10 Përdorimet më të çuditshme të pastës së dhëmbëve

Nga Nella
9 Min

Pasta e dhëmbëve, siç e dimë, përdoret për dhëmbë të bardhë, frymë të freskët dhe mishrat e fortë. Epo, kjo është ajo që shumica prej nesh e kufizojnë produktin në të.

Por ka disa njerëz që kanë përdorur pastë dhëmbësh për aktivitete të tjera jotradicionale. Edhe pse këto përdorime mund të mos tingëllojnë reale, me siguri që janë provuar dhe me rezultate çuditërisht pozitive. Kështu, këtu janë dhjetë përdorimet më kryesore të çuditshme të pastës së dhëmbëve, përveç kujdesit për dhëmbët. Mos ngurroni t’i provoni. Ato punojnë.

Pasta e Dhëmbëve për duar me erë të pastër

A keni prerë ndonjëherë qepë ose hudhër? Ose edhe më keq, ushqim deti dhe a keni pasur një kohë të tmerrshme duke hequr erën e keqe? Epo, jo vetëm që pasta e dhëmbëve ndihmon në marrjen e frymës së freskët. Ajo mund të ndihmojë edhe në pëllëmbët me erë të mirë. Thjesht shtrydhni pak pastë dhe fërkojeni atë midis shuplakave dhe gishtave dhe shpëlajeni. Funksionon më shpejt dhe në mënyrë më efektive se sapuni ose larja e duarve. Shumë njerëz në të vërtetë mbajnë një tub të vogël pastë dhëmbësh pranë lavamanit të kuzhinës në vend të sapunit.

Pastrimi i bizhuterive

Ky është një përdorim shumë i zakonshëm, por jo të gjithë njerëzit besojnë në të. Në fakt, shumë njerëz preferojnë t’i marrin bizhuteritë e tyre në një dyqan për t’i pastruar. Koncepti i pastrimit të metaleve me pastë dhëmbësh ekziston prej shumë vitesh dhe vazhdon të jetë i fortë edhe sot. Është e thjeshtë sa të marrësh një njollë pastë dhëmbësh dhe ta vendosësh në sipërfaqen e stolive me një furçë. Pastaj thjesht fshije dhe thaje mirë. Dallimi është shumë i qartë për t’u parë.

Heqja e njollave të ngjyrave

Imagjinoni një shtëpi krejt të re me mure të pikturuara rishtas dhe shenja të ngjyrave në të gjithë murin? Ju bën të bërtisni, apo jo? Jam i sigurt që po. Por mos ki frikë më, pasta e dhëmbëve është këtu. Po, pasta magjike në të vërtetë mund të heq shenjat me ngjyra nga muret e pikturuara. Thjesht vendosni pastë dhëmbësh në një sfungjer të lagur dhe fshijeni. Është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për t’u marrë me fëmijët e padisiplinuar. Pronarët e shtëpive të reja ju lutemi kini kujdes dhe do t’ju sjellë dobi. Pasta e dhëmbëve me të vërtetë lë murin sa më të ri dhe i bën të gjitha me lehtësi.

Heqja e gërvishtjeve nga syzet sportive

A e keni vërejtur ndonjëherë që pas përdorimit të vazhdueshëm të syzeve, që lentet mund të bëhen pak të ndyra dhe të mjegullta? Edhe pse shumë njerëz këmbëngulin se vetëm uji do t’i nxjerrë të gjitha ato, nuk është e vërtetë. Pasta e dhëmbëve në të vërtetë pastron të gjitha papastërtitë e kapura në gota, sepse struktura e saj e lehtë gërryese siguron që papastërtitë në njolla të vogla të hiqen për një shikim të qartë.

Merrni një pastë dhëmbësh dhe fshini xhamat për disa minuta me një leckë të butë. Shpëlarje dhe fshij pas pastrimit dhe rezultati do të jetë një palë syze të pastra, të qarta dhe të lëmuara.

Heqja e puçrrave dhe njollave

Sado e habitshme mund të tingëllojë kjo, ajo është shumë efektive kundër akneve dhe irritimeve të tjera të lëkurës. Të gjithë kemi kërkuar mjete të thjeshta në shtëpi për puçrrat, por gjithmonë kemi anashkaluar pastën e dhëmbëve. Në realitet, ndoshta ështi si një opsion, me një nga mënyrat më të shpejta për të hequr qafe puçrrat. Vetëm një sasi e vogël e saj në zonë mund të heqë njollat brenda disa orësh. Thjesht ndiqni udhëzimet dhe me siguri do të mbeteni pa puçrra. Metoda më e mirë e aplikimit është përdorimi i tij brenda natës. Vendoseni pastën në puçërr para se të flini dhe lajeni atë në mëngjes. Pasta e dhëmbëve thahet dhe largon të gjitha papastërtitë e mbetura në lëkurë.

LEXO EDHE: 10 Fakte intriguese që nuk i dimë për përdorimin e objekteve të përditshme!

Kujdesi për thonjtë

Keni dëgjuar ndonjëherë për frazën “dhëmb dhe thua”? Epo, ata nuk janë aq shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri në të vërtetë. Ata të dy janë bërë nga pothuajse i njëjti material. Për shkak të kësaj, pasta e dhëmbëve ndihmon jo vetëm në pastrimin e dhëmbëve, por edhe tek thonjët.

Mund të jetë qesharake larja e gishtërinjve dhe thonjve të këmbëve me pastë dhëmbësh, por në të vërtetë funksionon. Lani thonjtë çdo ditë me pastë dhe ato fillojnë të shkëlqejnë dhe duken jashtëzakonisht të pastra dhe të freskëta.

Padyshim që nuk ka nevojë të pastrojmë thonjtë në të njëjtën mënyrë siç bëjmë me dhëmbët. Preferohet një herë në ditë, është më se e mjaftueshme për të mbajtur thonjtë e fortë dhe me shkëlqim.

Pastrimi i shisheve të foshnjeve

Qumështi që pinë bebet tenton të keqësohet shpejt dhe që lë erë të keqe në shishe e cila mund të jetë e dëmshme për shëndetin e tyre. Është e rëndësishme të mbani shishen të pastër në çdo kohë.

Përdorimi i sapunit dhe kimikateve tjera kërkon pastrimin e duhur për të siguruar që asgjë mos mbetet në shishe.

Këtu hyn pasta e dhëmbëve dhe kursen fjalë për fjalë ditën. Pastrimi i shishes me pak pastë dhëmbësh dhe një pastrim shisheje do ta lërë shishen të pastër të freskët. Nuk ka shqetësim nëse pasta mbetet në shishe sepse asnjë pastë dhëmbësh nuk do të shkaktojë dëm, edhe kur gëlltitet.

Heqja e vijave

Të gjithë kemi lënë gota dhe shishe të ftohta direkt në tavolina prej druri dhe kemi vërejtur vija në formë unaze që formohen për shkak të kondensimit. Këto unaza kur thahen mund të hiqen mjaft vështirë. Por për pastën e dhëmbëve, asgjë nuk është e pamundur (kështu duket).

Me një leckë të butë dhe pastë dhëmbësh, ato unaza janë po aq të mira sa janë zhdukur. Ju do të mbeteni me tryezë pa unaza dhe një ilaç të ri për përdorim në të ardhmen.

Heqja e njollave të qilimave

Për të gjithë adhuruesit e qilimave, kjo është padyshim një zgjidhje për ju. Siç e dimë të gjithë, heqja e një njolle nga një qilim mund të jetë gjëja më e keqe, për të mos përmendur më e vështira. Njollat thjesht refuzojnë të dalin. Por këtu është një hile që vjen drejtpërdrejt nga tualeti.

Duke përdorur një furçë me pastë të dhëmbëve, këto njolla mund të hiqen vetëm duke pastruar. Njollat më të vogla dhe të lehta mund të hiqen me një përdorim të vetëm. Por njollat më të mëdha dhe më të ashpra kanë nevojë për rreth tre larje. Është shumë efektive edhe në pambuk, por jo në të gjitha pëlhurat.

Heqja e zhulit të dushit

Pas përdorimit të vazhdueshëm të dushit me dyer qelqi, do të vini re se xhami bëhet i butë dhe i rrëshqitur. Kjo mund të jetë e rrezikshme për njerëzit që ngjiten brenda dhe jashtë dushit.

Thjesht pastrimi i tij me një leckë nuk do të funksionojë sepse i duhet një kimikat për ta pastruar mirë. Me një sfungjer të lagur dhe me pastë, fshijeni zhulin i cili do ta lërë derën e xhamit të pastër dhe krejtësisht shkëlqyese.

Nëse njollat dhe sapunit janë paksa më të mëdha, lëreni pastën e dhëmbëve të qëndrojë në derë për pak kohë para se ta pastroni.Faktike.com

Shpërndaje artikullin