17 Fakte Interesante rreth Shalqirit

Shalqini! Tani, a nuk ju sjell ujë në gojë ky frut? Mund t'ju dëgjojmë duke thënë: "Po, po." Një nga atributet më të veçanta të shalqinit është veçoria e tij për të shuar etjen dhe gjithashtu me një ngarje të këndshme.

Nga Nella
8 Min

Ne kemi kaluar nëpër një hulumtim të përpunuar për t’ju sjellë një përmbledhje të disa fakteve të mrekullueshme rreth këtij fruti. Për të gjithë ju që jeni të ndërgjegjshëm për shëndetin, këtu janë disa fakte interesante rreth shalqinit.

Një tonik për trurin tonë!

Po, e keni kuptuar mirë! Shalqiri është një nxitës i mendjes për shkak të pasurisë së tij me vitaminë B6, e cila ndihmon në funksionimin e duhur të trurit tonë. Për më tepër, përmbajtja e ujit në shalqi e bën atë ushqimin më të mirë për trurin, i cili në vetvete përbëhet nga 85% ujë.

I pasur me likopen

Tani ju duhet të pyesni veten se çfarë është likopeni? Pra, likopeni është një antioksidant që ndihmon në mbajtjen e sëmundjeve të ndryshme, për shembull sëmundjet e zemrës, aterosklerozën, kancerin, kataraktet, astmën, etj.

Mirë për sytë Tuaj

Vitamina A është nevoja kryesore që sytë të jenë të shëndetshëm. Dhe ky frut i yni i preferuar na siguron vitaminë A në bollëk. Pra, vazhdoni të blini shalqi dhe rritni forcën e syve tuaj duke shmangur gjithashtu të gjitha sëmundjet e syve.


Fall e papritur për vizituesit e palestrës

Gëzuar Atletët! Sepse shalqiri ka aftësinë për të shtyrë dhimbjen e muskujve, gjë që është e dukshme pas çdo stërvitje të vështirë ose lojë të fortë. Së bashku me lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme, shalqiri është gjithashtu një burim i pasur i citrulinës që nxit rrjedhjen e gjakut duke përdorur aminoacide thelbësore.

Konotacioni i emrit

Fjala “ujë” në shalqi (Watermelon – ANG) përfaqëson përmbajtjen e bollshme të ujit në këtë frut dhe fjala “pjepër” nënkupton mish të ëmbël, me tul me fara të shumta. Pra, vetë rëndësia e emrit realizohet nga fryti. Emri i tij shkencor është ‘Citrullus Lanatus. “Citrullus” është një fjalë greke që do të thotë agrume që është një përmbajtje mbizotëruese e frutave. Përmban rreth 13% të vitaminës C. Fjala tjetër ‘Lanatus’ është një fjalë latine që do të thotë leshi që sugjeron gjethet dhe kërcellin e bimës, e cila ka qime të vogla në sipërfaqen e tyre.

Karakteri Duo

Është një nga frutat e rrallë që ka karakteristika si të frutave ashtu edhe të perimeve. Quhet frut sepse është rritur nga një farë dhe ka shije të ëmbël dhe quhet perime për shkak të rrënjëve të tij familjare që përputhen me perimet e kastravecit, kungullit etj

Fetë e ujit

Na besoni! Nuk është gjë tjetër veçse ujë i ëmbëlsuar në formë tuli. Ai përmban rreth 92% ujë dhe 6% sheqer. Së bashku me ujin, ai përmban edhe lëndë ushqyese dhe vitamina të tjera duke e bërë atë një frut plotësisht të shëndetshëm. Pra, vazhdoni të shijoni këtë pjesë të shëndetit dhe qëndroni të hidratuar.

Një mik për Veshkat Tuaja!

Po! Shpirti i këtij fruti. Ndihmon në largimin e gurëve në veshka dhe gjithashtu parandalon formimin e gurëve. Pasuria e tij me ujë, kalium, likopen dhe oksid nitrik kujdeset për veshkat tuaja. Për shkak të natyrës së saj diuretike, frekuenca e urinës rritet dhe ndihmon në largimin e gurëve që shpërbëhen dhe treten nga kaliumi i frutave. Pra, nëse veshkat tuaja po luftojnë me gurët, atëherë mos jini të dobët dhe zgjidhni shalqirin për t’ju nxjerrë gurët.

Vendi Mbreti i Shalqinit!

Prodhuesi më i madh i shalqinit në botë është mbajtësi më i madh i popullsisë në botë, Kina. Shtetet e Bashkuara zënë vendin e 5-të në prodhimin e shalqirit.

I bollshëm dhe i shëndetshëm

Ju duhet të hani vetëm pjesën e mishit të këtij fruti. Megjithatë, më parë, njerëzit bënin një perime të thatë nga lëvozhga e shalqirit. Për më tepër, farat e saj u përdorën gjithashtu si një përbërës në ilaçe të ndryshme shtëpiake.

Muaji i shalqinit

Deri më sot, keni hasur në fjalë si Dita e Shën Valentinit, Dita e Nënës, Dita e Babait, etj., por a keni hasur ndonjëherë në një muaj të dedikuar për një frut? Po, ky është pikërisht fruti që ka marrë kaq shumë popullaritet në SHBA saqë këtij fruti i është ndarë një muaj i tërë. Muaji është korriku dhe quhet ‘Muaji i Shalqinit’. Kjo ndodh sepse prodhimi i shalqinit në këtë muaj është në kulmin e tij.

Gëzohu, burrë!

Shalqiri quhet edhe si Viagra natyrale sepse ka të njëjtat veti për të rritur performancën seksuale si ilaçi. Përmbajtja e citrulinës në shalqi konvertohet në Argininë e cila ndihmon në prodhimin e oksidit nitrik që përsëri ndihmon në qarkullimin e lirë të gjakut, duke mbajtur enët e gjakut të zgjeruara dhe kështu parandalon mosfunksionimin erektil.

Shalqiri më i rëndë

Emri i Chris Kent nga Sevierville është regjistruar në Rekordet Botërore Guinness për rritjen e shalqinit më të rëndë në botë në vitin 2013. Ai peshonte rreth 160 Kilogram.

Hijet e shalqinit

Fruti është mjaft i larmishëm në natyrë. Më shumë se 1200 lloje shalqini prodhohen në të gjithë botën. Ato ndryshojnë shumë në shije, peshë dhe ngjyrë. Nga 1200, më shumë se 300 lloje shalqinjsh prodhohen vetëm nga SHBA.

Inovacioni japonez

Japonezët shumë të sjellshëm dhe punëtorë kanë dalë me një teknikë inovative të kultivimit të këtij fruti, në mënyrë që të ruhet dhe grumbullohet në mënyrë të përshtatshme. Ata kanë krijuar një mekanizëm përmes të cilit shalqiri mund të rritet në kuti qelqi në mënyrë që të marrin formën e qelqit dhe të grumbullohen si kuti kubike, pra në formë katrore. Por të gjithë ju që po mendoni për këtë, thjesht përgatituni të paguani dy herë më shumë nga shalqini normal.

Tregime interesante!

Në kohët e lashta në Egjipt, ishte zakon që shalqinjtë të mbaheshin në varret e mbretërve, në mënyrë që të vazhdonin të ushqenin shpirtin e tyre pas jetës së tyre.

Një frut i shkretëtirës

A nuk është e mahnitshme që ky frut i pasur me ujë rritet në tokën me pak ujë, pra në shkretëtirë? Është rritur në një bimë të përhapur në tokë dhe në tokë mund të gjesh shalqinj të ndryshëm të shtrirë.Faktike.com

ETIKETA:
Shpërndaje artikullin