10 Vendet më të bukura për tu vizituar para se të vdisni!

Nga Nella
7 Min

Të gjithë kanë nevojë që të nisen për në cepat e largëta të planetit dhe të vizitojnë destinacionet e lezetshme, megjithatë me një numër kaq të madh vendesh për të vizituar problemi është se nuk dini se nga të filloni?

Këtu kemi ardhur tek ju me një përmbledhje të 10 vendeve shumë të mrekullueshme për t’u vizituar, përpara se të vdisni.

Whitehaven Beach – Australi

Plazhi i Whitehaven është i njohur për rërat e tij të bardha të çmuara. Plazhi është një shtrirje 7 km përgjatë ishullit Whitsunday. Ishulli është i hapur me ponto nga portet e udhëtarëve të territorit të Airlie Beach dhe Shute Harbour, ashtu si ishulli Hamilton. Plazhi u emërua si plazhi më i mirë miqësor me ekon në planet nga CNN.com. Bregu ka zyra përjashta. Megjithatë zagarët nuk lejohen në vijën e bregut. Për më tepër, përveç kësaj pirja e duhanit ndalohet atje.

Westin Maui Resort and Spa Hawaii

Një hyrje e pabesueshme me kaskadat dhe pishinat i mirëpret mysafirët në këtë vendpushim luksoz Kaanapali, ku karakteristikat janë peisazhi i shkëlqyeshëm, administrata tërheqëse, banjë befasuese dhe pishina të mahnitshme. Resorti dhe Spa i Westin Maui Ka’anapali ndodhet përgjatë një shtrirje të mahnitshme të plazhit të bukur, me rërë të bardhë Ka’anapali. Është një bregdet i pastruar, bashkëkohor i oqeanit, një vendpushim i vlerësuar me 4 xhevahirë. Rregulluar brenda një shëtitje 4-minuta të Kaanapali Golf Course Resort South, qendra tregtare Whalers Villa dhe kompleksi i relaksimit.

Pishinat e Zanave në Ishullin Skye – Skoci

Në rast se jeni duke eksploruar në Skoci në përgjithësi ose po rregulloni një ekskursion në Isle of Skye, atëherë unë me zemërgjerësi përshkruaj që të vizitoni pishinat e pretenduara të Zanave. Pishinat e Zanave ndodhen në Cuillins Hills, Isle of Skye në Skoci. Pishinat e Zanave janë një përparim i pishinave dhe kaskadave të qarta, të freskëta, të formuara ndërsa Allt Coir ’a’ Mhadaidh bie nga rajonet më të ulëta të Kuzhinave të Zeza në Glen Brittle.

Shpellat e Mermerit të Liqenit Carrera – Kili

Shenjtërore blu e purpurt, Liqeni i Përgjithshëm Carrera në Patagonia në Kili, Një mrekulli karakteristike që mund të jetë aranzhimi i shpellave më të mrekullueshme në botë. Një Tempull Azure i bërë natyrshëm, ndarësit e këtij sistemi të gropave të mermerit të mbushura me ujë tregojnë saktësisht se sa qiellore mund të jetë gjeologjia e vlefshme e planetit tonë.

LEXO EDHE: 10 Mrekulli natyrore që duhet t’i shihni para se të vdisni

Ura Shahara – Jemen

Kjo urë u ndërtua në shekullin XVII për të lidhur qytete në pikat më të larta të maleve në provincën e Jemenit. Ura e Shaharas punoi për të luftuar kundër ndërhyrës turq. Është një urë alarmante dhe një vend i njohur për t’u vizituar.Faktike.com

Ujëvarat Havasu – Parku Kombëtar Grand Canyon

Havasu Falls është parajsa në Tokë. Kjo është një kaskadë tepër e shkëlqyeshme e vendosur në një grykë të largët të Arizonës. Kaskadat e mrekullueshme dhe rrjeti i veçuar brenda Havasupai Indian Reservation tërheq një numër të madh të mysafirëve çdo vit. Havasupai lidhen personalisht me ujin dhe tokën. Ky ujë blu-jeshil është i shenjtë për Havasupai.

Kanioni Fjaðrárgljúfur – Islandë

Fjaðrárgljúfur është një përrockë në Islandën jug-lindore e cila është e thelluar deri në 100m dhe me gjatësi rreth 2 kilometra, me rrugën ujore Fjaðrá që lëviz nëpër të. Ndodhet afër Unazës jo shumë larg qytetit të Kirkjubæjarklaustur. Gryka u bë nga shpërbërja dinamike duke rrjedhur ujë nga masat e akullta nëpër gurë dhe palagonit gjatë shekujve.

Arang Kel, Lugina Neelum – Kashmir, Pakistan

Një fshat i gjelbër që lë pa frymë, në Luginën Neelum, Kashmir. Rregulluar në majën e shpatit afër Kel rreth 1500 metra ngjitje nga lumi Neelam. Po kështu është një qytet i mbushur me peisazhe të bukura. Është pak nga madhështia më ekstreme që dikush mund ta zbulojë në Kashmir. Vizitoni luginën Neelum për Arang Kel, një vend me vlerë për të vizituar.

Arang Kel, i quajtur ndryshe Perla e Luginës së Neelum, është pa dyshim një nga vendet më të shkëlqyera për t’u vizituar një herë gjatë gjithë jetës së përditshme. Është një udhëtim mahnitës 30-45 minutash nga Kel. Unë duhet të deklaroj! Është thjesht e mahnitshme.

Hedges Dark – Irlanda e Veriut

Kjo rrugë e shkëlqyer me pemë ahu u mboll nga familja Stuart në shekullin XVIII. Hedges Dark është një nga mrekullitë më të rregullta në Irlandën e Veriut dhe një magjepsje e njohur për vizitorët nga e gjithë bota. Ishte pritur si një skenë bindëse për intrigën e mysafirëve.

Ky tunel i bukur pemësh është përdorur për të filmuar një skenë në aranzhimin e shquar të HBO-së në TV Game of Thrones. Meqenëse Hedges Dark u kthye në përhapjen kaq të madhe, dhe kjo është arsyeja që ne e përfshëmë atë “vendet kryesore më të shkëlqyera për t’u vizituar para se të kafshoni pluhurin! Për më tepër, Hedges Dark janë përdorur gjithashtu në filmin Transformers The Last Knight.

Bregu afër Marsa Matruh – Egjipt

Mersa Matruh është një vendpushim i rëndësishëm egjiptian për pushuesit dhe plotësohet si një vendpushim për evropianët ashtu si Cairenes të etur për të shpëtuar nga kryeqyteti në muajt e verës së ëmbël. Shërbehet nga Aeroporti Mersa Matruh. Qyteti është i njohur për rërat e tij delikate të bardha dhe ujërat e qeta të drejtpërdrejta.

Marsa Matruh është një magjepsje e mrekullueshme për zemrat e bregdetit. Është kthyer në një gol për shumë vizitorë. Vija e bregut atje është jashtëzakonisht e madhe. Rërë sheqeri, ujë krejtësisht i pastër blu që ka një freski gjatë muajve më të nxehtë të vitit. Në çdo rast atje ka shumë pak stërvitje koralesh. Pothuajse është një nga pikat më të lezetshme për t’u vizituar një herë në jetë.Faktike.com

Shpërndaje artikullin
Lini një koment