Fakte interesante rreth çokollatës Snickers

3 Min

Snickers është një shirit çokollate i bërë nga Mars, Incorporated.

Përbëhet nga nougat i mbushur me karamel dhe kikirikë që është ngulitur në çokollatë qumështi.

Snickers mban vendin e parë për çokollatën më të shitur në botë. Ka shitje vjetore globale prej 3.5 miliardë dollarësh.

Frank Mars ishte krijuesi i ëmbëlsirave Snickers dhe themeluesi i Mars, Inc., fillimisht i quajtur Mar-O-Bar Co. Ajo u emërua sipas një prej kuajve të preferuar të Frank Mars.

Snickersi ishte çokollata e dytë më e shitur nga Mars, Inc .. E para ishte Milky Way, e cila u mendua fillimisht nga djali i Frank Mars. Forrest Mars, i cili kishte idenë e përpjekjes për të krijuar një karamele që do të të jetë “Qumështi me çokollatë në një karamele”.

Ideja për çokollatën Snickers erdhi nga një recetë ushqimi tashmë ekzistues që përbëhej nga kikirikë dhe karamel. Frank Mars shtoi çokollatë, e vendosi atë në formë ëmbëlsirash dhe filloi ta shiste me shumicë.

LEXO EDHE: Çokollata, 30 Fakte të shijshme dhe të mrekullueshme rreth çokollatës

Kur Snickers u lëshua për herë të parë, kishte mjaft debate për çmimin e tij. Në një kohë kur ëmbëlsirat kushtonin 5 cent, çokollata Snickers shitej për 20 cent.

Snickers vazhdoi të rritet në popullaritet, dhe në vitin 1984, ëmbëlsira ishte sponsori zyrtar për Lojërat Olimpike në Los Angeles, California.

Çokollata u tregtua me emrin “Marathon” në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë deri në vitin 1990. Kur Mars vendosi të rreshtojë produktin në Mbretërinë e Bashkuar me emrin global Snickers.

Ekzistojnë edhe disa produkte të tjera si Snickers mini, çokollatë e zezë, akullore, Snickers me bajame, lajthi, gjalpë, proteina dhe Snickers me Ekstra Karamel. Si dhe ekspres, i zjarrtë , dhe versione të ëmbla dhe të kripura.

Sipas Marsit, një Snickers ka 280 kalori.

Çdo Snickers përmban afërsisht 16 kikirikë.

Rreth 100 tonë kikirikë prodhojnë rreth 15 milion Snickers çdo ditë.

Në 16 Janar 2020, Mars Wrigley zbulon një Snickers masiv në një kompani tjetër në Waco, Texas. Ekuivalente me më shumë se 41,000 Snickers normal.

Sallata Snickers është një përzierje e Snickers, mollëve Granny Smith, kremit të rrahur dhe puding ose majave të rrahura që shërbehen në një tas.

Byreku Snickers është një ëmbëlsirë me çokollatë e bërë me pesë Snickers, mascarpone dhe djathë të butë.

Shiritat me çokollatë të skuqur (duke përfshirë Snickers dhe Mars) u bënë një specialitet në dyqanet e peshkut dhe patateve të skuqura në Skoci në 1995. Në fillim të viteve 2000, u bënë të njohura në panairet e shtetit amerikan.

ETIKETA: , ,
Shpërndaje artikullin