25 Fakte Interesante rreth Kullës Eiffel

Nga Nella
7 Min

Kulla Eiffel ose La Tour Eiffel në frëngjisht është një nga monumentet më të njohura në botë.

Kulla ishte projektuar si pjesa e shfaqjes së Panairit Botëror 1889 në Paris në përkujtim të njëqindvjetorit të Revolucionit Francez si dhe për të treguar njohuritë moderne mekanike të Francës në një shkallë globale. Misioni u realizua!

Shikoni më poshtë për 25 fakte interesante dhe argëtuese rreth Kullës Eifel.

#1 Kulla Eiffel ka mirëpritur mbi 300 milion njerëz dhe ende mirëpret gati 7 milion vizitorë në vit. Mjaft mbresëlënëse!

#2 Parisi organizoi Panairin Botëror të vitit 1889. Artistët nga e gjithë kombi dërguan plane interesante për një strukturë për të shënuar hyrjen në panair në Champ-de-Mars.

#3 Gustave Eiffel, një ndërtues urë, arkitekt dhe ekspert i metaleve zotëronte këtë firmë konsulente dhe ndërtimi. Në fakt, ky nuk ishte projekti i parë i madh, ai gjithashtu punoi në fillim të viteve 1880 në Garabit Viaduct, urën më të lartë në botë, në atë kohë. Para se të zbarkonte projektin e Panairit Botëror, ai gjithashtu ndihmoi në hartimin e Statujës së Lirisë.

#4 Kompania e Eiffel u ftua të planifikonte kornizën e brendshme për Statujën e Lirisë. Një detyrë e caktuar për punonjësin e tij të djathtë, Maurice Koechlin.

#5 Pasi shikoi projektin e inxhinierit të tij të lartë Eiffel mendoi se ishte shumë minimalist. Ai u udhëzua të përfshinte më shumë detaje dhe lulëzon në ridizenjimin e tij. Projektimi përfundimtar u miratua në vitin 1884.

#6 Ndërsa Eiffel fitoi të drejtat e emërtimit për Kullën, Maurice Koechlin dhe Emile Nouguier vizatuan modelin origjinal të bashkuar me arkitektin francez, Stephen Sauvestre.

#7 Një tjetër fakt interesant është se është e mundur të ngjitesh në majën e Kullës Eiffel. Nëse ndiheni shumë në formë, mund të ngjiteni në majë – megjithatë kini kujdes – ka 1.665 hapa! Pra, shumica e njerëzve marrin ashensorin.

Pak fakt i njohur: Kulla Eiffel në të vërtetë ka gjithsej 5 ashensorë! Nëse planifikoni të përdorni ashensorin, kushton deri në 26,10 € për një biletë në majë. (Çmimi që nga janari 2021).

#8 300 punëtorë çeliku kaluan dy vjet, dy muaj dhe pesë ditë, nga 1887 në 1889, duke ndërtuar Kullën. Duke përdorur më shumë se 18,000 pjesë individuale metalike, 2.5 milion thumba dhe 40 ton ngjyrë.

#9 Në mars të vitit 1889, me përfundimin e saj, Kulla ishte e lartë 300 metra e lartë. Fakti është se kjo matje nuk është statike, moti i ftohtë mund të zvogëlojë Kullën deri në 15 Cm.

LEXO EDHE: TOP 10 Vendet më të vizituara në Botë

30 Fakte mahnitëse dhe interesante rreth piramidave të mëdha të Gizës

#10 Për 41 vjet, Kulla Eiffel qëndroi më e larta se çdo ndërtesë apo strukturë në botë. Kjo lartësi u tejkalua nga Ndërtesa Chrysler në New York me një lartësi prej 1046 metra.

#11 Guy de Maupassant, Alexandre Dumas, Jr, dhe shumë artistë dhe intelektualë të tjerë, nënshkruan një peticion që kundërshtonte projektin? Ata me siguri e bënë! Në fakt, ata menduan se Kulla është e padobishme dhe monstruoze.

#12 Kulla Eiffel u vizitua nga gati 2 milion njerëz gjatë Panairit, duke shpenzuar 1.4 milion dollarë për bileta. Kështu duke e bërë Panairin Botëror të vitit 1889 një nga të paktët që realisht fitoi.

#13 Kulla ishte planifikuar të çmontohet në vitin 1909 derisa të kenë kuptuar që kulmi i saj ishte vendi i përsosur për një antenë telegrafi. Transmetuesi pa tel i telegrafit ndihmoi në bllokimin e komunikimeve gjermane gjatë Luftës së Parë Botërore.

#14 U ndërtua për t’i bërë ballë edhe erërave më të forta, dhe kurrë nuk lëkundet më shumë se 11 Cm.

#15 Në katin e 3-të të Kullës, Gustave Eiffel kishte një apartament sekret të ndërtuar ekskluzivisht për t’u argëtuar. Ishte jashtë kufijve për publikun për vite me radhë, por tani mund të shikohet nga një dritare nga mbajtësit e biletave.

top-10-vendet-me-te-vizituara-ne-bote

#16 Kur Franca u pushtua nga Gjermania gjatë Luftës së Dytë Botërore, Hitleri urdhëroi që Kulla Eiffel të rrëzohej. Fatmirësisht Franca refuzoi dhe urdhri nuk u zbatua kurrë.

#17 Në fakt, në zyrën e vogël të postës, ju mund të merrni edhe une karte postale dhe një vulë dhe ta bëni atë të postuar nga zyra postare e Kullës Eiffel me vulën e saj unike.

#18 Z. Eiffel ndërtoi një laborator meteorologjie në katin e tretë të Kullës, ku ai kreu studime në fizikë, aerodinamikë dhe ndërtoi një tunel me erë.

#19 Për të qenë më të saktë, 72 kulla të shkencëtarëve dhe inxhinierëve francezë që punuan në shekullin e 19-të u gdhendën në Kullën Eiffel.

#20 Çdo 7 vjet, rreth 60 ton ngjyrë aplikohet në kullë për të mbajtur kullën në dukje të mirë, dhe gjithashtu për të mos ndryshkur hekurin. Gjithashtu, kulla është e mbuluar me 20,000 llamba, duke e bërë atë të shkëlqejë absolutisht natën!

#21 Nën shtyllën jugore të Kullës ekziston një bunker sekret ushtarak. Ai mund të lidhet me Ecole Militaire aty pranë përmes një tuneli të gjatë.

#22 Ka 54 kopje të Kullës Eifel me madhësi të ndryshme. Kulla Blackpool në bregdetin anglez është një nga më të vjetrat.

Kopjet tjera përfshijnë një në Las Vegas, SHBA dhe gjashtë në Rusi!

#23 Në vitin 1991 Kulla Eiffel u shpall një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

#24 Në mënyrë të pabesueshme, Kulla Eiffel u shit nga një artist me emrin Victor Lustig për hekurishte. Jo një herë, por dy herë!

#25 Kulla Eiffel (Kulla e Ajfelit) shfaqet në shumë filma të famshëm. Duke përfshirë ‘A View to a Kill’ (James Bond), ‘Superman 2’, ‘Lucy’ dhe ‘Hugo’, për të përmendur vetëm disa.Faktike.com

Shpërndaje artikullin