11 Fakte të Fshehura rreth Hollivudit

Hollivudi njihet gjerësisht si zemra e industrisë së kinemasë.

8 Min Lexim

Është këtu ku lindin shumica e filmave të mëdhenj të suksesshëm dhe ku do të gjeni shumë turne interesante dhe studio filmike. Megjithatë, ka të ngjarë të ketë shumë për Hollivudin që mund të mos i dini tashmë!

Prandaj, le të hedhim një vështrim nëpër disa fakte argëtuese rreth Hollivudit, të cilat ia vlen të ndahen dhe të mësojmë më shumë rreth tyre. Kush e di, mbase mund të filloni ta shihni Tinseltown në një dritë krejtësisht të ndryshme!

1 Hollivudi nuk ishte gjithmonë i njohur për filmat e tij

Hollivudi në fakt e filloi jetën si Lugina e Cahuenga, dhe përpara se filmat të vinin në qytet, zona ishte e njohur kryesisht për bujqësinë e saj. Në fakt, ishte vetëm në fillim të shekullit të 20-të kur njerëzit filluan të bënin filma përmes studiove në zonë, si rezultat i bashkimit të qytetit me Los Anxhelosin aty pranë. Në ditët e sotme, ajo shihet si epiqendra e industrisë së kinemasë perëndimore.

2 U desh pak kohë që filmat të bëheshin të ligjshëm

Besoni apo jo, kinematë ishin në fakt të paligjshme në Hollywood për një kohë. Ky ligj qëndroi në fuqi deri rreth vitit 1910, kur gjërat me të vërtetë filluan të rriteshin, dhe kur zona dhe Los Angeles u bënë fillimisht një dhe e njëjta gjë.

3 Një hapësirë ​​në shëtitje është disi e kushtueshme

Hollywood është i njohur për rrugën e famës. Këtu ka të ngjarë të gjeni shumicën e njerëzve të famshëm nëpër skenë dhe ekran të përkujtuar me pllakat e tyre në miniaturë. Megjithatë, a e dini se pronarët e këtyre yjeve në fakt paguajnë për to? Ka të ngjarë t’ju kushtojë rreth 30,000 dollarë për të fituar një vend.

4 Pse të kesh një yll kur mund të kesh… tre?

Disa yje kanë më shumë se një vend në rrugën e famës. Kjo për shkak se njerëzit me shumë talente ka të ngjarë të jenë bërë yje në mënyra të ndryshme argëtimi. Për shembull Frank Sinatra ka tre, falë karrierës së tij në film, muzikë dhe në TV. Sa më shumë talente të kesh, aq më shumë yje mund të fitosh!

5 Ne kemi bërë filma për më shumë se 110 vjet

Filmi i parë i Hollivudit në prodhim u quajt “In Old California”. Ky film i shkurtër, i lançuar në vitin 1910 dhe me vetëm 17 minuta kohë, konsiderohet gjerësisht si pika e lindjes për kinemanë moderne në përgjithësi, dhe sigurisht që ndihmoi për të vendosur Tinseltown në hartë.

6 Është gjithashtu qytet pule!

Çuditërisht, Hollivudi është gjithashtu i njohur për një popullatë të bollshme pulash të egra. Ndërsa zona është sigurisht më e njohur për filmat e saj, ka një mori pulash që jetojnë poshtë autostradave këtu dhe e kanë bërë këtë për më shumë se 40 vjet. Mjaft e çuditshme, askush nuk ka një përgjigje të drejtë pse ato janë atje, as pse ata arritën atje në radhë të parë.

7 Nuk është e nevojshme të jesh artist për të zënë një vend në Hollywood

Edhe astronautët kanë pika në shëtitjen e famës së Hollivudit, me ekipin Apollo XI që ka hapësirat e veta të zbukuruara me Hënën për bëmat e tyre të pabesueshme në vitin 1969.

8 Shenja e Hollivudit është një kryevepër

Shenja e Hollivudit është ndoshta po aq ikonë sa vetë zona. Ky billboard i madh është vendosur vetëm që nga fillimi i viteve 1920, kur fillimisht e titulloi zonën “Hollywoodland”. Nga fundi i viteve 1940, “land” u hoq. Ajo në fakt ka Trustin e saj, i cili synon të kujdeset për shenjën për të siguruar që ajo të qëndrojë në këmbë për vitet dhe vitet në vijim.

Besoni apo jo, qëllimi i shenjës nuk ishte të bënte shumë veçse t’i drejtonte njerëzit drejt pronave të paluajtshme në zonë. Emërtimi “Hollywoodland” ishte në fakt një ndërtim banesash. Megjithatë, ndërsa industria e filmit u rrit, është e qartë se shenja do të bëhej më shumë se thjesht një truk marketingu i agjencive të pronave – por si një pikë referimi e vërtetë për zonën, e njohur nga të gjithë.

9 Ekziston edhe një vend varrimi i famshëm këtu

Hollivudi është shtëpia e një varrimi për shumë nga të mëdhenjtë e ekranit të argjendtë. Quhet Varreza e Përjetshme.

10 Hollywood vendosi një shabllon global

Hollywood ka qenë një frymëzim për shumë industri të mëdha filmash kudo në botë. Ndoshta industria më e famshme e frymëzuar nga LA është Bollywood, thelbi qendror i krijimit të filmave në Indi. Sidoqoftë, Kina gjithashtu ka një zonë të ngjashme industriale të krijuar – të quajtur Chinawood.

11 “Foljet” ndryshuan gjithçka

Vetëm në vitin 1927 Hollivudi do të prodhonte filmin e tij të parë në histori, “Këngëtarja e Jazz”. Kur këta filma u shfaqën për herë të parë, ata njiheshin si ‘folës’, dhe prodhimet e Hollivudit deri në atë pikë kishin qenë të gjitha të heshtura me titra për të ndihmuar në lëvizjen e veprimit.

Pyetjet më të shpeshta rreth Hollivudit

Pse filmat bëhen në Hollywood?

Filmat janë bërë në Hollywood falë një rregulli të vjetër të patentave që daton dekada më parë, mendohet se shpikësi Thomas Edison kishte patenta filmash që ishin të shmangshme në atë zonë.
A është Nollywood tani më i madh se Hollywood?

Nollywood, industria e filmit në Nigeri, aktualisht është e dyta më e madhe në botë, pas Bollywood-it në Indi. Hollywood është në vendin e tretë për prodhimin e filmit!
A është Hollywood industria më e pasur e filmit në botë?

Po, megjithëse nuk është më i madhi, Hollywood ende fiton më shumë para në filma se kudo tjetër. Ata fituan më shumë se 11 miliardë dollarë në 2016!

A ju pëlqyen faktet tona për Hollivudin? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA: ,
Shpërndaje artikullin