12 Fakte Magjepsëse rreth Fishekzjarrëve

Fishekzjarret kanë qenë një objekt festimi në të gjithë botën për qindra vjet. Në fakt historia dhe figurat pas fishekzjarreve janë vërtet magjepsëse!

Pablo Escobar 40 Fakte Interesante Rreth Bosit Te Droges 1
Pablo Escobar 40 Fakte Interesante Rreth Bosit Te Droges 1

Mos lejoni askënd që të shuajë shkëlqimin Tuaj.

Marilyn Monroe

Pavarësisht nëse jeni duke organizuar një festë private ose jeni duke shkuar në një ekspozitë të madhe, këtu janë disa fakte argëtuese rreth fishekzjarreve që thjesht mund t’ju habisin. Është koha për të kuptuar se për çfarë janë në të vërtetë fishekzjarrët!

Fishekzjarret janë rrethuar për një kohë të gjatë

Fishekzjarret natyrisht janë me origjinë kineze. Megjithatë ajo që mund të mos dini është se ato datojnë shekuj më parë. Ato supozohet se datojnë të paktën 200 para Krishtit!

Fishekzjarret janë mjaft të kushtueshme

Shfaqjet e fishekzjarreve mund të kushtojnë relativisht shumë. Për shembull një nga ekspozitat më të shtrenjta që mbahet çdo vit është shfaqja e 4 korrikut të Ditës së Pavarësisë në Boston. Kjo shfaqje zakonisht zgjat rreth 20 minuta, por mendohet se kushton më shumë se 2.5 milionë dollarë!

Armët e barutit dolën të dytat

Besoni apo jo fishekzjarrët erdhën përpara armëve që përdorin barut. Mendohet se kinezët tashmë po bënin shfaqje të mëdha shumë kohë përpara se eksplozivët të përdoreshin në luftë. Në fakt disa armë të lashta kineze të tilla si shigjeta me xixëllonja të bashkangjitura, kanë ekzistuar që nga mesjeta.

A do të ekzistojnë ndonjëherë eko-fishekzjarret?

Aktualisht është e pamundur të riciklohen fishekzjarre në çfarëdo forme. Megjithatë me sa duket po bëhen përpjekje për të provuar dhe ndërtuar fishekzjarre më miqësore me mjedisin.

Duhet shumë kohë dhe përpjekje për të projektuar dhe ndërtuar fishekzjarrë

Bërja e fishekzjarrëve është një proces i ndërlikuar. Ato janë bërë me përpikëri jo vetëm për të shpërthyer dhe për të krijuar shfaqje vizuale të shkëlqyera, por edhe për të bërë zhurma dhe ndjesi specifike. Është një reaksion kimik që bën një bilbil rakete, për shembull!

Anglia është një konsumator i madh i fishekzjarreve

Mbretëria e Bashkuar filloi të përdorë fishekzjarre qysh në shekullin e 13-të. Fillimisht filluam të shihnim fishekzjarrë të shfaqeshin në Angli në përdorim popullor, megjithatë rreth vitit 1486. ​​Kjo ishte kur mbreti Henry VII u martua me Elizabeth e Jorkut. Ishte kjo martesë që bashkoi shtëpitë e York dhe Lancaster, që do të thotë se kishte më shumë se disa arsye për të nxjerrë në pah xixëllonjat dhe raketat!

Tani kjo është një ekran

Ekziston një rekord botëror Guinness për shfaqjen më të madhe ndonjëherë. Mbajtësi i rekordeve i përket Iglesia Ni Cristo, me qendër në Filipine. Shfaqja e tyre në vitin 2016 ishte një festë e Vitit të Ri që përbëhej nga më shumë se 810,000 fishekzjarre të ndryshme dhe shfaqja e plotë zgjati më shumë se një orë.

Ajo që është e jashtëzakonshme për këtë ngjarje, megjithatë nuk është vetëm përmasat e mëdha, por fakti se ajo vazhdoi gjatë shiut të dendur!

Mos i hani ato!

Të gjithë e dimë se nuk është jashtëzakonisht e mençur t’i kthehemi një fishekzjarre shumë shpejt, edhe kur është përdorur së fundmi. Megjithatë a e dini se fishekzjarrët konsiderohen edhe helmuese? Kjo për shkak se ato janë të pasura me ndotës dhe kimikate të ndryshme. Në fakt përdorimi i rëndë i fishekzjarrëve ka të ngjarë të ndotë mjedisin.

Kush është konsumatori më i madh i fishekzjarreve?

Besoni apo jo, konsumatori më i madh i fishekzjarreve në planet nuk është një vend, por një park tematik. Ai park është Disneyland. Kompania mendohet të investojë në rreth 50 milionë dollarë në vit në mënyrë që ata të mund të krijojnë shfaqje spektakolare.

Ju nuk mund të blini fishekzjarre kudo në SHBA

Në fakt ka disa shtete në SHBA që ndalojnë fishekzjarrët për përdorim dhe shitje publike. Këto janë New York, Delaware, New Jersey dhe Massachusetts.

Nata e zjarrit është një punë e madhe në MB

Bonfire Night është një krijim shumë britanik me një të kaluar të çuditshme. Ajo festohet në 5 nëntor të çdo viti, në festimin e një plani për të vrarë Mbretin James në 1605 i cili u prish. Guy Fawkes është bërë fytyra e rebelimit, megjithëse disa njerëz punuan me të në përpjekje për të djegur dhomat e Parlamentit. Deri më sot emri i tij dhe data janë të njohura për miliona britanikë.

Si gjithmonë, qëndroni të sigurt

Fishekzjarret janë jashtëzakonisht të rrezikshme. Në Ditën e Pavarësisë në SHBA, mendohet se fishekzjarrët do të jenë përgjegjës për rreth 40% të të gjitha zjarreve të raportuara. Ia vlen të jesh i sigurt rreth çdo gjëje me barut në kutinë e saj!Faktike.com

Pyetjet më të shpeshta rreth Fishekzjarreve


Cilat fishekzjarre përdorin krijuesit profesionistë të ekranit?

Ata që vendosin ekrane profesionale do të përdorin normalisht fishekzjarre të klasit B – këto nuk janë të sigurta për përdorim në shtëpi.
Sa kushtojnë shfaqjet e fishekzjarrëve?

Në përgjithësi, ngritja dhe drejtimi i një shfaqjeje fishekzjarre në mënyrë profesionale mund të kushtojë rreth 1000 dollarë në minutë!
Cili është shfaqja më e shtrenjtë e fishekzjarreve ndonjëherë?

Mendohet se shfaqja në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Verore të Pekinit 2008 ofroi shfaqjen e fishekzjarrëve më të shtrenjtë të të gjitha kohërave – me vlerë rreth 1.3 milionë dollarë!

A ju pëlqyen faktet tona për Fishekzjarret? Nëse po, shpërndani artikullin!