10 Fakte interesante për Korenë e Veriut

Nga Nella
8 Min

Australia ka kangur dhe mot të nxehtë. Anglia ka Big Ben dhe filxhanë çaji. Italia ka pica dhe espreso. Disa vende janë thjesht të njohura për disa gjëra karakteristike rreth tyre. Koreja e Veriut nga ana tjetër ka qenë një vend i mbështjellë me fshehtësi dhe mistere për shumë vite, por me kalimin e kohës shumë detaje të çuditshme janë shfaqur për “shtetin socialist të vetë-mbështetur”. Me pak fjalë, Koreja e Veriut është bërë e njohur si një vend që në thelb bën çfarë të dojë, pavarësisht nëse është për të mirën e njerëzve apo jo.

Ndërsa Koreja e Veriut nuk ka të ngjarë të jetë në krye të destinacioneve që duhet të shohin shumë udhëtarët, vendi në fakt po sheh një rritje të vogël të turizmit kohët e fundit. Rreth 100,000 vizitorë erdhën në vitin 2014, dhe Koreja e Veriut në fakt synon të ketë rreth dy milionë në 2022.

Aktualisht e udhëhequr nga Kim Jong-un (djali dhe nipi i liderëve të mëparshëm të vendit), Koreja e Veriut është një komb që shumë e konsiderojnë tepër të rrezikshëm për shkak të testimit të fundit të raketave dhe ndjekjes së armëve bërthamore. Në përgjithësi, është një vend që ka qenë gjithmonë i çuditshëm dhe tronditës për pjesën tjetër të botës. Pra, nga e çuditshmja te ajo e krisur, le t’i hedhim një vështrim 10 fakteve më interesante për Korenë e Veriut.

Ata kanë kalendarin e tyre

Mendoni se është viti 2022 në Korenë e Veriut? Mendohu perseri. Në fakt është viti 111 sepse Koreja e Veriut shënon lindjen e udhëheqësit të tyre të parë suprem – Kim Il-sung – si viti 1 (1912). Ky devijim nga kalendari Gregorian i përdorur gjerësisht u zbatua vetëm më 9 shtator 1997.Faktike.com

Nuk lejohen ditëlindje në data të veçanta

Udhëheqësi i dytë suprem i Koresë së Veriut – Kim Jong-il – dhe Kim Il-sung vdiqën përkatësisht më 8 korrik dhe 17 dhjetor. Pra, fat i keq nëse keni lindur në njërën nga ato ditë sepse nuk ju lejohet të festoni ditëlindjen tuaj.

Qytetarët kanë qasje vetëm në një numër të vogël faqesh interneti

Interneti përmban miliona e miliona domene, por për ata në Korenë e Veriut, vetëm 28 faqe interneti mund të aksesohen nga publiku. Prej tyre, shumica nuk do të quheshin veçanërisht emocionuese, pasi variojnë nga faqet e internetit që mbulojnë sigurimet, arsimin, kujdesin për të moshuarit, lajmet dhe këshillat e gatimit. Shtuar kësaj, nuk është e lehtë të hysh në internet në shtëpi, pasi kompjuterët nuk janë të lirë dhe në të vërtetë do t’ju duhet leje për të blerë një të tillë. Edhe pse popullsia e vendit është afërsisht 25 milionë, ka të ngjarë që vetëm disa mijëra të kenë të drejtën të përdorin internetin në shtëpi.

Të rinjve u tha të kopjojnë prerjen e flokëve të udhëheqësit të tyre

Kim Jong-un, i cili përveçse ka një reputacion si një nga udhëheqësit më të pamëshirshëm në botë, njihet edhe për flokët e tij shumë të pazakonta – por ai nuk dëshiron të jetë i vetmi. Ndërsa është ende e paqartë se sa rreptësisht zbatohet ky rregull, meshkujt e rinj dyshohet se u inkurajuan të përdornin të njëjtat modele flokësh si udhëheqësi i tyre suprem enigmatik. Pa dyshim që të gjithëve u pëlqente kjo ide.

Ata kanë një qytet të rremë në kufirin me Korenë e Jugut

Në zonën e çmilitarizuar midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut qëndron një qytet në dukje i bukur, me gjithçka që prisni të shihni, si shtëpi, një shkollë, një spital dhe dyqane. Puna është… me sa duket askush nuk jeton atje. I quajtur “Fshati i Paqes” në Korenë e Veriut, një pjesë e vogël e misterit ende e rrethon qytetin, por raporte të shumta sugjerojnë se qyteti thjesht ka për qëllim t’i tregojë Koresë së Jugut se sa fantastike mund të jetë jeta në Veri. Nga pjesa tjetër e botës është quajtur “Fshati i Propagandës”.

Punësimi i tifozëve për të bërë tifo për kombëtaren gjatë Kupës së Botës 2010

Është jashtëzakonisht e vështirë të largohesh nga Koreja e Veriut edhe për pushime, kështu që si rezultat, shumë menduan se ishte e çuditshme që mijëra koreano-veriorë u paraqitën për të mbështetur vendin e tyre gjatë Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut. Por, siç mund ta keni marrë me mend, ka një shpjegim më dredharak. Është raportuar se këta tifozë në fakt ishin aktorë kinezë të paguar nga Koreja e Veriut për të qenë sa më patriotë gjatë Kupës së Botës.

Një përqindje shumë e vogël e rrugëve të tyre janë të asfaltuara

Ata mund të kenë stadiumin më të madh në botë me një kapacitet prej 150,000, por anasjelltas, më pak se 3% e rrugëve janë në fakt të shtruara me asfalt.

Ata mbajnë “zgjedhje”

Megjithëse mund të jetë një koncept qesharak nga një vend i konsideruar gjerësisht një regjim totalitar, Koreja e Veriut mban zgjedhje çdo pesë vjet. Sigurisht, ju keni vetëm një mundësi për të zgjedhur (dhe as mos mendoni të mos votoni fare), por të paktën ekziston iluzioni i demokracisë. Është e sigurt të thuhet se lideri suprem Kim Jong-un nuk përballet me asnjë kundërshtim.

Një regjisor koreano-jugor u rrëmbye dhe u detyrua të bënte filma

Ndonëse është e drejtë që shumë do të donin të harronin shpejt filmin e diskutueshëm dhe të mirëpritur të 2014-ës “Intervista” (një komedi në të cilën dy gazetarë amerikanë tentojnë të vrasin Kim Jong-un), ka një incident më të keq që lidh Korenë e Veriut dhe filmin. . Në vitin 1978, Kim Jong-il rrëmbeu regjisorin Shin Sang-ok dhe gruan e tij (aktori Choi Eun-hee) nga Koreja e Jugut dhe i ngarkoi ata të rigjallëronin industrinë e dështuar të filmit të Koresë së Veriut. Ata bënë gjithsej shtatë filma, por përfundimisht arritën të arratiseshin në vitin 1986.

Rregulli “Ndëshkimi për tre breza”

E tmerrshme, nëse dikush në familjen tuaj shkel ligjin dhe dërgohet në një kamp burgu, atëherë pjesa tjetër e familjarëve tuaj mund të presë të njëjtin fat. Në sytë e udhëheqjes, nëse je shkelës i ligjit (me shumë mundësi një i burgosur politik), atëherë e gjithë familja jote nuk është ndryshe, kjo përfshin gjyshërit, prindërit dhe fëmijët tuaj. Ky rregull i “dënimit të tre brezave” filloi nga Kim Il-sung në vitet 1950.Faktike.com

ETIKETA:
Shpërndaje artikullin