30 Fakte Interesante rreth Bananeve

Bima e bananes quhet "pema e bananes", por teknikisht konsiderohet si një bimë, ose një barishte, jo një pemë, sepse kërcelli nuk ka ndonjë ind të vërtetë drusor.

Nga Nella
8 Min

Asnjëherë mos bëni kontakt me sy me askënd ndërsa hani një banane

Harry Styles

Bananet janë fruti më popullor në botë. Mbi 100 miliardë banane hahen në mbarë botën çdo vit, dhe rreth 51% e tyre hahen në kohën e mëngjesit. Hidhini një sy më poshtë për 30 fakte të tjera argëtuese dhe magjepsëse rreth bananeve.

#1 Bananja janë fruti i vetëm që përmban aminoacidin triptofan dhe vitaminën B6, të cilat së bashku ndihmojnë trupin të prodhojë serotonin, kimikati natyror që lehtëson depresionin mendor.

#2 Bananet e pjekura plotësisht me njolla të errëta në lëkurën e tyre të verdhë prodhojnë një substancë të quajtur faktori i nekrozës së tumorit, i cili ka aftësinë të luftojë qelizat anormale. Sa më të errëta të jenë njollat, aq më e lartë do të jetë cilësia e përmirësimit të imunitetit. Prandaj, sa më e pjekur të jetë banania, aq më e mirë është cilësia kundër kancerit.

#3 Bananet nuk rriten në pemë, rriten nga një strukturë rrënje që prodhon një kërcell mbi tokë. Bima është klasifikuar në mënyrë specifike si një barishte shumëvjeçare arbëreshente ose e ngjashme me pemën. Është bima më e madhe barishtore me lule. Fakti që bima e bananes është një barishte e bën vetë bananen një lloj me kokrra të kuqe.

#4 Një grup bananesh quhet zyrtarisht “dorë”. Një banane e vetme quhet “gisht”.

#5 Njerëzit ndajnë rreth 50% të ADN-së së tyre me bananet.

#6 Amerikanët hanë më shumë banane se çdo frut tjetër, me një konsum mesatar prej 12 Kilogram banane në vit. Në fakt, amerikanët hanë më shumë banane se sa mollët dhe portokallet së bashku.

#7 Lloji i bananes që hahet sot është i ndryshëm nga specia e ngrënë para vitit 1965. Banania Gros Michel u zhduk komercialisht në vitin 1965 për shkak të sëmundjes kërpudhore. Banania kryesore e eksportit të sotëm, Cavendish, tani është nën kërcënim nga e njëjta sëmundje.

#8 Në mbarë botën ekzistojnë 50 lloje të ndryshme bananesh.

#9 Konsumimi i bananeve të pasura me kalium mund të ndihmojë në mposhtjen e presionit të lartë të gjakut. Arsyeja për këtë është sepse përshpejton shpejtësinë me të cilën kripa nxjerrët nga trupi juaj.

#10 Emri shkencor i bananes është musa sapientum, që do të thotë “frut i njerëzve të mençur”.

#11 Bananet besohet se e kanë origjinën rreth 10,000 vjet më parë. Disa shkencëtarë besojnë se ato mund të kenë qenë fruti i parë në botë.

#12 Bananet e para mendohet se janë rritur në rajonin që përfshin gadishullin Malaya, Indonezinë, Filipinet dhe Guinenë e Re.

#13 Në vitin 327 p.e.s., kur Aleksandri i Madh dhe ushtria e tij pushtuan Indinë, ai gjeti të lashtat e bananeve në Luginat Indiane. Pasi shijoi për herë të parë këtë frut të pazakontë, ai e prezantoi atë në botën perëndimore.

#14 Bananet që ne njohim sot u zhvilluan në Afrikë në vitin 650 pas Krishtit.

#15 Bananet u zbuluan nga portugezët në brigjet e Atlantikut të Afrikës. Ata e kultivuan frutin në Ishujt Kanarie, më pas u prezantua në Amerikë në shekullin e 16-të nga misionarët spanjollë.Faktike.com

30-fakte-interesante-rreth-bananeve

#16 Bimët e bananeve të kultivuara mund të ndryshojnë në lartësi, në varësi të shumëllojshmërisë dhe kushteve të rritjes. Shumica e bimëve janë 5 metra të larta me një gamë nga bimët e Xhuxhit Cavendish në rreth 3 metra deri në Gros Michel në 7 metra ose më shumë.

#17 Kur një bimë banane piqet, ajo ndalon së prodhuari gjethe të reja dhe fillon të formojë thumba lulesh ose tufë lulesh. Çdo bimë banane zakonisht prodhon një tufë lulesh të vetme, e cila njihet edhe si zemra e bananes.

#18 Frutat e bananes zhvillohen nga zemra e bananes, në një grup të madh që përbëhet nga shtresa, me deri në 20 fruta për shtresë. Grumbulli i varur njihet si një tufë dhe përbëhet nga 3 deri në 20 nivele.

#19 Bananet e eksportit mblidhen jeshile dhe piqen në dhoma të veçanta kur mbërrijnë në vendin e destinacionit. Dhomat janë të ajrosura dhe të mbushura me gaz etilen për të nxitur pjekjen. Ngjyra e verdhë që konsumatorët zakonisht e lidhin me bananet komerciale shkaktohet nga procesi i pjekjes artificiale.

#20 Nëse bananet janë shumë jeshile, ato mund të vendosen në një qese letre kafe me një mollë ose domate gjatë natës për të përshpejtuar procesin e pjekjes.

#21 Bananet janë natyrisht pak radioaktive për shkak të përmbajtjes së tyre të kaliumit dhe sasive të vogla të izotopit kalium-40, i cili është një kalium natyral. Doza ekuivalente e bananes e rrezatimit përdoret ndonjëherë në komunikimin bërthamor për të krahasuar nivelet dhe ekspozimet e rrezatimit.

#22 Bananet e egra janë plot me fara dhe mezi janë të ngrënshme. Bananet e rritura komerciale kultivohen posaçërisht për konsum dhe nuk kanë asnjë farë.

#23 Fjala “banane” mendohet se vjen nga Afrika Perëndimore, ndoshta nga Wolof, e cila është gjuha e Senegalit, Gambisë dhe Mauritanisë, fjala “banaana” dhe kaloi në anglisht përmes spanjishtes ose portugezit.

#24 Bananet rriten në më shumë se 150 vende të botës.

#25 India është prodhuesi më i madh i bananeve, e ndjekur nga Kina, Uganda dhe Filipinet.

#26 Buka me banane u bë një tipar standard i librave amerikanë të gatimit me popullarizimin e sodës së bukës dhe pluhurit për pjekje në vitet 1930. Origjina e recetës së parë të bukës me banane nuk dihet, megjithëse disa spekulojnë se e ka origjinën në shekullin e 18-të nga amvisat që eksperimentonin me perlash.

#27 Ekziston një Muze i Klubit të Bananeve në Kaliforni që është i mbushur me 17,000 artikuj të ndryshëm bananeje.

#28 Në vitin 2016, shërbimet kineze të transmetimit të drejtpërdrejtë i kanë ndaluar njerëzit që filmojnë veten duke ngrënë banane në një mënyrë “joshëse”.

#29 Një hajdut në Mumbai, Indi, u detyrua të hante 48 banane në mënyrë që zinxhiri i arit që gëlltiti kur u arrestua t’i dilte nga trupi.

#30 Përpara se të përdorej për komedi, lëkura e bananes konsiderohej si një rrezik publik. Rrëshqitja e lëvozhgës së bananes ka qenë një element kryesor i humorit të skenës dhe ekranit që nga fillimi i viteve 1900.Faktike.com

Shpërndaje artikullin