri, Burma, Kanada dhe shumë vende të tjera që i përdorin ato.

Heckler & Koch MP5

Në fillim të viteve 1960, kompania Heckler & Koch zhvilloi pistoletën automatike MP5. Doli të ishte një dizajn jashtëzakonisht i suksesshëm. Policia e Gjermanisë Perëndimore, rojet kufitare dhe forcat speciale e miratuan atë në vitin 1966. Doli të ishte një dizajn jashtëzakonisht i suksesshëm. Pavarësisht nga mosha e tij dhe prezantimi i automatikëve moderne dhe përparimet teknologjike, MP5 përdoret ende në rreth 90 vende, përfshirë Gjermaninë. Prodhimi i tij vazhdon ende. Greqia, Irani, Meksika, Pakistani, Arabia Saudite, Sudani, Turqia dhe Mbretëria e Bashkuar e prodhojnë këtë armë me licencë. Familja MP5 e automatikëve dhe karabinave 9 mm është e njohur sepse është e lehtë, e shkathët në zona të vogla (ku policët janë më shpesh sesa jo), ka ergonomi të shkëlqyer, është i besueshëm dhe ka një kapacitet të madh municionesh.

Colt M1911

Shumë pistoleta të hershme gjysmëautomatike ishin të vendosura për municion të kalibrit .38, por oficerët ankoheshin se .38 kishte fuqi të pamjaftueshme ndaluese në betejë. Këtu vjen John Browning. Kur Browning nisi të zhvillonte pistoletën gjysmë automatike, ai tashmë kishte një reputacion si një krijues kreativ armësh, por dizajni i tij me kalibër 45 për Colt vendosi një nivel të ri. Erdhi me një revistë të ndashme me shtatë raunde dhe funksiononte pa të meta në çdo situatë.

Në vitin 1911, ushtria amerikane miratoi pistoletën revolucionare të Browning dhe e quajti atë M1911. Ishte arma standarde ushtarake në Shtetet e Bashkuara deri në vitet 1990, kur u zëvendësua nga Beretta 9 mm. M1911 është ende i popullarizuar në mesin e civilëve që konkurrojnë në qitje konkurruese, pavarësisht nga pensionimi i tij si arma standarde për forcat e armatosura të SHBA. Disa firma vazhdojnë të prodhojnë modele të stilit M1911, të cilat janë të gjitha mjaft të njohura. Shumë njerëz e konsiderojnë atë pistoletën më të mirë, nëse jo armën më të mirë, të prodhuar ndonjëherë.

Browning Hi-Power

Browning Hi-Power është një pistoletë legjendare beteje 9 mm e krijuar nga armëbërësi më i njohur amerikan. Konsiderohet gjerësisht si një nga pistoletat më të mira luftarake të krijuara ndonjëherë. Një nga pistoletat më të mira luftarake të ndërtuara ndonjëherë është pistoleta Browning Hi-Power, e prodhuar fillimisht në vitin 1935. Hi-Power ende përdoret ose është zëvendësuar së fundmi nga forcat e armatosura në mbi 50 vende në mbarë botën. Është i lehtë, i saktë, ka një kënd të rehatshëm kapjeje dhe është i vendosur në 9 mm me një magazinë me kapacitet 13 rrumbullake. Jashtë Shteteve të Bashkuara, HP – e cila shkon me emra të ndryshëm – vlerësohet shumë sepse ishte pistoleta e fundit e projektuar nga John Browning i cili gjithashtu projektoi 1911 dhe nderohet nga amerikanët.

Makarov Pistol

Makarov mund të duket bazë, por rusët synonin të ishte kështu. Pistoleta Makarov është një pistoletë relativisht e fuqishme pasi përdor sa më pak komponentë të jetë e mundur dhe përdor çelik shumë të qëndrueshëm. Megjithëse konstruksioni i thjeshtë prej çeliku i pistoletës rrit besueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e saj, e bën atë shumë më të rëndë se armët e zjarrit të krahasueshme. Besoni apo jo, një nga atributet më të dukshme të Makarov është funksionimi i tij tepër i sigurt.

Qitësja ruse ka një çelës sigurie të re dhe të thjeshtë për t’u përdorur, përveç funksionit të tij të sigurt të kthimit. Përveçse shërben si një levë normale sigurie, kjo pajisje ndalon në mënyrë efektive çekiçin nga goditja e kunjit të shkrepjes për shkak të tërheqjes së tij veçanërisht të fortë të këmbëzës me veprim të dyfishtë.

Glock series (Glock 17)

Gloku është një nga pistoletat polimer më të njohura në treg. Pothuajse të gjithë janë të njohur me emrin Glock, pavarësisht nëse janë të apasionuar pas armëve. Kjo pistoletë është e aftë të funksionojë në mjediset më ekstreme. Kjo pushkë është tepër e besueshme! Për shkak të kësaj, Glock është bërë arma e shërbimit të zgjedhur për shumë departamente të zbatimit të ligjit. Mund të zhytet në baltën më të keqe, të hidhet, të mbulohet me rërë, të hidhet në një rrëshqitje dëbore, pastaj të ngrihet dhe të gjuaj bam bam Faktike.com

Remington 870

Remington Arms Company, LLC prodhon Remington Model 870, një armë gjahu me pompë. Njerëzit e përgjithshëm zakonisht e përdorin atë për balta sportive, gjueti dhe vetëmbrojtje, si dhe nga policia dhe organizatat ushtarake në mbarë botën. Remington 870 ishte modeli i katërt i rëndësishëm në linjën e armëve gjahu me pompë Remington. Ata janë po aq të popullarizuar me ushtarakët, prandaj, ato ka të ngjarë të gjenden në çdo departament qeveritar të Shteteve të Bashkuara që kërkon armë.

Ata janë shfaqur në afro 80 filma dhe janë të përfaqësuar në gjysmën e vendeve të G20 (megjithëse përdorimi i Kinës është i palicensuar). Ajo që është e mahnitshme është se sa e zakonshme është kjo armë edhe pse nuk është përdorur në ndonjë betejë të madhe që OKB-ja nuk e ka sanksionuar (p.sh., pa rebelime dhe pa luftëra civile).

Uzi

Tony Montana e përdori këtë armë për të ndezur gangsterët me kostume pastel përgjatë bregut të Miami, duke i dhënë asaj pamjen e saj më ikonike. UZI, një nga eksportet më të njohura të Izraelit, u prodhua për herë të parë në vitin 1951, dhe variacionet më të njohura – Mini dhe Micro – u zhvilluan në 1982 dhe 1983. Ato përdoren nga shërbimet e armatosura të mbi 90 vendeve dhe speciale operacionet dhe njësitë e sigurisë në edhe më shumë. UZI, konkurrenti kryesor i MP5, ka arritur të mbushë boshllëqet në treg që lë MP5: i fshehur, i lehtë dhe me shpejtësi të shpejtë zjarri. Si rezultat, ata kanë prodhuar rreth 10 milionë njësi në mbarë botën.

Karabina M4

Në numrin 2, ne kemi familjen e armatimeve AR-15. Vlen të përmendet se përcaktimi ushtarak amerikan i AR-15 është M-16. Më vonë, u prodhua një version karabina i M16, i njohur si M-4. AR 15, M 16 dhe M4 janë në thelb e njëjta armë me disa ndryshime të vogla. M16 ka një dizajn novator. Shumica e armëve të zjarrit në atë kohë ishin prej druri dhe metali. M16 ishte ndoshta arma e parë që përdori polimere dhe plastikë në vend të drurit në ndërtimin e saj. Pasi iu nënshtrua testimit të gjerë, M16 u pranua në shërbimin ushtarak amerikan në 1964 dhe u vendos në Vietnam vitin e ardhshëm për operacione luftarake në xhungël.

M16A1 përfundimisht zëvendësoi pushkën M14 të vjetëruar dhe të paqëndrueshme si pushka e rregullt e shërbimit të ushtrisë amerikane në vitin 1969. Pas induksionit të saj, M 16 vazhdon të evoluojë. Shumë rishikime u krijuan për të adresuar të metat e botimit të mëparshëm.

AK-47

top-10-armet-me-te-perhapura-ne-bote

AK-47, i zhvilluar në Rusi, renditet i pari në listë. Për shkak të besueshmërisë së tij, unë i referohem AK-47 si Gloku i pushkëve. Kjo armë mund t’i rezistojë temperaturave të larta dhe një abuzimi të madh dhe ende funksionon mirë. Së bashku me besueshmërinë e tij, AK-47 është gjithashtu jashtëzakonisht i thjeshtë për t’u përdorur, disa pretendojnë se edhe një fëmijë i vogël mund ta bëjë këtë, gjë që fatkeqësisht është e vërtetë në shumë zona të shkatërruara nga lufta.

Kallashi është një copë dru, një copë hekur që t’cheee ropt të le të vdekur..!

Populli

“Kjo është Ak-47, arma e zgjedhur e armikut tonë,” tha Gunny Highway në filmin Heartbreak Ridge, dhe ai nuk mund të ishte më i saktë. Është fantastike për kundërshtarët tanë sepse është i besueshëm dhe i thjeshtë për t’u përdorur.Faktike.com