TOP 10 Markat më të Shtrenjta në Botë

Marka është një term i përdorur në marketing, biznes dhe reklamë. Mund të jetë një simbol/dizajn ose ndonjë veçori që dallon produktin e një shitësi nga shitësit e tjerë.

Nga Nella
6 Min

Marka ose “Brand” përdoret shpesh si një metonim që mund t’i referohet çdo kompanie të veçantë që identifikohet fuqishëm me një markë.

Më poshtë është lista e markave më të shtrenjta, e lëshuar në maj 2018 nga BRANDZ, baza e të dhënave e kapitalit të markës Millward Brown. Ai mban të dhëna nga mbi 650,000 konsumatorë dhe profesionistë në 31 vende, duke krahasuar mbi 23,000 marka. Çdo vit që nga viti 2006, është përdorur për të krijuar një listë të 100 markave më të mira globale. Shijoni listën!

GOOGLE

Google, një korporatë shumëkombëshe amerikane, e specializuar në shërbimet e lidhura me internetin, kaloi Apple, e cila ishte lider për tre vjet radhazi në renditjen e Markave të 2017-ës në Top 100 Markat më të Vlefshme Globale. Rritja e treguar nga Google është 40 për qind që nga viti i kaluar dhe ka një vlerë të markës prej 158,843 milion dollarë.

APPLE

Apple Inc është një kompani amerikane me seli në Kaliforni Cupertino. Merret me kompjuterë dhe elektronikë të konsumit, si dhe prodhon sisteme operative dhe softuer aplikimi.

Apple në vitet 1970 u bë prodhuesi i parë i kompjuterëve personalë. Ai gjithashtu kontribuoi në prezantimin komercial të ndërfaqes grafike të përdoruesit dhe miut në vitet 1980.

IBM

IBM është një nga ofruesit kryesorë të pajisjeve, softuerëve dhe shërbimeve në botë në sektorin e IT dhe një nga kompanitë më të mëdha të konsulencës. Për sa i përket shitjeve, kompania është kompania e tretë më e madhe e softuerit në botë.

Ky prodhues i kompjuterave që hap IBM është vendosur nga ne në vendin e tretë. Vlera e markës arriti në 107,541 milion dollarë.

MICROSOFT

Microsoft Windows është një emër i markës për sistemet operative të kompanisë amerikane Microsoft. Fillimisht, Microsoft Windows, i cili është një shtesë grafike e sistemit operativ MS-DOS.

Windows e ka bërë Bill Gates të pasur dhe të famshëm.

MCDOLAND’s

40-fakte-interesante-per-mcdonald
McDonald’s

McDonald’s Corporation është një operator amerikan në botë që përfaqëson restorantet e ushqimit të shpejtë dhe zinxhirin më të shitur të ushqimit të shpejtë në botë.

Ky zinxhir më i njohur i ushqimit të shpejtë në botë siguron vendin e pestë.

COCA-COLA

top-10-sekretet-me-te-medha-ne-bote-te-te-gjitha-koherave
COCA-COLA

Coca-Cola, është marka më e shitur e kolave në botë. Pronar është The Coca-Cola Company nga Atlanta në SHBA, prodhuesi më i madh i pijeve joalkoolike në mbarë botën.

Logoja e “Coca-Cola’s” është një nga markat më të famshme në botë dhe një simbol i stilit të jetesës perëndimore.

Coca Cola është ndoshta më e famshmja në botë në mesin e të rinjve.

VISA

Visa Inc. është një korporatë shumëkombëshe amerikane e shërbimeve financiare. Ajo ka selinë në Foster City, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara. Ai lehtëson transferimet elektronike të fondeve në të gjithë botën. Transferimet më së shpeshti bëhen përmes kartave të kreditit dhe kartave të debitit të markës Visa.

AT & T

AT & T Inc është një korporatë telekomunikacioni e Amerikës së Veriut. AT & T telecommunications është një nga ofruesit kryesorë të telefonisë celulare dhe fikse në SHBA, si dhe në shumë vende të tjera në mbarë botën. Ai është gjithashtu ofruesi i dytë më i madh i internetit për organizatat private, korporative dhe qeveritare.

AT&T ka pasur prej kohësh një monopol në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Prandaj, kompania ishte prej kohësh kompania më e madhe telefonike në botë dhe operatori më i madh i televizionit kabllor në botë.

MARLBORO

Marlboro është një markë cigaresh e Philip Morris International (në SHBA nga Philip Morris USA, një degë e Altria Group). Ajo ka qenë për dekada cigare më e shitur në botë dhe është ndër dhjetë markat më të vlefshme në botë. Famë e madhe e arritur nga imazhi i markës së veshur nga MARLBORO MAN i “lirisë dhe aventurës”

Marlboro është një nga markat më të shitura të cigareve në botë e cila është pjesë e gjigantit amerikan të duhanit Philip Morris.

AMAZON

Amazon.com, Inc. është një kompani amerikane e-commerce ndërkombëtare në internet me një gamë të larmishme produktesh. Amazon është lider i tregtisë në internet në lidhje me përzgjedhjen më të madhe në botë të librave, CD-ve dhe videove. Platformat e integruara të shitjeve “Marketplace” dhe “z-shops” mund të përdoren edhe nga individë privatë apo kompani të tjera që ofrojnë produkte të reja dhe të përdorura në kontekstin e tregtisë online.

Amazon ka markën e vet të quajtur Amazon Kindle si lexues për librat elektronikë dhe Amazon Kindle Fire, i cili është një kompjuter tablet.Faktike.com

Shpërndaje artikullin