10 Gjërat e Ndaluara më të çuditshme në Botë

Nga Nella
7 Min

Ka gjëra që i dëshironi dhe i arrini, dhe që i dëshironi, por ende nuk mund t’i arrini. Epo, ndalimi i gjërave është për t’u lavdëruar nëse kjo ka një kuptim si ndalimi i armës së vogël në SHBA ose ndalimi i shitjes së një veshke në Iran, por “Pse keqapi” o budallenj?!

Ne kemi publikuar tashmë disa artikuj rreth disa prej ligjeve dhe rregulloreve më të çuditshme dhe më të çmendura që kanë qenë ose kanë qenë ende në praktikë në disa vende. si psh. në Iowa, është e paligjshme që një burrë me mustaqe të puthë një grua në publik. Vendet po ndalojnë shumë gjëra më të çuditshme në mbarë botën, por gjërat në këtë listë janë standarde nëse nuk jeni jashtë atyre rajoneve skëterrë. Nga veshja e xhinseve blu apo veshjeve të verdha dhe emërtimi i një fëmije, shikoni këto 10 gjëra të çuditshme të ndaluara në mbarë botën.

Greqi: Video Lojërat

Qeveria greke ndaloi të gjitha videolojërat në të gjithë vendin që nga viti 2002. Qeveria synon të ndalojë lojërat e paligjshme të fatit, të cilat aksidentalisht çojnë në ndalimin e lojërave video. Ju duhet të shkoni në burg nëse jeni duke luajtur video lojëra, përfshirë ato që funksionojnë në kompjuterët tuaj të shtëpisë.

Malajzia: Veshje të Verdha

Të veshësh ngjyrën e verdhë, ndoshta çdo gjë këpucët, kapele, bluza, madje edhe boksierët e tu, është krejtësisht e paligjshme në Malajzi. Ngjyra e verdhë konsiderohet “Ngjyra e protestuesve” Qeveria malajziane vendosi të ndalojë veshjet e verdha për çështjet e tyre politike që shkaktojnë që një grup i caktuar i aktivistëve të opozitës po përdor shpesh gjëra të verdha.

Danimarka: Emërtimi i një Fëmije

40-fakte-interesante-qe-duhet-t-i-dini-per-bebet

Danimarka ka vendosur disa rregulla që prindërit t’i vendosin emrat e foshnjave të tyre në vend për t’i mbajtur fëmijët danezë nga emrat e çuditshëm që ishin dëshira e mamasë suaj. Ju mund të zgjidhni një emër nga një listë me 24,000 emra (disa për djem, disa për vajza). Në rast se doni të emërtoni një fëmijë tuajin, duhet të merrni leje nga zyrtarët e qeverisë.

Irani: Prerje flokësh Perëndimore

Qeveria Iraniane vendosi të ndalojë disa gjëra perëndimore që mbulojnë muzikën perëndimore, muzikën rap, xhinset e ngushta, macet dhe qentë e përkëdhelur dhe tatuazhet për të kontrolluar ndikimin e madh të qytetërimit perëndimor. Por prerjet e flokëve perëndimore janë në ballë midis tufave të gjërave të bezdisshme. Prerjet përfshinin bisht, flokë me thumba, barbunë. Unioni i berberëve të Iranit i ndaloi të gjitha këto prerje flokësh, sepse ata menduan se frizurat perëndimore janë një shenjë e adhurimit të zotit të një djalli.

Kinë: Jasemini

Regjimi kinez e ka ndaluar Jaseminin nga Kina kontinentale. Njerëzit nuk lejohen ta shesin, ta rritin dhe të flasin për të. Pas revolucionit tunizian të jaseminit, Kina mendoi se Jasemini ka një potencial të jashtëzakonshëm për të destabilizuar shoqërinë e saj, pothuajse identike për të dobësuar demokracinë e Kinës. Një hap përpara Kina censuroi një fjalë Jasmine nga interneti.

Burundi: Vrapim

Nëse vraponi herët në mëngjes mund të rezultojë me burgim të përjetshëm. Me sa duket, Burundi mori një president futbolldashës, pavarësisht kësaj ai ndalon vrapimin për të ndaluar luftërat. Po në Burundi vrapimi konsiderohet si një akt lufte, kështu që presidenti Pierre Nkurunziza ndalon zyrtarisht vrapimin në mëngjes për të ndaluar konfliktet midis grupeve etnike Burundi dhe ata besojnë se ky ligj do të ndalonte çmendurinë në luftë.

Francë: Keqapi

Studentët Francezë nuk do të jenë më në gjendje të shijojnë glopin e shijshëm në drekën e tyre. Po, kafeteritë e shkollave në Francë ndalojnë keqap-in, sepse qeveria ndjeu se adoleshentët konsumonin shumë keqap dhe kjo prishi origjinalitetin e kuzhinës tradicionale. Kështu, një mënyrë e besueshme për të marrë disa nga to, ju duhet të porosisni disa patate të skuqura si shoqëruese, dhe kjo e bën këtë gjë përsëri të ligjshme në këtë vend.

Australi: Gjoksi i vogël në Pornografi

32-fakte-dhe-rekorde-boterore-te-seksit

“Toka poshtë” është një vend i pavarur, por ata kanë disa rregulla të çuditshme që nuk mund t’i kuptoni disa prej tyre, edhe pasi të eksperimentoni ato përvoja qesharake. Në Australi të aktruarit në pornografi nuk është krim nëse nuk keni disa pjepër masivë.

Pornografia me gra me gjoks të vogël në Australi është e ndaluar, logjika pas këtij veprimi është se qeveria mendoi se ky lloj aktiviteti inkurajon civilët e tyre mesatarë të bëhen ngacmues të fëmijëve të neveritshëm ose edhe më keq si përdhunues të fëmijëve. Nëse megjithatë, fëmijët nuk e kanë të ndaluar përdorimin e alkoolit, cigareve dhe prezervativëve.

Arabia Saudite: Gjëra të çuditshme vetëm për Gratë

Arabia Saudite, konsiderohet si kombi më i rreptë i planetit. Kur bëhet fjalë për gratë, ajo vendos disa kufizime më shumë. Ky vend pothuajse ndalon gjithçka për femrat, duke përfshirë ngarjet e grave, gratë në punë, gratë në roaming dhe palestrat për femrat.

Qeveria gjithashtu menaxhon disa rregulla të çuditshme për të mbrojtur përzierjen e lirë të gjinive në publik nga ky shqetësim që ndalon teatrot publike, përzierjen sociale (përveç çifteve) dhe ditën e Shën Valentinit. Arabia Saudite nuk ka asnjë kushtetutë të shkruar për ndalimin e tyre, dhe ata ndjekin vetëm ligjin kombëtar që përdoret “Kurani”, ndërsa edhe disa nga këto gjëra nuk përshkruhen në atë Libër të Shenjtë.

Koreja e Veriut: Pothuajse gjithçka

Vendi më i izoluar në botë, nuk e di se si jetojnë njerëzit atje, sepse të çmend. Njerëzit e Koresë së Veriut nuk lejohen të shikojnë TV, të luajnë muzikë, të largohen nga vendi, të ndajnë mendimin e tyre, të qeshin në publik, të besojnë në fe, të ngasin makinën, të lidhen me një botë të jashtme dhe të veshin xhinse blu. Më në fund, është një krim që e quan atë Koreja e Veriut në Korenë e Veriut. Ju duhet ta quani atë si “Korea”, në të kundërtën duhet të përgatiteni për të shkuar në burg.Faktike.com

Shpërndaje artikullin