40 Fakte interesante që duhet t’i dini për qentë

Thonë se qeni është miku më i mirë i njeriut

Nga Nella
5 Min

Nga qënia e mbi 150 racave të ndryshme dhe vrapimi me një shpejtësi mesatare prej 30 kilometra në orë, Qentë janë kafshët më mbresëlënëse dhe të bukura.

Mësoni fakte të tjerë të qenve në këtë listë që kemi mbledhur për ju.

#1 Emri shkencor i qenit është Canis Lupus Familiaris.

#2 Qentë janë kafshët më të vjetra të njohura të zbutura.

#3 Qentë i përkasin familjes së qenve, e cila përmban: çakallë, maja, qen, dhelpra dhe ujq.

#4 Qentë kanë tri qepalla.

#5 Ata kanë gjëndra djerse midis putrave.

#6 Farat e dardhës dhe mollës përmbajnë arsenik, i cili mund të jetë vdekjeprurës për qentë.

#7 Raca Norvegjeze Lundehund ka gjashtë gishtërinj në secilën këmbë.

#8 Tehu i shpatullave nuk është i bashkangjitur në pjesën tjetër të skeletit të tyre, gjë që u lejon atyre drejtimin më të mirë.

#9 Qentë më të zotëruar ndonjëherë nga një person kanë qenë 5,000 Mastiffs në pronësi të Kublai Khan.

#10 Labradorët janë raca më e popullarizuar në Shtetet e Bashkuara.

#11 Emrat më të njohur për qentë meshkuj janë Jake dhe Max dhe për qentë femra janë Molly dhe Maggie.

#12 Këlyshët mund të flenë 18 deri në 20 orë në ditë për rritje të shpejtë.

#13 Aleksandri i Madh e quajti një qytet Peritas në kujtim të qenit të tij.

#14 Një qenush lind i verbër, i shurdhër dhe pa dhëmbë.

LEXO GJITHASHTU: 40 Fakte interesante që nuk i dini për Macet

#15 Raca më e shpejtë, Zagar, mund të vrapojë deri në 70 kilometra në orë.

#16 Qentë janë gjithçka ngrënës – ata hanë drithëra, mish dhe perime.

#17 Irish Wolfhound është raca më e gjatë e qenve, e cila është e gjatë 76 deri në 88 centimetra.

#18 Laika, një qen rus ishte kafsha e parë që shkoi në hapësirë ​​në vitin 1957.

#19 Rin Tin Tin ishte ylli i parë i qenve në Hollywood.

#20 Kushton gati 10,000 dollarë për të trajnuar një qen shpëtimi dhe kërkimi të çertifikuar federalisht.Faktike.com

#21 Basenji është qeni i vetëm në botë i cili nuk leh.

#22 Eshtrat më të vjetra të qenve të njohura u gjetën në Azi.

#23 Qeveria e Gjermanisë, trajnoi qentë e parë për ushtarë të verbuar nga lufta, në fund të Luftës së Parë Botërore.

#24 Qeni më i vogël i regjistruar ndonjëherë ishte një Terrier Yorkshire. Ishte i gjatë 6.3 cm dhe peshonte vetëm 113 gram.

#25 Këlyshët kanë 28 dhëmbë dhe qentë e rritur kanë 42 dhëmbë.

#26 Qentë ndjekin bishtin e tyre për një larmi arsyesh: instinkti, kurioziteti, ankthi, ushtrime grabitqare.

#27 Sytë e qenve përmbajnë një membranë të veçantë, të quajtur Tapetum Lucidum, e cila i lejon ata të shohin në errësirë.

#28 Një temperaturë normale e qenit është midis 38 dhe 39.1 gradë Celsius.

#29 Ka mbi 400 milion qen në botë.

#30 SH.B.A. ka popullsinë më të lartë të qenve në botë.

#31 Printimet e hundës së qenve janë po aq unike sa shenjat e gishtave të njeriut.

#32 Zorba është qeni më i madh i regjistruar ndonjëherë, i cili peshon 155 kilogram.

#33 Qentë mund të nuhasin rreth 1.000-10.000 herë më mirë se qenia njerëzore.

#34 Qeni Basenji dhe Akbash janë raca më e qetë e qenve.

#35 Raca më e vjetër në botë është Saluki.

#36 Qentë pëlqejnë ëmbëlsirat shumë më tepër se sa macet.

#37 Racat e qenve të Bariut Gjerman kafshojnë më shumë.

#38 Chow Chows lindin me gjuhë rozë, të cilat bëhen blu-të zeza në 8 deri në 10 javë.

#39 Collie dhe Beagle janë qentë më të këqij.Faktike.com

Shpërndaje artikullin
Lini një koment