22 Fakte për Natën e Vitit të Ri

Nata e Vitit të Ri është një pikë kyçe në kalendar për shumë njerëz në mbarë botën.

11 Min Lexim

Një justifikim për të festuar dhe për të lëshuar flokët, shpesh festohet me shishe me flluska, shfaqje fishekzjarre dhe këngë për të kujtuar njerëzit e largët. Në përgjithësi është gjithashtu një nga festimet e fundvitit.

NYE (Ang), siç është shkurtuar shpesh, është një nga festimet më kurioze dhe më të njohura globale. Në këtë skedar faktesh, ne do t’i hedhim një vështrim gjithçkaje që duhet të dini për ngjarjen, duke përfshirë vendin ku mund ta shihni atë së pari dhe cili vend zgjedh t’i shpërndajë festimet e tyre pak më përpara. A keni ndonjë ide se sa peshon në të vërtetë topi i famshëm i Times Square? Vazhdoni të lexoni dhe ne do t’ju plotësojmë të gjitha këto, dhe më shumë – këtu janë disa fakte argëtuese për natën e Vitit të Ri.

1 A është NYE kur mendoni se është?

Natyrisht, nata e Vitit të Ri ndodh më 31 dhjetor në kalendarin Gregorian.

Megjithatë, a e dini se romakët e festonin Vitin e Ri më 1 Mars? Kjo sepse janari dhe shkurti ishin shtesa të vonuara. Viti shkonte mes marsit dhe dhjetorit.

Prandaj, nata e Vitit të Ri ka qenë gjithmonë 31 Dhjetori duke u kthyer prapa aq sa kanë ekzistuar kalendarët!

2 Australia feston e para.

Sydney, Australi, është ndër qytetet e para që feston Vitin e Ri, falë zonës së tij kohore përpara shumë territoreve.

Kjo do të thotë që ju mund të shikoni në thelb natën e Vitit të Ri të zhvillohet gjatë ditës në Europë nëse jeni duke parë ekranet e TV-së në Australi!

3 NYC për NYE!

Deri në një miliardë njerëz në mbarë botën shikojnë “rënia e topit” të famshëm në Times Square të Nju Jorkut. Ky është vendi ku një top i madh, vezullues hidhet poshtë një shtylle kur fillon numërimi mbrapsht. Në kohën kur topi arrin platformën e tij bazë, është Viti i Ri!

4 Berlini është gjithashtu një barazim i madh.

Një milion njerëz janë mbledhur në festimet e Vitit të Ri në Portën e Brandenburgut, Berlin, Gjermani, në të kaluarën.

5 Edhe në Dubai ka festime të mëdha.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, festimet kryesore të Vitit të Ri zhvillohen në plazhin Jumeirah në Dubai.

6 Ikja e rrushit!

Në Meksikë, më shumë rrush shitet para natës së Vitit të Ri se në çdo kohë tjetër të vitit. Kjo për shkak se është tradicionale në Meksikë të hash një rrush në secilin prej dymbëdhjetë sekondave duke numëruar mbrapsht drejt Vitit të Ri!

7 Zgjidh pantallonat!

Italianët shpesh zgjedhin të veshin të brendshme të kuqe në natën e Vitit të Ri, pasi besojnë se kjo do t’u sjellë fat për vitin e ardhshëm.

8 108 është numri magjik.

Në Japoni, këmbanat bien 108 herë në tempujt budistë në të gjithë vendin. Kjo është për shkak se budistët besojnë se kjo do të ndihmojë për të çliruar njerëzit nga 108 mëkatet.

Ekziston edhe një zile veçanërisht e famshme në Tokio – Këmbana e Natës – e cila luan një rol të madh në natën e Vitit të Ri.

9 Edhe shtrirja e jashtme feston NYE.

Icestock është një festival muzikor që mbahet natën e Vitit të Ri në një vend mjaft unik – në Antarktik!

10 Hong Kongu bën një gjë të madhe të mbrëmjes.

Në Hong Kong, Victoria Harbor ndizet në mënyrë të famshme në një grup të pabesueshëm fishekzjarre në natën e Vitit të Ri. Sidoqoftë, porti është i njohur për shfaqjet e tij të lehta që zhvillohen çdo natë gjatë gjithë vitit!

11 Shihni kullën të ndizet!

Në Paris, Francë, Kulla ikonë Eifel është ndezur në natën e Vitit të Ri. Është gjithashtu e mundur të shihen fishekzjarre që shkëlqejnë përgjatë lumit Seine.

12 Djegia e karmës së keqe.

Në Kolumbi, shumë njerëz bëjnë kukulla dhe figura për t’i djegur dhe sakrifikuar në natën e Vitit të Ri! Këto kukulla quhen “Z. Viti i Vjetër’. Qëllimi është t’i vihet flaka kukullës në mesnatë dhe të ndihmoni të shpëtoni nga çdo kujtim i keq ose karma nga viti i sapo kaluar.

13 Është gjithashtu koha për poezinë skoceze.

“Auld Lang Syne” është një këngë jashtëzakonisht popullore e kënduar nga argëtues të Vitit të Ri në të gjithë botën. Është shkruar nga poeti legjendar skocez Robert Burns në vitin 1788.

Kënga përkthehet afërsisht në “Times Gone By”. Këndohet tradicionalisht për nder të atyre anëtarëve të familjes dhe miqve që janë larg.

Kjo është gjithashtu pjesë e një tradite popullore në Skoci gjatë Vitit të Ri – e quajtur Hogmanay. Kjo përfshin copa thëngjilli, “first-footing” dhe poezi tradicionale.

14 Thyeje flluska!

Shampanja, në tërësi, konsiderohet pija më e njohur në festimet e Vitit të Ri.

15 Fishekzjarret ndriçojnë gjithmonë qiellin.

Më shumë fishekzjarre janë ndezur në të gjithë globin gjatë festimeve të Vitit të Ri sesa në çdo periudhë tjetër 24-orëshe.

16 Eksplorimi i hapësirës ishte pengesë në NYE deri në mesin e viteve 00.

Një defekt teknik i pengoi anijet kozmike të fluturonin fare gjatë natës së Vitit të Ri – ky ishte një gabim i kalibrimit të kompjuterit që nuk u zgjidh plotësisht deri në vitin 2006!

17 Ju mund t’i gjurmoni festimet si një valë.

Sekuenca globale e festimeve të Vitit të Ri është shumë e lehtë për t’u përcaktuar kur shikoni një hartë. Vendet në perëndim të vijës së datës gjatësore do të përjetojnë fillimisht Vitin e Ri!

18 Cilat janë rezolutat tuaja?

Rezolutat e Vitit të Ri janë mjaft të zakonshme në të gjithë botën. Është zakon që të krijoni një listë premtimesh që i bëni vetes para mesnatës në natën e Vitit të Ri. Nga disa konsiderohet fat i keq për t’i thyer ato – prandaj sigurohuni që të zgjidhni me mençuri nëse po vendosni disa rezoluta për veten tuaj!

19 E keni parë ndonjëherë topin e NYC nga afër?

Topi i Times Square NYE është më i rëndë nga sa mund të prisni, por gjithashtu ka të ngjarë të jetë më i shkëlqyeshëm nga afër sesa mund të supozoni. Në vitin 2018, ajo ishte e mbuluar me kristale Waterford!

Kjo, siç mund ta imagjinoni, me të vërtetë shtoi peshën e përgjithshme dhe pjesën më të madhe të topit. Këtë herë, peshonte afërsisht 5400Kg !

20 Topi kërcen për më shumë se një shekull.

Rënia e topit NYE në fakt nuk është një traditë e re. Ajo ka ndodhur për më shumë se një shekull, duke filluar nga viti 1907.

21 Topi rrallëherë merr kohë pushimi.

Ka vetëm dy vite në të cilat topi nuk është hedhur fare. Këto ishin vitet 1942 dhe 1943 dhe u shtynë për shkak të Luftës së Dytë Botërore. Topi u hodh në vitin 2020 – por për herë të parë, askush nuk ishte i pranishëm si rezultat i pandemisë COVID-19.

22 Pothuajse të gjithë e dinë rastin.

Nata e Vitit të Ri është një nga festimet e pakta që përkthehet në të gjithë botën. Ndërsa Krishtlindjet përkthehen jashtëzakonisht në të gjithë planetin, shumica e kulturave përdorin kalendarin Gregorian. Viti i Ri zakonisht shihet si një shans për fat të mirë dhe fillime të reja.

Sidoqoftë, Viti i Ri Kinez është pak më ndryshe. Kjo zakonisht ndodh çdo muajin shkurt! Prandaj, është plotësisht e mundur që ju ta kaloni Vitin e Ri dy herë në vit.

Pyetjet më të shpeshta rreth Natës së Vitit të Ri

A është me fat të hash lakër në natën e Vitit të Ri?

Çuditërisht, po. Nëse nuk ju pëlqen kjo, provoni pak proshutë dhe bizele – bestytni, mbase?
Pse festojmë natën e Vitit të Ri?

Ne festojmë vitin e kaluar dhe vitin që do të vijë – një kohë e shkëlqyer për shpresë dhe reflektim.
Çfarë nuk duhet të bëni në natën e Vitit të Ri?

Ka disa tradita – dhe bestytni – që sugjerojnë se nuk duhet të paguani asnjë faturë në natën e Vitit të Ri dhe se nuk duhet të lani rroba në ditën e Vitit të Ri.

A ju pëlqyen faktet tona për Natën e Vitit të Ri? Nëse po, shpërndani artikullin!

ETIKETA:
Shpërndaje artikullin