35 Fakte tmerruese në lidhje me pirjen e duhanit

Nga Nella
4 Min

Shkon 1 në 5 vdekje vetëm në SH.B.A., pirja e duhanit është një nga gjërat më vdekjeprurëse që mund të parandalohet.

Mësoni më shumë fakte të tmerrshme të pirjes së duhanit, përfshirë historinë e pirjes së duhanit, statistikat dhe shumë më tepër.

Nëse ende pini duhan, ju lutemi ndaloni.

#1 Pirja e duhanit u shpik nga brazilianët dhe cigarja e parë u bë duke rrotulluar gjethet e duhanit në letër.

#2 Një cigare përmban 4800 kimikate të cilat çojnë në shkaktimin e kancerit.

#3 Afrër 15 miliard cigare konsumohen çdo ditë në botë.

#4 Çdo vit, afërsisht 1500 fëmijë vdesin nga zjarret e shkaktuara nga cigarja.

#5 Pirja e duhanit shkakton 30% të vdekjeve nga kanceri në Kanada.

#6 Çdo ditë më shumë se 3200 adoleshentë pinë cigaren e tyre të parë në Amerikë.

10-keshillat-me-te-mira-per-ta-lene-duhanin

#7 Një duhanpirës humb 14 vjet të jetës së tij vetëm për shkak të pirjes së duhanit të rregullt.

#8 Sipas OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë), ka rreth 120 milion duhanpirës në Indi.

#9 Ka 20% sheqer në një cigare, e cila çon në diabet.

#10 Pirja e duhanit ngadalëson rritjen e mushkërive.

#11 69 për qind e pirësve të duhanit me të vërtetë dëshirojnë ta lënë duhanin plotësisht.

LEXO EDHE: 10 Këshillat më të mira për ta lënë Duhanin

#12 Tymi i dorës së dytë përmban mbi 7,000 kimikate, përfshirë 70 kimikate që shkaktojnë kancer.

#13 Urea përdoret për t’i shtuar aromë cigareve.

#14 Një ditë marrje fryme në Mumbai të Indisë është e barabartë me pirjen e 100 cigareve.

#15 Nikotina udhëton në tru brenda 10 sekondave pasi të jetë thithur tymi. Mund të gjendet në çdo pjesë të trupit, si dhe në qumështin e gjirit.

#16 Pirja e duhanit është plotësisht e paligjshme në Butan, Azinë Jugore.

#17 Në botë, Utah ka nivelin më të ulët të duhanpirësve.

#18 Zakonet e këqija nuk ikin shpejt. Cigarja përmban nikotinë, një ilaç i varur që e bën të vështirë ndalimin e pirjes së duhanit.

#19 Ardi Rizal është një vogëlush i cili pi 40 cigare në ditë.

#20 Pirja e duhanit 20 cigare në ditë për pesë vjet do të kushtonte rreth 9300 Euro.

#21 Të gjitha llojet e pirjes së duhanit në Shtëpinë e Bardhë janë të ndaluara.

35-fakte-tmerruese-ne-lidhje-me-pirjen-e-duhanit

#22 Rreth 178,030 gra vdesin çdo vit nga pirja e duhanit.

#23 Mbetjet e cigareve janë një nga shkaqet më të mëdha të ndotjes në plazhe.

#24 Edhe kafshët shtëpiake vuajnë nga tymi i dorës së dytë. Mund të shkaktojë sëmundje të zemrës apo edhe leukemi tek qentë.

#25 Në 1881, James Bonsack shpiku makinerinë për prodhimin e cigareve.

#26 Nikotina në cigare ju bën të ndiheni të përkohshëm me energji.

#27 Shqisat e nuhatjes dhe shijes marrin një nxitje kur ndërpreni pirjen e duhanit.

#28 Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Cyanide i Hidrogjenit u përdor si kimikat për gjenocid. Ky kemikat është i pranishëm edhe në cigare.

#29 Duhani shkakton humbjet e dhëmbëve, ngjyrosjen e dhëmbëve, sëmundjen e mishit të dhëmbëve dhe kancerin e gojës.

#30 Pirja e duhanit ndikon në zemrën dhe enët e gjakut të cilat çojnë në sulm në zemër.

#31 Duhanpirësi ka një sistem imunitar më të vështirë se sa ai që nuk pi duhan.

#32 Në Shtetet e Bashkuara, Kentucky ka shkallën më të lartë të pirjes së duhanit.

#33 Hon Lik shpiku cigaren elektronike.

#34 Konsumimi i duhanit gjatë shtatzënisë rrit shanset që një fëmijë të lindë me peshë të ulët, dhe shumë agresiv.

#35 Cigaret janë elementi numër një i tregtuar në planet.Faktike.com

Shpërndaje artikullin