10 Vendet më të Fuqishme në Botë

14 Min

Më poshtë janë 10 vendet e fuqishme në botë sipas US News & World Report. Kjo listë ndryshon në lidhje me pozicionin e përgjithshëm të kompanisë mediatike për vendet më të mira në botë.

Emiratet e Bashkuara Arabe

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram
Dubai

Emiratet e Bashkuara Arabe përbëhen nga federata e 7 Emirateve, përkatësisht, Ajman, Abu Dhabi, Dubai, Ras al-Khaimah, Fujairah, Umm al-Quwain dhe Sharjah, të gjitha të qeverisura nga një monarki e veçantë. Si Dubai ashtu edhe Abu Dhabi janë vende të njohura. Dubai është destinacioni më popullor për turistët dhe më tërheqës për të huajt pasi është i hapur dhe më liberal në krahasim me vendet e tjera arabe.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë ndër vendet më të pasura në botë, ku gazi natyror dhe rezervat e bollshme të naftës janë faktori i saj masiv kontribuues. Është ndër degët e Kombeve të Bashkuara dhe një nga anëtarët themelues të GCC ose Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit. Ky vend ka një aleancë të fortë ndërkombëtare si dhe ka ndikim të fuqishëm ekonomik.

Megjithatë, Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kanë një ushtri të fuqishme dhe masive, megjithëse Forcat e saj të Armatosura janë përmirësuar vitet e fundit. Forcat e Armatosura të Emirateve të Bashkuara Arabe janë të pajisura me sistemet më të fundit të armëve të blera nga vende të ndryshme të fuqishme.

Mbretëria e Arabisë Saudite

Arabia Saudite është ndër vendet më të fuqishme dhe më të mëdha arabe. Ata besohet të jenë pro-perëndimorë për shkak të aleancës së tyre të fortë me vende si Britania e Madhe dhe SHBA. Ky vend është i hapur për shtetasit e huaj që duan të punojnë brenda mbretërisë.

Ndikimi i saj politik është i fortë brenda rajonit dhe ata janë të lidhur ngushtë me Pakistanin, i cili është ndër vendet e fuqishme arabe. Arabia Saudite është më konservatore në krahasim me Emiratet e Bashkuara Arabe. Megjithatë, qeveria e saj kohët e fundit ka bërë ndryshime të rëndësishme duke e bërë vendin e saj më të hapur. Një shembull është dhënia e grave për të vozitur, e cila u shpall shtatorin e vitit të kaluar.

Ata njihen edhe për shpenzimet e tyre ushtarake. Arabia Saudite është një nga importuesit më të mëdhenj të armëve në botë, ndërsa Britania e Madhe si furnizuesi kryesor. Ndër furnizuesit janë Kanadaja dhe SHBA. Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, i cili njihet si avokat i të drejtave të njeriut, është kritikuar pasi i shet pajisje ushtarake Arabisë Saudite, e cila ka një histori famëkeqe në lidhje me të drejtat e njeriut.

Izraeli

Në Lindjen e Mesme, Izraeli është një nga vendet më të fuqishme me një ekonomi të madhe dhe me kosto të lartë jetese. Ky vend është i ngjashëm me Japoninë. Ato janë vende jashtëzakonisht të arsimuara në mbarë botën, të cilat luajtën një rol të madh në dominimin e Izraelit kur bëhet fjalë për teknologjinë.

Izraeli ka një marrëdhënie të ndryshme me jashtë. Njëri është aleat i vendeve të fuqishme si Rusia dhe SHBA, ndërsa nga ana tjetër, lidhjet e tyre mes vendeve të tjera të Lindjes së Mesme ishin të tensionuara. Në fakt, me të cilin programi bërthamor i Izraelit është i zhvilluar mirë, i bën gjërat më keq, por qeveria e tij është e pandershme në lidhje me aftësitë e tyre bërthamore.

Përveç kësaj, forcat ushtarake të Izraelit janë ndër më të fuqishmet në botë. Megjithatë, nuk është aq i gjerë sa për forcat e armatosura kineze dhe amerikane. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit janë jashtëzakonisht të trajnuara mirë dhe shumë efikase në neutralizimin e llojeve të ndryshme të kërcënimeve, qoftë të brendshme apo ndërkombëtare. Mossad është agjencia e inteligjencës e Izraelit, e cila është, pa dyshim, më e mira në botë.

Japonia

10-qytetet-me-te-populluara-ne-bote

Kur bëhet fjalë për teknologjinë, Japonia është ndër vendet më me ndikim në mbarë botën. Ky vend konsiderohet si thelbi i inovacionit teknologjik prej disa kohësh dhe pa dyshim më i avancuar teknologjikisht se Shtetet e Bashkuara. Arsyeja prapa aftësive të saj ekonomike janë qytetarët e saj të arsimuar dhe shumë të aftë.

Ata janë të tretët më të mëdhenj në ekonominë globale pas Kinës dhe SHBA-së. Japonia është ndër liderët globalë për sa i përket eksportit të produkteve, veçanërisht në teknologji. Një anëtare e OKB-së, gjithashtu, Japonia ka një marrëdhënie të fortë mes fuqive të tjera globale. Megjithatë, ajo ka disa probleme me fqinjët e tjerë si Koreja e Veriut dhe Kina.

Kur bëhet fjalë për fuqinë e tyre ushtarake, ata nuk janë me fat që të kenë forcat më të armatosura. Megjithatë, ata janë ndër ata që kanë buxhete të mëdha ushtarake, si dhe sistemin më të fundit të armëve. Në pjesën më të madhe, ata vendosin forca të armatosura për të ruajtur paqen dhe vetëmbrojtje. Japonia dëshmon se nuk është domosdoshmëri të kesh praninë e forcave të forta ushtarake për t’u konsideruar si një vend i fuqishëm.

Franca

kulla-eiffel-25-fakte-interesante-dhe-argetuese-rreth-kulles-eiffel

Përveç një prej vendeve më të fuqishme, ato përfshihen gjithashtu në listën e 10 vendeve më të mira që kanë armë të fuqishme bërthamore, me një kokë bërthamore deri në rreth 300. Zyrtarisht është një shtet me armë bërthamore si dhe ka një ushtri kompetente në mbarë botën.

Franca ndodhet në Evropën Perëndimore poshtë Britanisë së Madhe dhe është ndër ekonomitë më të mëdha në botë, pas disa fuqive të tjera globale si Kina, Japonia dhe SHBA. Anëtar i Këshillit të Sigurimit të OKB-së ose i Kombeve të Bashkuara. Ata kanë aleanca shumë solide ndërkombëtare, plus është gjithmonë e përfshirë në çështjet e sigurisë globale, si dhe në çështje të ndryshme ndërkombëtare.

Franca është një nga lojtarët më të mëdhenj të industrisë së modës. Ata patën kontribut të jashtëzakonshëm në botën e modës dhe janë një terren shtëpiak për shtëpitë e njohura të modës si Givenchy, Yves Saint Laurent dhe Chanel.

Gjermania

top-10-vendet-me-te-vizituara-ne-bote

Për një periudhë kohe, Gjermania ka qenë ndër vendet më të fuqishme në mbarë botën. Vendi i tij ishte në gjendje të rikthehej pasi ishte shkatërruar nga lufta dhe nga konfliktet brenda. Ekonomia renditet vazhdimisht ndër 10 më të mirat për shkak të qytetarëve të saj shumë të arsimuar dhe të aftë.

Gjermania ndodhet në Evropën qendrore-perëndimore, një komb i zhvilluar mirë me një kosto të lartë jetese. Ata janë ndër eksportuesit më të mëdhenj dhe kanë një ndikim të fortë ekonomik dhe politik në mbarë botën dhe marrëdhënie solide ndërkombëtare.

Ata janë gjithashtu pjesë e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe Kombeve të Bashkuara, dhe janë të përfshirë shumë në çështjet e sigurisë globale. Ky vend shquhet për historinë e tij të madhe kulturore si dhe metropoli më i bukur në mbarë botën. Gjermania ka forca të fuqishme ushtarake dhe qeveria e saj udhëhiqet nga liderë të aftë në të gjitha aspektet, qofshin ato ekonomike apo politike.

Mbretëria e Bashkuar

top-10-vendet-me-te-vizituara-ne-bote

Mbretëria e Bashkuar është gjithashtu anëtare e UNSC dhe Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Është një vend shumë i zhvilluar i përbërë nga Skocia, Anglia, Irlanda e Veriut dhe Velsit, dhe ndodhet në Evropën Perëndimore. Megjithatë, aktualisht, ajo është e rrethuar nga disa pasiguri për shkak të atij Brexitit famëkeq. Megjithatë, Britania e Madhe mbetet ndër vendet më të fuqishme në botë.

Zyrtarisht, Mbretëria e Bashkuar është një shtet me armë bërthamore si Franca, dhe gjithashtu janë pjesë e NATO-s ose Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut. Marina e Mbretërisë së Bashkuar janë ndër më të mirat në mbarë botën. Gjithashtu, ata kanë Shërbimin Informativ Sekret më kompetent, i njohur zakonisht si M16.

Ndikimi politik dhe ekonomik i Mbretërisë së Bashkuar është jashtëzakonisht i fortë dhe ka qenë një prirje në fusha të ndryshme si moda, artet, teknologjia, kultura dhe shkencat. Ky vend është ndër vendet më të mira për të prodhuar mjekë të aftë, dhe kjo është arsyeja pse ata janë përfshirë në listën e mjekëve më të mirë në mbarë botën.

Kina

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram

Në të gjitha vendet në mbarë botën, Kina ka popullsinë më të lartë. Ajo ka një marrëveshje të madhe kur bëhet fjalë për ndikimin ekonomik dhe ata janë ekonomia e dytë më e madhe në mbarë botën pas SHBA-së. Për më shumë se tre dekada, ekonomia e Kinës lulëzon me një ritëm të madh, i cili në të ardhmen mund të kapërcejë ekonominë amerikane. Kur bëhet fjalë për eksportet, ky vend është edhe lider, prandaj ju shihni produktet “Made in China” çdo ditë.

Kina është gjithashtu pjesë e Kombeve të Bashkuara. Ndikimi politik i Kinës është shumë i fortë në mbarë botën, megjithatë qeveria kineze kritikohet për përdorimin e praktikave të dyshimta dhe agresivitetit të tepërt, veçanërisht në përkuljen e muskujve të tyre ushtarakë.

Në një mënyrë të ngjashme, në nivel global, forcat e saj ushtarake janë më të mëdhatë. Kina përbëhet nga qindra avionë, anije të porositura dhe më shumë se 200,000 trupa ushtarake. Ky vend aziatik ka një buxhet të madh ushtarak në mbarë botën dhe gjithashtu posedon armë bërthamore. Kina gjithashtu mban marrëdhënie të forta në vende të tjera, veçanërisht me Rusinë. Por ajo ka tensionuar lidhjet brenda vendeve të Azisë Juglindore.

Rusia

10-vendet-me-te-fuqishme-ne-bote

Vendi më i madh për nga territori në botë është Rusia, e cila mbulon tërësisht Azinë Veriore, si dhe pjesën më të madhe të Evropës Lindore. Ekonomia e saj është ndër më të mëdhatë në mbarë botën, e mirëmbajtur nga burimet e mëdha natyrore të vendit. Rusia është gjithashtu një lider global për sa i përket rezervave të gazit natyror dhe naftës.

Rusia është pjesë e përhershme e KS të OKB-së ose e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe një nga vendet me një ushtri shumë të fuqishme. Rusia ka rezervën më të madhe të armëve bërthamore. Numri i kokave bërthamore të këtij vendi është rreth 7000. Mënyra se si ajo vendosi forcat e saj të armatosura gjatë viteve të fundit tërheq kritika ndërkombëtarisht. Rusia gjithashtu kritikohet për rolin e saj në konfliktin në Ukrainë.

Me ndikimin politik të konkurrencës me atë të Shteteve të Bashkuara, Rusia ka lidhje të forta me shumë vende, veçanërisht me Kinën. Rusia, e udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin, ka një qeveri shumë kompetente, megjithëse të diskutueshme. Jo një numër i madh njerëzish pajtohen me mënyrën se si Putin drejton vendin. Por, pa dyshim, ky lider i famshëm ishte në gjendje të jepte rezultate për vendin e tij.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

10-vendet-me-te-vizituara-per-instagram

Më e fuqishmja në mbarë botën është SHBA. Ata kanë gjithashtu ekonominë më të madhe në të cilën faktori kryesor i saj kontribuues është industria e madhe e mediave dhe argëtimit. Në shtetin e Kalifornisë, ajo prodhon vetëm 2.5 trilion dollarë. Le të themi, nëse Kalifornia është një vend, ajo do të bjerë në mesin e gjashtë ekonomive kryesore në të gjithë botën.

Kur bëhet fjalë për ndikimin politik, SHBA-ja është e pashembullt. Ky vend është pjesë e anëtarëve themelues të OKB-së. Vendi amerikan luan një rol të madh në pothuajse të gjitha çështjet ndërkombëtare, veçanërisht kur bëhet fjalë për sigurinë globale. Ajo vazhdon të jetë një fuqi në komunitetet e huaja.

Ushtria amerikane është më e fuqishmja në mbarë botën. Ajo ka sistemin më të sofistikuar dhe të modernizuar të armëve, dhe mban një sasi masive të kokave bërthamore. SHBA-ja është krenare të tregojë fuqinë e saj ushtarake globalisht, dhe për këtë, disa vende shpesh akuzojnë Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje të tepërt në çështjet ndërkombëtare.Faktike.com

Shpërndaje artikullin