10 Industritë më të njohura në Internet për momentin

Interneti ka revolucionarizuar vërtet proceset me të cilat njerëzit bëjnë biznes.

Së fundi, ne kemi teknologji që për herë të parë në historinë njerëzore i lejon njerëzit të mbajnë vërtet lidhje të pasura me një numër shumë më të madh njerëzish.

Pierre Omidyar

Nuk është më e nevojshme të kesh një vitrinë fizike ose zyrë për të arritur klientët nga e gjithë bota. Këto ditë, pothuajse çdo lloj biznesi mund të drejtohet në internet.

Ky postim do të hedhë një vështrim në dhjetë nga industritë më të mëdha në internet tani.

Industria e kujdesit Shëndetësor

Në vitet e fundit, kishte mbi 19.8 milionë amerikanë që përdorën burime në internet për të mësuar rreth kushteve shëndetësore dhe për të gjetur mjekë. Përveç kësaj, tre miliardë njerëz përdorin mediat sociale dhe dy miliardë përdorin aplikacione për mesazhe. Kjo i bën mediat sociale mjetin e përsosur për organizatat e kujdesit shëndetësor që të kontaktojnë në mënyrë që të edukojnë përdoruesit për shërbimet e tyre në një mënyrë personale dhe tërheqëse.

E-commerce

E-commerce është shtylla kurrizore e ekonomisë së internetit. Ka dy arsye pse kjo industri ka përjetuar një rritje të pabesueshme vitet e fundit. Së pari, kjo është për shkak se faqet e e-commerce janë bërë më të sofistikuara dhe më të lehta për t’u përdorur për klientët. Dhe së dyti, platformat e e-commerce janë bërë më të disponueshme për bizneset e vogla, duke i lejuar ata të shesin produktet ose shërbimet e tyre në internet.

Lojërat e Fatit Online

Njerëz nga e gjithë bota luajnë kumar në internet këto ditë sepse është i shpejtë, i lehtë dhe i arritshëm për këdo që ka një lidhje interneti. Shumëllojshmëria për sa i përket lojërave është vërtet e jashtëzakonshme tani. Ju mund të gjeni dhoma pokeri me Texas Hold’em dhe shumë varietete të tjera të ndryshme. Kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë njerëz po luajnë kumar në internet. Vlerësohet se industria e lojërave të fatit në internet si rezultat do të vazhdojë të rritet.

Siguria Kibernetike

Industria e sigurisë kibernetike është e kërkuar për një arsye të thjeshtë: kërcënimet e sigurisë së informacionit po rriten me shpejtësi. Ndërsa më shumë kompani dhe individë mbajnë një prani në internet, peizazhi i kërcënimit vazhdon të bëhet më i madh. Për fat të mirë, ka shumë firma të sigurisë kibernetike këto ditë të gatshme për të përballuar këtë sfidë.

Analiza e të Dhënave

Ka shumë mënyra që bizneset të përdorin analitikën e të dhënave. Disa e bëjnë atë në shitje, disa e bëjnë atë në marketing dhe të tjerë e përdorin atë për të ulur shpenzimet. Por cilado qoftë arsyeja, është e qartë se më shumë kompani po përdorin të dhëna tani se kurrë më parë. Kjo është arsyeja pse kërkesa për profesionistë që kuptojnë se si të përdorin më mirë të dhënat po rritet vazhdimisht.

Marketingu Dixhital

Kompanitë e marketingut dixhital ndihmojnë bizneset të rriten duke promovuar produktet dhe shërbimet e tyre përmes platformave të ndryshme të mediave sociale. Shumë biznese të vogla dhe të mesme kanë vështirësi në krijimin e ndjekësve në internet, kështu që ata punësojnë kompani të marketingut dixhital për t’u kujdesur për kërkesat e tyre.

Financa Dixhitale

Sot, është e mundur të dërgoni ose të merrni para pothuajse menjëherë përmes kanaleve të ndryshme në internet. Industria e financave dixhitale përfshin përpunues pagesash si shkëmbimet financiare elektronike të PayPal si Coinbase dhe Circle. Është e qartë se bota po lidhet gjithnjë e më shumë çdo ditë që kalon.

Inteligjenca Artificiale

Kompanitë që ofrojnë zgjidhje IA po shohin një rritje të kërkesës së fundmi. Ekspertët e industrisë besojnë se popullariteti i IA po rritet sepse kompanitë e kanë të vështirë të punësojnë shkencëtarë të të dhënave me aftësi të forta.

Zhvillimi i Softuerit

Programuesit dhe zhvilluesit sundojnë botën e teknologjisë sot. Ndërsa përdorimi i internetit vazhdon të rritet, më shumë njerëz do t’i drejtohen shërbimeve online pa marrë parasysh se në cilën industri janë.

Dizajni Dixhital

10-industrite-me-te-njohura-ne-internet-per-momentin

Kërkesa për dizajn dixhital është në rritje sepse shumë kompani kanë nevojë për ndihmë në markimin e produkteve dhe shërbimeve të tyre. Me fjalë të tjera, ata punësojnë stilistë për të krijuar një përvojë unike vizuale për klientët e tyre në internet.Faktike.com