10 vendet më të lumtura në botë (2022)

Gjërat janë bërë të vështira, nga mënyrat e vogla që jetojmë çdo ditë deri tek mënyra se si funksionon bota jonë në tërësi.

Nga Nella
8 Min

Ngjarjet e viteve të fundit kanë ndryshuar jetën e të gjithëve, veçanërisht me rritjen e COVID-19. Kjo është arsyeja pse njerëzit po bëjnë pyetjen “Ku është vendi më i mirë për të jetuar tani?

Çdo vit, Kombet e Bashkuara shqyrtojnë gjendjen e lumturisë globale dhe publikojnë Raportin e Lumturisë Botërore. Kjo bëhet duke renditur 156 vendet bazuar në realizimin e qytetarëve të tyre se sa të lumtur janë. Para shfaqjes së COVID-19, raporti i kushtoi vëmendje të veçantë mjediseve që ndikojnë në lumturinë, si mjediset natyrore dhe sociale. Megjithatë, raporti i fundit është i ndryshëm për shkak të pandemisë. Edhe pse Gallup World Poll përdoret ende, është ende thelbësore të faktorizohet lidhja midis mirëqenies dhe pandemisë dhe qeverisë dhe publikut. Të dhënat treguan shenja të mëdha të elasticitetit dhe rëndësisë së lidhjes sociale.

Më poshtë janë 10 vendet më të lumtura në botë.

Austria

Nga liqenet e pacenuar, arkitektura e jashtëzakonshme, kultura e jashtëzakonshme e deri te peizazhet e çuditshme dhe gjevrekët e dallueshëm, nuk është çudi që Austria arriti në listën e 10-të vendeve më të mira! Ka shumë gjëra për të parë dhe bërë në këtë vend magjepsës, si skijimi dhe snowboarding në Alpet e qarta me dëborë dhe vizita në Vjenë për të parë operën e mrekullueshme klasike që ajo ofron me krenari. Pa dyshim, ky është një nga vendet më të mira për t’u marrë parasysh nëse doni të përjetoni një mjedis të ri dhe konsiderohet si një nga vendet që duhet vizituar.

Zelanda e Re

Hulumtimet tregojnë një korrelacion midis lumturisë dhe hapësirave të jashtme, prandaj nuk është çudi të shohim Zelandën e Re në këtë listë. Zelanda e Re nuk ofron vetëm maja spektakolare malore, aktivitete aventureske dhe një vijë bregdetare të shtrirë me plazhe mahnitëse. Gjithashtu ofron një komunitet të sigurt me ndihmën e lidershipit fenomenal dhe reagimit të kryeministres së nderuar Jacinda Ardern ndaj virusit COVID-19, duke kontribuar të gjithë në lumturinë e jashtëzakonshme të Kivit në këtë vend.

Norvegjia

I quajtur më parë si ‘vendi më i lumtur’ në vitin 2017. Çfarë nuk duhet dashuruar me këtë vend me peizazhet e tij emocionuese që mahnitin çdo udhëtar në këtë vend? Norvegjia është një vend i kompletuar me paketë që përfshin qytete kozmopolite, peizazhe të thyera dhe një vend që njihet për standardin e lartë të rehatisë, i cili përfshin një sistem të shkëlqyer mirëqenieje dhe një ndjenjë kënaqësie. Kjo është arsyeja pse nuk është për t’u habitur se si ky vend arriti në listë.

Gjermania

top-10-vendet-me-te-vizituara-ne-bote

Gjermanët njihen më parë si njerëzit “më pak të stresuar” në tokë dhe vendi është i popullarizuar për bukurinë e tij natyrore, qytetet e sofistikuara dhe pamjet e mrekullueshme historike. Ky vend konsiderohet si një nga vendet ideale për të vizituar dhe jetuar në Evropë.

Suedia

Suedia është e pajisur me vende mahnitëse natyrore si akullnajat e ftohta madhështore dhe arkipelagët e kaltër së bashku me kryeqytetin e saj të sofistikuar të vendosur në Stokholm. Gjatë shpërthimit të pandemisë, Suedia dihet se ka një sistem të jashtëzakonshëm të mirëqenies – të bollshme me përfitime në vendin e punës dhe të kujdesit shëndetësor.Faktike.com

Holanda

keto-jane-10-nga-qytetet-me-te-bukura-ne-bote

Mullinjtë e erës Kinderdijk, fushat e tulipanëve dhe fshatrat e kanaleve – këto janë vetëm disa nga gjërat e shumta që na vijnë në mendje kur përfytyrojmë Holandën. Ky komb është i njohur për Amsterdamin dhe është një tërheqje e madhe për dashamirët e artit dhe historisë me parqet e tij kombëtare mbresëlënëse dhe luginat që të lënë pa frymë. Janë të panumërta gjëra që Holanda mund t’u ofrojë njerëzve për t’i eksploruar, prandaj është padyshim pjesë e listës së vendeve më të lumtura në botë.

Zvicra

top-10-vendet-me-paqesore-ne-bote

Zvicra u konsiderua si vendi më i lumtur në botë në vitin 2015. Aktualisht, ky vend vazhdon të jetë një nga vendet më të gëzuara në botë. Zvicra është e njohur për joshjen e saj natyrore me Liqenin e Gjenevës, Eiger dhe Matterhorn dhe Alpet Zvicerane. Në vitin 2020, një raport sugjeroi se ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis lumturisë dhe hapësirave të gjelbra, gjë që ka kuptim pse ky vend është në top 5 të listës. Është gjithashtu shtëpia e çokollatave të shijshme, duke e bërë më të parezistueshme për dashurinë.

Danimarka

Ky vend fitoi si vendi më i lumtur në vitet 2012, 2013 dhe 2016. Pavarësisht se nuk ishin në krye këtë vit, ata gjithsesi kaluan në top 3, që do të thotë se ata janë ende në gjendje të ruajnë lumturinë e njerëzve të tyre. Danezët janë të njohur për pikëpamjen e tyre të lehtë për jetën. Kopenhaga, kryeqyteti i saj është gjithashtu i përfshirë në listën e qyteteve më të banueshme në tokë. Nga bregdeti magjepsës deri te parku i njohur argëtues Tivoli, nuk do t’ju mungojnë kurrë mënyrat për të mbajtur veten të argëtuar në këtë vend.

Islanda

Islanda është një tjetër vend fitues me shumë herë që ka qenë në vendet më të lumtura në tokë në të kaluarën. Udhëtarë të panumërt adhurues të natyrës dynden në vendet dramatike të vendit dhe kodrat e gjelbra, duke rezultuar në rritjen e turizmit të vendit në vitet e fundit. Plus, është një vend i mrekullueshëm për të parë Aurora Borealis të lë pa frymë dhe magjike.

Finlanda

Kjo nuk është më një surprizë pasi ky vend është emëruar vazhdimisht si vendi më i lumtur për të jetuar në tokë për katër vjet radhazi. Njerëzit e kombit kanë raportuar kënaqësi dhe besim të madh se po jetojnë në një vend ku njerëzit kujdesen për njëri-tjetrin.

Kjo tokë me bukuri dhe emocione të egra ka qenë e dashur për kaq shumë kohë me gjërat e saj të shumta për të ofruar për turistët dhe njerëzit e saj. Mund të bëni ski ose dëborë në vendpushimet e tij si Ruka, Levi dhe Saariselka, të provoni trekking në Parkun Kombëtar Riisitunturi ose të shijoni kuzhinën lokale në Helsinki. Dëshironi të përjetoni lumturinë që mund të ofrojë ky vend?

Raporti tregon numrin e mirëkuptimit të vendeve skandinave dhe nordike në listë. Faktori vendimtar që kanë të përbashkët në rrafshin kulturor, është ndjenja e besimit, kohezioni social dhe ndjenja e komunitetit. Në përgjithësi, COVID-19 nuk ishte një faktor kryesor në vlerësimin e lumturisë personale të pjesëmarrësve, siç zbulohet në raport.Faktike.com

Shpërndaje artikullin