32 Fakte për Seksin dhe Rekorde botërore

Rekorde, çmenduri dhe disa të dhëna që ndoshta nuk i dinit rreth seksit.

10 Punet Me Te Cuditshme Ne Planet 1
10 Punet Me Te Cuditshme Ne Planet 1


Ndiqni më poshtë një listë me disa fakte interesante që lidhen me seksin, që nga personi me penisin më të gjatë në botë, deri tek me sa femra ka fjetur deri më tani themeluesi i Playboy-it Hugh Hefner.

 1. Rekordin për penisin më të madh e ka pornostari Long don John: 48.3 centimetër.
 2. Në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.
 3. Jingis Khan pushtuesi legjendar mongol është paraardhësi i plot 16 milionë njerëzve.
 4. Rreth 12% e njerëzve në botë thonë se kanë bërë seks treshe.
 5. Aktori Klaus Kinski thotë se ka fjetur me 1 mijë gra gjatë jetës së tij.
 6. Në Pompein e lashtë, seksi me një prostitutë kushtonte sa dy bukë ose sa tetë njësi me verë.
 7. 25% e kërkimeve në internet janë me natyrë porno.
 8. Kur Egjipti pushtoi Libinë në shekullin e 13-të para Krishtit, fituesit morën 13.230 penisë si trofe.
 9. Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domainin www.sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.Faktike.com
 10. Botuesi i Playboy, Hugh Hefner thotë se ka fjetur me mbi 2 mijë gra.
 11. Ka çifte që bëjnë seks në skaner. Për qëllime kërkimore.
 12. Kur një burrë ia merr vetes në gojë, ai bën Autofellatio. Shumë më të rralla janë rastet e grave që bëjnë Autocunnilingus.
 13. Tripperclipper janë udhëtimet drejt atyre vendeve, që njihen si destinacione për turizëm seksual.
 14. Një nga studiuesit më të njohur të seksit në botë, Alfred Kinsey, ishte fillimisht entomologjist.
 15. Termi fetish vjen nga frëngjishtja.
 16. Numri i personave të varur nga seksi shkon në 6%.
 17. Orgazma tek meshkujt dhe femrat stimulon atë pjesë të trurit si marrja e heroinës.
 18. Nëse numërojmë çdo lëvizje sado të vogël, gjatë një kilometër vrapim, gjoksi i femrës kërcen në një lartësi 84 metra.
 19. Në lashtësi mendohej se aroma e grave të virgjëra kishte efekte shëruese. Sot shihet si pretekst për tradhti jashtëmartesore.
 20. Vetëm 1% e njerëzve, që shohin porno në internet, krijojnë varësi.
 21. 240 milionë njerëz bëjnë seks çdo ditë. Pra një në 25.
 22. Një në 4 persona e ka provuar t’i bëjë gojore vetes.
 23. Mes orës 8 dhe 9 është përqendrimi më i lartë i hormoneve seksuale.
 24. Aktorja franceze Sarah Bernhardt preferonte të bënte seks në arkivol.
 25. Një në katër persona thotë se ka bërë seks në një park.
 26. Shtatë nga dhjetë persona thonë se e mbajnë hundën djathtas kur puthin.
 27. Gjatë orgazmës ne marrim frymë 40 herë në minutë.
 28. Gjermani Thomas Vogel mund të hapë 56 sytjena brenda një minute. Rekord botëror.
 29. 5 nga 1 mijë infarkte vdekjeprurëse ndodhin gjatë seksit.
 30. 92% e grave i mbyllin sytë gjatë puthjes. Gjysma e meshkujve e bëjnë këtë.
 31. Një në pesë persona ka pasur një aferë me kolegen e punës.
 32. Nga depërtimi i penisit në vaginë deri në derdhje mund të kalojnë nga 30 sekonda deri në 44 minuta.Faktike.com